Между 100 хил. и 120 хил. противници на президента Михаил Саакашвили протестират пред парламента в Тбилиси и настояват за оставката на държавния глава, съобщи ИТАР-ТАСС.
Противниците на президента го обвиняват в авторитаризъм и че не е извършил демократичните реформи, които е обещал по време на "революцията на розите" през 2003 г.
Руската интервенция през август 2008 г., която пресече грузинското нападение срещу сепаратистката република Южна Осетия, породи още критики срещу 41-годишния Саакашвили. Опозицията смята, че държавният глава не може да продължи да ръководи Грузия заради антагонистичните си отношения с Москва, посочва АП.
Саакашвили обаче предупреди, че няма да подаде оставка и ще завърши мандата си, който изтича през 2013 г.
В митинга участват членове на проруските опозиционни партии, техни привърженици и много жители на Тбилиси и други градове и райони на страната.
Над трибуната, издигната пред парламента, виси плакат, на който с огромни букви е изписано "Саакашвили - в оставка".
Mитингът ще е мирен
Лидерът на опозиционното обединение "Алианс за Грузия" Иракли Аласания потвърди, че митингът ще е мирен и ще продължи, докато Саакашвили не подаде оставка.
Преди началото на протеста преминалата в опозиция бивша председателка на парламента и бивш съюзник на президента, Нино Бурджанадзе, заяви пред журналисти, че Саакашвили трябва да разбере, че е време да си ходи, тъй като мнозинството от населението не го подкрепя, посочва ИТАР-ТАСС.
По-рано през деня Демократичното Движение за единна Грузия на Бурджанадзе съобщи, че през нощта около 60 негови активисти са били задържани в град Рустави на югоизток от Тбилиси. Те планирали да пристигнат в столицата, за да участват в протестите.
Говорителят на министерството на вътрешните работи Шота Утиашвили отрече информацията.
Според анализаторите
напрежението може да прерасне в безредици,
предизвикани или от демонстрантите, или от безкомпромисната полиция, която използва гумени куршуми и сълзотворен газ срещу участниците в масовите протести срещу Саакашвили през 2007 г.
Те се съмняват в единството на опозицията и силата на нейните лидери. Продължителните протестни действия могат да се окажат в услуга на хардлайнерите, смятат те.
Призиви за ненасилие
Главата на Грузинската православна църква патриарх Илия Втори призова силите за сигурност да не се намесват. "Всеки човек или войник, който вдигне ръка срещу своя брат, е неспособен да защитава родината си ефективно", каза патриархът след литургия.
Акредитираните в Тбилиси посланици също призоваха властите и опозицията да действат съгласно демократичните принципи, да изразяват позициите си в рамките на закона и да избягват проявите на насилие.
САЩ не останаха далеч от полемиката и приканиха грузинското правителство и опозицията към спокойствие и сдържаност по време на протеста.
"В качеството си на приятели на Грузия, САЩ застават на страната на грузинците, които се опитват да построят демокрация", заяви говорителят на Държавния департамент Робърт Уд. "Мирните демонстрации са важна част от всяка една демокрация и приемливо средство за израз на политическите позиции", допълни говорителят.
Същевременно грузинският министър на вътрешните работи Вано Мерабишвили заяви, че днешният протест няма да доведе до нова Революция на розите и намеренията на опозицията за протести, докато президентът не подаде оставка, няма да се осъществят.
"Този протест няма да продължи до безкрай. Търпението на участниците в него ще има предели", прогнозира министърът. Той допълни, че силите на реда няма да се намесват или да пречат на участниците в протеста да изразят волята си, освен ако не възникне заплаха за живота на грузинските граждани.
Премиерът Ника Гилаури обеща, че полицията няма да използва твърди мерки. По неговите думи полицаите са получили заповед да не предизвикват протестиращите и да се държат на разстояние от демонстриращите.
Гилаури каза, че протестите са част от демократичния живот, но застрашават икономиката на страната. Ако протестите продължат дълго, те със сигурност ще навредят на Грузия, не на правителството, заяви премиерът.
Протестът е свикан в деня, в който се навършват 20 години от антисъветската демонстрация, която беше потъпкана със сила от властите и в която загинаха 20 души, но доведе до независимостта на Грузия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!