Б ившият британски премиер Тереза Мей заяви днес, че ще се откаже от депутатския си мандат, когато по-късно тази година бъдат свикани парламентарните избори, предаде Асошиейтед прес.
По този начин тя слага край на 27-годишната си кариера в Камарата на общините.
Мей каза пред местния вестник "Мейдънхед едвъртайзър", че нейната работа, свързана с борбата срещу трафика на хора и модерното робство, запълва по-голямата част от времето ѝ. "Поглеждайки напред, разбрах, че повече няма да мога да изпълнявам служебните си задължения на депутат по начин, който смятам за правилен и който избирателите ми заслужават", обясни бившият премиер.
As she has announced her resignation from parliament today, I'd like to plug my two-part series on the life and career of Theresa May: the most consequential politician of the post-Referendum era https://t.co/SzCgbMkTNq https://t.co/ScDATkopkH
— J. Sorel (@JSorel1830) March 8, 2024
Мей, която е на 67-годишна възраст, е народен представител от община Мейдънхед в Западен Лондон от 1997 година насам. Тя заемаше няколко поста в правителството, като между 2010 и 2016 година бе министър на вътрешните работи, а след това бе избрана за лидер на консерваторите и за премиер. Мей оглави правителството в хаотичната ситуация, настанала след референдума за излизане на Великобритания от ЕС. Тя стана втората жена, застанала начело на кабинета, след съпартийката ѝ Маргарет Тачър.
В крайна сметка сътресенията около Брекзит провалиха премиерския мандат на Мей и тя се отказа от лидерското място в Консервативната партия.
Тя имаше напрегнати отношения с тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп, който я обвини, че е "направила бъркотия" с Брекзит.
I wish @theresa_may well as she stands down.
— David Cameron (@David_Cameron) March 8, 2024
As well as serving as my Home Secretary and then as PM, she did much to help modernise the Conservative Party and promote women in public life.
She has been the most dedicated of public servants. The House of Commons will miss her. pic.twitter.com/fhrBYds9LC
За разлика от много бивши премиери, които често напускат парламента малко след като се оттеглят от ръководството на кабинета, Мей остана депутат в сянка, докато трима нейни приемници консерватори – Борис Джонсън, Елизабет Тръс и Риши Сунак, се бореха с политическите и икономическите последици от Брекзит. От време на време Мей отправяше публични критики към наследниците си, провеждащи по-популистка политика, и особено към Джонсън, чиито политически машинации допринесоха за отстраняването ѝ от премиерския пост.
През май Сунак написа в социалната мрежа "Екс", че Мей е "образец за държавен служител".
Сунак трябва да свика избори до края на тази година, като точната дата зависи от него. Той каза, че вотът вероятно ще се произведе през есента. Резултатите от анкети сочат, че консерваторите, които са на власт от 2010-а година насам, изостават много зад основната опозиционна сила - Лейбъристката партия.
* Вижте и това видео от архива ни: Кой ще наследи Тереза Мей начело на Консервативната партия и британското правителство?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!