Н ито едно място не е по-показателно за рязко падащите нива на валежи в Гърция от язовира Морнос. И никое селище не е по-показателно за това колко сериозна е била тазгодишната суша от Калио, село, потопено от язовира в края на 1970-те години.
Близо пет десетилетия след като Калио беше умишлено наводнен като част от изграждането на язовир, за да се осигури водоснабдяването на Атина, хората, живеещи наблизо, гледаха с недоверие как селото започна да се вижда над водата.
“Това е кошмарна ситуация", каза Апостолос Геродимос, ръководител на 60-членната общност, принудена да се премести , когато язовирът е построен на около 125 мили западно от Атина.
“Колкото повече падат нивата на водата, толкова повече сгради, които са били потопени тогава, се появяват отново. Ако тази зима не вали, проблемът ще се влоши много.”
#Greece #drought #climateemergency https://t.co/GOgQmsdbh2
— Helena Smith (@HelenaSmithGDN) September 3, 2024
Приблизително 80 сгради, включително църквата Evangelistra на Калио и основното училище, са били “пожертвани”, когато резервоарът е създаден. Хората, които са били компенсирани по това време, се преместват в Атина и други градове или нагоре по хълмовете, където създават нова общност.
Въпреки че контурите на църквата все още не са разкрити, очертанията на каменната сграда, в която някога се е помещавало училището, сега могат да се видят поради падащите нива на водата.
Костас Куцумбас, заместник-кмет на селото, смята, че нивата на водата “са паднали с 40 метра” тази година и продължават.
“Не сме виждали подобно нещо от 1993 г.", каза той. “Ще бъде по-тежко от тогава, ако нещата не се подобрят.”
When it was created in 1980, the man-made Lake Mornos submerged the village of Kallio. But now, two years of mild winters have severely reduced the water level – and the sunken village has resurfaced. #greece #archeology #ancienthistory #ancientgreece #greekmythology #history pic.twitter.com/ZLY1nx68cY
— CGTN Europe Breaking News (@CGTNEuropebreak) September 3, 2024
Гърция беше ударена от поредица от горещи вълни, изострени от години на непостоянен дъжд. Температурите достигна рекордни нива през юни, юли и август.
В резултат на това недостигът на вода в средиземноморската страна се превърна в основен проблем. Популярните острови, много от които разчитат на кладенци и инсталации за обезсоляване, са особено засегнати във време, когато безпрецедентните пристигащи туристи оказват все по-голям натиск върху ресурсите, подложени на климатичен стрес.
В началото на юли, водоснабдителната компания Eydap изчисли, че нивата на водата са намалели с 30% в резервоара Морнос в сравнение със същия период на миналата година.
Служители на Eydap казаха, че изготвят планове за по-добро управление на водите, като инвестициите са в размер на €750 млн.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че е ясно, че страната също ще трябва да построи повече язовири.
“Нямаме лукса да хабим вода", каза той това лято.
“Във време, когато знаем със сигурност, че ще имаме по-малко вода, трябва да защитаваме водните ресурси по-методично, отколкото сме правили досега.”
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!