Иран и шестте световни сили (петте постоянни членки на ООН и Германия) постигнаха историческо споразумение за ядрената програма на Техеран.
Споразумението ще гарантира, че иранската ядрена програма ще бъде изключително с мирен характер, заявиха на съвместна пресконференция върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Федерика Могерини и иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф, цитирани от световните агенции.
Споразумението "ще съдейства за регионалната и международната сигурност", казаха двамата дипломати във Виена.
По думите им "Иран потвърждава, че при никакви обстоятелства няма да търси или да се сдобива с ядрени оръжия". "Това, което обявяваме днес, е не просто сделка, а добра сделка . . . Днес е исторически ден", заявиха те.
Според Могерини преговорите с Иран са завършили и са разрешили продължилия над 10 години спор за иранската ядрена програма. Зариф заяви, че споразумението ще помогне за изграждане на доверие между Иран и шестте световни сили.
ЕС ще отмени ограниченията и санкциите срещу Иран,
след като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) потвърди, че Техеран изпълнява ядрените си задължения.
"ЕС ще отмени всички ограничения и законодателни актове с техните допълнения, наложили свързани с ядрената програма икономически и финансови санкции срещу Иран, едновременно с потвърждаването от страна на МААЕ, че Иран изпълнява ядрените си задължения съгласно споразумението", се казва в текста на споразумението. Той съдържа пълен списък на иранските физически и юридически лица, санкциите срещу които подлежат на отменяне.
Иран и големите сили договориха механизъм, според който МААЕ ще може да получи достъп до предполагаеми ядрени обекти в Иран в рамките на 24 дни.
По силата на споразумението
Иран приема да предоставя ограничен достъп до свои военни обекти
в рамките на Допълнителния протокол, който дава възможност за засилен контрол върху иранската ядрена програма, съобщи висш ирански представител, цитиран от Франс прес.
"Военните ни обекти не са отворени за посетители, тъй като всяка държава има право да пази тайните си. Иран не прави изключение. Въпреки това Иран ще прилага Допълнителния протокол (към Договора за неразпространение на ядрено оръжие) и на тази основа ще предоставя планиран достъп до някои военни обекти, посочени в този текст", подчерта източникът.
Иран се ангажира в течение на 10 години да намали с две трети броя на центрофугите си за обогатяване на уран,
гласи ирански документ, свързан със споразумението от Виена, посочва АФП.
"В продължение на 10 години броят на центрофугите ще бъде сведен до 5060 в обогатителния завод в Натанз, а 1044 машини в завода във Фордо ще бъдат запазени в работно състояние, но няма да са в експлоатация", уточнява документът. Понастоящем Иран разполага с повече от 19 000 центрофуги, като по-малко от 10 000 от тях работят, припомня АФП.
Иран ще има възможност да извършва научноизследователска и развойна дейност с уран за високотехнологични центрофуги в първите 10 години на ядреното споразумение с големите сили, се казва в текста на споразумението, качен на сайта на руското външно министерство, отбелязва Ройтерс.
Проблемът с иранската ядрена програма е на дневен ред повече от десетилетие, през което бяха предприемани различни дипломатически усилия, за да не се допусне създаването на ядрено оръжие от страна на ислямската държава.
Санкциите срещу Иран, които продължават вече 9 години и във времето бяха засилвани, забраняват износ в Иран на ядрена и оръжейна продукция, на технологии, преки чужди инвестиции в газовата и нефтена промишленост на Иран, вноса на ирански нефт и газ, както и финансови транзакции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!