У крайна е любимата страна кандидатка за присъединяване към ЕС за европейските гласоподаватели, разкрива ексклузивно проучване на IPSOS/Euronews, но разширяването на блока не е сред основните приоритети на гражданите преди европейските избори през юни следващата година
45 % от гласоподавателите в ЕС подкрепят присъединяването на Украйна към блока, докато 35% са открито против, а други 20% не са на мнение по въпроса, сочи проучване на Euronews/Ipsos, проведено сред 26 000 респонденти от 18 държавите членки са открили.
Разкъсаната от война страна и съседна Молдова подадоха кандидатурата си да станат членове на ЕС в рамките на седмици след като Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна в края на февруари 2024 г. и получи статут на кандидат за рекордно време. Оттогава лидерите на ЕС също се съгласиха да започнат преговори.
Majority of EU voters in favour of Ukraine joining the EU, exclusive IPSOS/Euronews poll finds #EUNewshttps://t.co/tOLIytRNW3
— EUNewsBot (@EUNewsBot) April 4, 2024
Преди войната перспективата Украйна да се присъедини към блока се смяташе за далечна, тъй като дотогава собствените им кандидатури на други страни от Западните Балкани бяха в застой от години.
Резултатите от анкетата за разширяване по държави показват, че доста благоприятното мнение на европейците за присъединяването на Украйна към ЕС е смесица от емоции, симпатии и политически реализъм.
Например 68% от финландците искат Украйна да се присъедини към ЕС. Финландия, която граничи с Русия, наскоро стана член на НАТО, отхвърляйки десетилетия неутралитет в процеса. Скандинавските стратези смятат, че постепенната интеграция на Украйна в ЕС в крайна сметка ще отслаби капацитета на Русия да се намесва в източните съседи на блока.
Следват ги Португалия и Испания, където преобладаващото мнозинство (68%) също е за присъединяването на Украйна.
Други скандинавски страни, включително Швеция и Дания, както и държави-членки, съседни на Украйна, като Полша и Румъния, също са ентусиазирани от перспективата.
Държавата-членка, която най-много се противопоставя на присъединяването на Украйна, е Унгария, където 54% от респондентите са против подобен ход и само 18% са за.
Франция, въпреки категоричната подкрепа на президента Еманюел Макрон за Украйна срещу Русия, също е една от държавите-членки, където съпротивата срещу присъединяването на Украйна е най-силна.
На политическа партийна основа гласоподавателите на Зелените са най-благоприятни за отварянето на вратите на ЕС за Украйна, следвани от центристкия електорат на Голямата коалиция (ЕНП, Renews и S&D) и националистите от Европейските консерватори и реформатори. Гласоподавателите на крайнодясната група Идентичност и демокрация са открито против Украйна с 64% в противниковия лагер.
In favour of Ukraine's EU membership:
— euronews (@euronews) April 4, 2024
🇭🇺Hungary: 18%
🇸🇰Slovakia: 24%
🇨🇿Czechia: 29%
...
🇩🇪Germany: 40%
🇵🇱Poland: 56%
🇫🇮Finland: 68%
...
View the full list from the exclusive #IPSOS/Euronews poll👇https://t.co/sohUwVsBHh
- Селективни възприятия за сигурност
Но докато пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, което вече е трета година, внесе нов импулс в процеса на разширяване в Брюксел и в други столици, гласоподавателите са много по-малко ентусиазирани. Разширяването дори не е сред 10-те приоритета, които са определили за предстоящия плебисцит и следващия мандат.
Освен Украйна, относително мнозинство от гласоподавателите в ЕС не споделят идеята на своите политически лидери, че присъединяването на други страни към Съюза ще подобри стабилността на Европа.
В този случай географската и политическа среда също имат значение. Благоприятните мнения на скандинавските страни намаляват драстично, докато избирателите на страните от Централна и Южна Европа имат различни мнения.
Само 37% от европейските избиратели подкрепят присъединяването на Босна и Херцеговина към ЕС, 33% са против, а 30% нямат мнение. Най-много за са румънците (62%), но повечето германци (40%) са против, както и 50% от французите.
Що се отнася до Грузия, "за" и "против" са еднакви - по 35%, а други 30% не знаят. Грузия получи статут на кандидат миналия декември и лидерите на ЕС все още не са одобрили започването на преговори.
Европейците са еднакво разделени относно членството на Сърбия с 37% против и 35% за. Румънците отново са най-благосклонни, докато германци, французи и холандци преобладаващо се противопоставят.
Същата е тенденцията и за Албания, като противниците водят - 38% срещу 34%.
Турция е най-малко популярният кандидат за членство в ЕС за европейците, установи проучването на IPSOS, като 55% от европейците са гласували против. Само в Румъния, Испания, България, Португалия и Унгария вотът за одобрение е по-силен, като респондентите от другите държави-членки са против.
Черна гора и Северна Македония също са страни кандидатки и вече са започнали преговорния процес, но не са включени в разследването на IPSOS/EURONEWS.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!