Постите от миналото до днес
Източник: БГНЕС
5

Постите са неразделна част от календара на вярващия. Мнозина се крият от капана на удоволствията поради чисто религиозни подбуди, а други просто са решени в определените дни да пречистят тялото и душата си от налепите на всекидневието. Какво е значението на постите днес и откога те са започнали да променят установения ред на вкусното ни ежедневие?

Защо постим?

Постите са основна част от всяка световна религия и често вървят заедно с характерни церемонии и практики. Временният отказ от определени напитки и храни трябва да пречисти тялото и душата, както и да доведе до състояние на вътрешен покой. Дните, определени за пости, предоставят също така възможност за молитва и медитация.

Заветът на предците

Мохамед е постил, преди да му бъде разкрито съдържанието на Корана. Мойсей е постил, преди да чуе божието слово. Исус се оттегля за 40 дена в пустинята, за да подготви в пост своето появяване пред обществото.

Луната дава знак

През 325 г. Първият вселенски събор в Никея определя деня, на който ще се празнува Великден - всяка година от там насетне светлият празник ще се чества в неделята след първото пролетно пълнолуние*, като предшестващите 40 дни са определени за пости. Всъщност дните за пост са повече от 40, но пък неделите не се броят. Великите Пости започват в деня след Месни Заговезни. В Римокатолическия свят това е т.нар. Пепеляна** сряда, тъй като Заговезни винаги са във вторник).

В началото бе словото

Думата "постя" (на английски to fast, на немски fasten) произлиза от готската дума "фастан", която означава "задържам, наблюдавам, бдя". Въпреки общата етимология, в света са познати съвсем различни практики за съблюдаване на постите.

Средновековни забрани

През Средновековието правилата по време на пости били изключително строги: забранена била консумацията на всички месни и млечни продукти, както и яйца, познати тогава като "течно месо". През 1491 г. оковите на религиозния ритуал са поразхлабени от Папа Юлий III, който разрешава употребата на масло, олио, яйца, кашкавал и мляко.

Да не прекаляваме

До втората половина на ХХ в. според Римокатолическата църква постенето се свързвало с приемане на ядене само веднъж на ден. Допълнително били позволени още две леки закуски сутрин и вечер, които обаче не бивало да превишават две унции - или 60 грама. В миналото да постят били длъжни всички на възраст между 21 и 60 години. Отказът от месо бил задължителен за всички над седемгодишна възраст.

Постите на Запад

В миналото представителите на западноевропейското християнство постили всяка сряда и петък от седмицата. Сряда е денят, в който Христос е бил предаден, а в петък, според Новия завет, Спасителят е бил разпнат. Навремето често се е случвало възрастните да бъдат кръщавани непосредствено преди Великден, като 40-дневният пост служил като подготовка за големия ден.

Само в сряда и петък

Според католическата религия днес за истински дни на пост се приемат само Пепеляната сряда и Разпети петък. Тогава е позволено да се яде само веднъж, като менюто не бива да включва месо. През останалото време се препоръчва отказ поне от месни продукти. Изключения се допускат за децата и подрастващите, за по-възрастните хора, болните и професионално натоварените.

Постенето - излишна жертва?

В протестантските общности на постенето се гледа доста критично. За европейските протестанти въздържанието е чисто външен акт на религиозност, който не се цени от Господ. Исус Христос вече е пожертвал себе си на кръста, затова всяка следваща жертва се приема за излишна. За много от протестантите обаче отказът от месо и други наслади на Разпети петък е абсолютно закономерен.

А какво казва юдаизмът?

В деня на еврейската нова година Рош а-Шана се поставя началото на десетдневен пост, който завършва с важния за юдеите празник - Йом Кипур. В този ден на разкаяние вярващите очакват опрощаване на извършените през годината грехове, като службата трае цял ден.

Честита нова година!

По време на Йом Кипур се съблюдава строг пост, забранява се също така всякакъв вид труд, като целта е пълно отдаване на мисълта за изкупление и покаяние. Позволено е само лекото намокряне на ръцете и очите с вода. По време на първата тържествена вечеря след постите се пожелава Честита нова година.

Основите на религията

Постенето е задължение за всеки мюсюлманин. Ритуалът играе централна роля в Корана и редом с вричането в религията, ежедневната молитва, даването на милостиня и поклонението пред Мека, важи като един от петте основни стълба на исляма.

В очакване на здрача

Деветият месец от ислямския лунен календар - Рамазан - е много важен за 1,300 млрд. мюсюлмани по целия свят. По време на свещения месец вярващите спазват пост през светлата част от денонощието, като след залез слънце е позволено яденото в умерени количества. Списъкът със забраните не важи за болните, децата, бременните, както и за военните по време на поход.

По дрехите ще ме познаеш

В Стария завет често се споменава постенето - както на отделни библейски персонажи, така и на целия еврейски народ. Важността на постите се обозначава чрез външни символи, като например носенето на раздърпани дрехи, отказ от ежедневна грижа за тялото, както и посипване на главата с пръст или пепел.

Остави ни насаме

Според Стария Завет постенето е израз на мъка, покаяние и размисъл, като също така помага за необезпокоявано и интензивно единение с Господ. Постите се свързват със съсредоточаване върху значимото в живота, а именно: зависимостта на човека от неговия създател. По този начин близостта с Господ се издига над основните човешки потребности като яденето, облеклото и грижата за тялото.

"Не" на лицемерието

Исус не е отричал постенето като израз на божественост, дори и самият той е постил, но открито се е противопоставял срещу показната и фалшива практика на постите. Исус възприема своя пост като способ да се прогонят злите духове, а постът на праведника според него ще получи наградата на небесата.

-----

*И в Западната, и в Източната църква Великден е неделята след първото пролетно пълнолуние. Т.е. това е първата неделя след 21 март – църковното пролетно равноденствие. Така Великден е някоя от неделите между 22 март и 25 април вкл., като има 19 варианта през различните години.

Разликата е, че по отношение на Великден православните спазват Юлианския календар, който междувременно е изостанал с 13 дни от коригираната му версия – Григорианския.

**На този ден, в съответствие с древния обичай, на челата на вярващите се рисува кръст с осветена пепел. В еврейската традиция посипването на главата с пепел символизира обръщане, скръб и покаяние. От ІІІ-ІV в. Църквата започва да посипва пепел на главите на публично каещите се, които са изповядали греховете си. През ХІV в. посипването с пепел се среща вече навсякъде в Западната Църква. Символизира сърдечното съкрушение и покаяние, с които християните започват поста.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
- Мамо, днес директорът на училището ме попита дали съм единствено дете в семейството. - Единствено си. И какво? - Директорът каза: "Слава Богу!".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румен Радев: Вандализмът е покушение срещу България

Румен Радев: Вандализмът е покушение срещу България

България Преди 47 минути

Президентът: Всеки има право на мнение и на протест, но законът е за всички

NOVA

Димитър Рачков и Герасим Георгиев - Геро преживяват всяко едно изпълнение в “Като две капки вода”

Любопитно Преди 1 час

Любимото предаване „Като две капки вода“ навлиза в света на подкастите - всеки понеделник в 16:00 ч.

<p>Ужас в Ню Йорк: Три жертви и един изчезнал след инцидент с лодка</p>

Ужас в Ню Йорк: Три жертви и един изчезнал след инцидент с лодка

Свят Преди 2 часа

Подробности за лодката и самоличността на пътниците не се разкриват

Георг Георгиев: Украйна има законното право сама да определя своето бъдеще

Георг Георгиев: Украйна има законното право сама да определя своето бъдеще

Свят Преди 2 часа

България потвърди категоричната си подкрепа за Украйна

Сметките ще ударят по джоба през март

Сметките ще ударят по джоба през март

България Преди 2 часа

Този февруари е най-студеният за последните години

Си обяви "безграничното партньорство" с Русия

Си обяви "безграничното партньорство" с Русия

Свят Преди 2 часа

Що се отнася до Украйна, Си заяви, че Китай е "доволен да види положителните усилия, положени от Русия"

Въоръжен взе заложници и уби един от тях в Турция

Въоръжен взе заложници и уби един от тях в Турция

Свят Преди 2 часа

На този етап няма информация за възможните мотиви на нападателя

Хванаха с допинг Емил Нейков, световния шампион по гребане

Хванаха с допинг Емил Нейков, световния шампион по гребане

България Преди 3 часа

Синът на олимпийската медалитска Румяна Нейкова и бившия спортен министър Свилен Нейков е дал положителна проба

София Карсън

Актриса блести с почти 100 карата диаманти в Ел Ей

Любопитно Преди 3 часа

Водопад от диаманти и драматична рокля в стил стария Холивуд - София Карсън на наградите на Гилдията на актьорите

<p>Ще бъде ли поискан извънреден конвергентен доклад за еврозоната?&nbsp;</p>

"Да, България": Правителството да поиска конвергентен доклад за влизане в еврозоната

България Преди 4 часа

Това заяви депутатът Мартин Димитров в изявление за медиите

Разпитват свидетели по делото за катастрофата с участието на Лютви Местан

Разпитват свидетели по делото за катастрофата с участието на Лютви Местан

България Преди 4 часа

В залата присъстват както двамата обвиняеми, така и представители на държавното обвинение и на частното обвинение

Какво казаха българските политици по повод годишнината от войната в Украйна

Какво казаха българските политици по повод годишнината от войната в Украйна

България Преди 4 часа

"На Украйна трябва да бъдат дадени надеждни и стабилни гаранции за сигурност, като незаменимо условие за устойчив мир"

Полет 292 се приземи на римското летище „Леонардо да Винчи“

Изтребители ескортираха пътнически самолет след "бомбена заплаха"

Свят Преди 4 часа

Полет 292 се приземи на римското летище „Леонардо да Винчи“ „поради възможен проблем със сигурността“

Лавров: САЩ ще трябва да определят представител, който да води диалог с Русия за Украйна

Лавров: САЩ ще трябва да определят представител, който да води диалог с Русия за Украйна

Свят Преди 4 часа

По думите му „позицията на Съединените щати, за разлика от Европа, по отношение на уреждането на въпроса в Украйна, е последователна

<p>Тарантула ухапа пилот, наложи аварийно кацане</p>

Тарантула ухапа пилот, наложи аварийно кацане

Свят Преди 4 часа

Драмата във въздуха се разиграла в петък следобед на Airbus A320 на авиокомпания Иберия, летящ между Дюселдорф, Германия и мадридското летище Барахас

"Алтернатива за Германия": Политическа сензация или заплаха за демокрацията

"Алтернатива за Германия": Политическа сензация или заплаха за демокрацията

Свят Преди 4 часа

Възходът на крайнодясната партия разклаща политическия ред в Германия. Как стигнаха дотук и какво означава това за бъдещето на страната?