В ъпреки подобряването на качеството на въздуха повечето хора в градовете в Европа продължават да живеят при вредни за здравето равнища на замърсяване на въздуха, предаде ДПА.
През 2020 г. 96% от градското население в Европейския съюз е живяло при равнища на замърсеност с вредни частици, надхвърлящи препоръчваните от Световната здравна организация стойности, съобщи днес Европейската агенция за околната среда (ЕАОС).
Общо 89% от хората са били изложени на равнища от азотен диоксид (NO2), надвишаващи определените от СЗО стойности.
Германия се намира в средата на скалата по отношение на фините прахови частици PM2,5, но е начело сред страните от ЕС по средна концентрация на азотен диоксид.
Коронавирусната пандемия имаше положителен ефект върху качеството на въздуха - локдауните и други мерки в борбата срещу коронавируса доведоха до временно намаляване на пътното, въздушното движение и международния морски трафик през 2020 г., което на свой ред доведе до намаляване на замърсяващите въздуха емисии, посочва базираната в Копенхаген агенция.
В големите градове във Франция, Италия и Испания нивата на азотен диоксид се понижиха с близо една четвърт, се казва в доклада.
Въпреки забележимия спад в замърсяването на въздуха от пътното движение, нарушенията на европейските норми за качество на въздуха остават често явление в целия Евросъюз.
През септември миналата година СЗО обяви по-строги препоръчителните си ограничения за замърсителите на въздуха.
Стойностите, които организацията смята за допустими за здравето, вече са още по-ниски от препоръчителните стойности на ЕС.
ЕАОС наблюдава значително разминаване между настоящите европейски изисквания и научните доказателства за равнищата, при които настъпват вредни последици за здравето.
Най-честото замърсяване, надвишаващо европейските норми, е свързано с озона. Годишните прагове са надхвърлени в 21 от общо 37 анализирани европейски страни, като 15 от тях са от ЕС, отбелязва Франс прес, цитирайки ЕАОС. Като се вземат предвид нормите на СЗО, всички страни в Европа са над годишните граници по отношение на този замърсител.
Според СЗО замърсяването на въздуха причинява преждевременната смърт на 7 милиона души по света, почти толкова, колкото са жертвите на тютюнопушенето и лошото хранене.
В Европа замърсяването на въздуха е най-сериозният екологичен риск за здравето. През 2019 г. замърсяването с фини прахови частици е било причина за преждевременната смърт на 307 000 души в ЕС, отбелязва ЕАОС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!