Г ерманският канцлер Ангела Меркел обеща пълна подкрепа за пострадалите от най-тежките наводнения в страната от десетилетия. Рекордни валежи в Западна Европа накараха реки да прелеят, опустошавайки региона.
Броят на загиналите в Германия нарасна до 81, а по последни данни 1300 души се водят изчезнали.
Бедствие в Германия, българи разказват: Цяла нощ хората се евакуираха
В Белгия също пострадаха като там 15 са жертвите на екстремното време, за което политиците обвиняват климатичните промени, съобщава Би Би Си (BBC). Експерти казват, че
изменението на климата се очаква да увеличи честотата на екстремни метеорологични явления,
но свързването на всяко едно събитие с глобалното затопляне е сложно.
По време на среща с американския президент Джо Байдън във Вашингтон германският канцлер Меркел изрази „най-дълбоките си съболезнования” на всички в региона, които са загубили близки след „ден на притеснение и отчаяние”.
„Опасявам се, че ще видим пълната степен на тази трагедия едва през следващите дни”, каза тя. Меркел също така обеща правителствена подкрепа със спасителни усилия и с възстановяване, като каза на германския народ, че правителството „няма да ви остави сами в този труден, ужасен час”.
Германските провинции Рейнланд-Пфалц и Северен Рейн-Вестфалия са най-силно засегнати, но Белгия и Холандия също са силно пострадали, като
за наводнения се съобщава и в Люксембург и Швейцария.
Още поройни валежи прогнозират метеоролозите за региона в петък.
Около 15 000 полицаи, войници и служители на аварийната служба са на място, за да подпомогнат търсенето и спасяването, докато хеликоптери прибират местни жители от покривите на домовете им, а танкове почистват пътищата от паднали дървета и отломки.
Жителите на региона казаха пред агенция Франс прес, че са зашеметени от бедствието. „Никой не очакваше това – откъде дойде целият този дъжд? Това е лудост”, каза Анемари Мюлер, 65-годишна жителка на Майен.
Нарасна броят на жертвите на наводненията в Германия
Армин Лашет, премиерът на Северен Рейн-Вестфалия, обвини за екстремното време глобалното затопляне по време на посещение в силно засегната зона.
„Ще се изправяме пред подобни събития отново и отново,
а това означава, че трябва да ускорим мерките за опазване на климата ... защото изменението на климата не се ограничава само до една държава”, каза той.
В Белгия драматични кадри от наводненията показват как коли са пометени по улица в град Вервие. Жителите на Лиеж, третата по големина градска зона в Белгия след Брюксел и Антверпен, получиха заповед да се евакуират. Местните власти заявиха, че тези, които не могат да напуснат, трябва да се преместят на горните етажи на сградите си.
Реката Маас, която тече през града, се очаква да се повиши с още 1,5 метра, въпреки че вече е на ръба да прелее.
Властите също са загрижени, че язовирен мост в района може да рухне и призоваха хората да си помагат. „Кризисната ситуация е изключително сериозна и солидарността трябва да надделе”, се казва в изявление на местната власт.
В Холандия крал Вилем-Александър и кралица Максима инспектираха щети във Валкенбург, близо до белгийската и германската граница, където наводненията погълнаха центъра на града и принудиха евакуацията на няколко старчески домове.
Страната не съобщава за жертви, но хиляди хора в градовете и селата по поречието на река Маас са призовани да напуснат къщите си бързо. В холандския град Маастрихт на 10 000 души е наредено да се евакуират.
Наводнения взеха жертви, разрушиха домове и блокираха транспорта в Западна Европа
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!