Д анните на "Грийнпийс” показват, че през последните 10 години пожарите в Южното полукълбо са предимно причинени от човека. Голяма част от пожарите са възникнали в гора или е била наскоро обезлесена". Това посочи в ефира на "Събуди се" по NOVA Десислава Микова, "Грийнпийс - България".
"Голяма част от тези територии, които се ползват за земеделие, са разширени".
"Това, което става с климата, зависи много и от политиците. Това е политическа игра. Предизборният лозунг на Болсонаро беше, че хората от Амазония ще получат препитание, чрез обезлесяването на горите. Пожарите там тази година заемат с 80% повече пожари от миналата", коментира проф. Христо Пимпирев отново в предаването. "Но имаме и пожари в Сибир – друг от "белите дробове” на земята".
Според него за да се борим с климатичните промени, трябва да се въведат мерки, които обаче ще оскъпи някои продукти.
Повод за разговора бе докладът на ООН, в който се казва, че ни очакват покачващи се морета, свръхбури и изчезване на вечни ледове. 280 милиона души ще бъдат изселени заради покачващи се морета.
Докладът на ООН
Човечеството трябва да се подготви за сериозен удар от океаните и замръзналите зони на Земята през следващите няколко века, твърди доклад на ООН, предоставен на Франс прес.
Нашият дългогодишен навик да зареждаме атмосферата със загряващ планетата CO2 е породил множество последици, започвайки от необратимо покачване на морското равнище, според специалния доклад на Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC). Дори при оптимистични сценарии, при които затоплянето е ограничено до 2 градуса по Целзий, Земята вероятно ще претърпи повече от 100 пъти увеличение на щетите, причинени от свръхбури и 280 милиона души ще бъдат изселени заради покачващи се морета, се посочва в доклада.
Ледените или заснежените райони на планетата, известни като криосфера, също са подложени на затопляне, вследствие човешка дейност, като ледените покривки всяка година намаляват с повече от 400 милиарда тона, а планинските ледници - източник на прясна вода за милиарди души в Андите, Хималаите и на други места – са застрашени от изчезване. От 1/3 до 99% от световните ледове също могат да се стопят до 2100 г., ако емисиите продължат да се покачват, което потенциално ще освободи въглеродна бомба от парникови газове.
Доклад на ООН: Очакват ни покачващи се морета, свръхбури и изчезване на вечни ледове
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!