И зпращаме папа Франциск в последния му земен път. Той ще бъде запомнен като реформаторът, който отвори католическата църква към хората. Избра да живее скромен живот и винаги даваше път на децата. Светият отец беше и заклет футболен фен, който 35 години не гледаше мачовете на любимия си отбор, а питаше своята охрана за резултатите от мачовете заради обет, който е дал към Църквата. Светът прекланя глава пред Папата на народа!
ЦЕРЕМОНИЯТА МОЖЕТЕ ДА ГЛЕДАТЕ НА ЖИВО ТУК
- Аплодисменти за Зеленски. Украинският президент беше посрещнат с аплаузи при пристигането си на площад "Свети Петър".
- 10.54 ч. Принц Уилям отдаде почит на Светия отец. Принцът присъства на церемонията, представлявайки баща си, крал Чарлз III.
- 10.38 ч. Тръмп пристигна на площад "Свети Петър" и се поклони пред ковчега на папа Франциск.
- 09.18 ч. Дълги опашки от хора - тийнейджъри поклонници, православни свещеници, монахини - се извиват по улиците, водещи към Ватикана.
Много от улиците в района са затворени. Хиляди италиански полицаи са в готовност, наред с пожарникари, медици, доброволци. Те се събраха в Рим от всички краища на Италия.
- 09.00ч. На погребението се очаква да присъстват над 200 000 души. Сред тях са държавни и правителствени ръководители, короновани особи, бивши държавници, политици, интелектуалци, творци и много граждани.
Сред видните фигури на церемонията са:
• Принц Уилям
• френският президент Еманюел Макрон
• испанският крал Фелипе VI и кралица Летисия
• президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва
• президентът на САЩ Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп
• 46-ият американски президент Джо Байдън и съпругата му Джил Байдън
• британският министър-председател Кийр Стармър
• председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен
• президентът на Филипините Фердинанд Маркос младши
• аржентинският президент Хавиер Милей
Българският премиер Росен Желязков и водената от него делегация също пристигнаха във Ватикана. Преди началото на церемонията премиерът Желязков лично ще изкаже съболезнования пред бившия държавен секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.
„Негово Светейшество папа Франциск беше истински приятел на България. Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията. Той завинаги ще остане символ на мира, състраданието и единството. Дано посланието му за надежда и братство продължи да ни води в трудните времена“, заяви премиерът Желязков в понеделник, след като беше съобщено за кончината на Светия отец.
Всички високопоставени присъстващи на погребението ще седят на точно определени места, подредени по азбучен ред според буквите във френската азбука и името на страната, която представляват.
Заради погребението на папата във Ватикана и в Рим са въведени драконовски мерки за сигурност.
От площад "Свети Петър" във Ватикана до "Санта Мария Маджоре" в центъра на Рим ковчегът с тялото на папата ще бъде транспортиран из ключови пътни артерии, като в даден момент ще премине и покрай Олтара на отечеството и покрай Колизеума в Рим. Предвижда се траурната процесия да продължи около половин час, като покрай пътя й ще има разположени големи екрани, на които богомолците ще могат да следят какво се случва във всеки един етап от погребението. Големи екрани ще бъдат разположени и на площад "Свети Петър".
Очаква се в кулоарите на погребението да има и неформални контакти между лидерите, пристигнали в италианската столица.
След погребението, още от 27 април богомолци ще могат са посещават гроба на папата в базиликата "Санта Мария Маджоре" обяви Ватиканът.
След като папата бъде погребан, то всички погледи ще бъдат насочени към Ватикана, където 135-те кардинали, членове на конклава ще трябва да изберат нов папа. Според ватиканските правила конклавът трябва да бъде насрочен между 15-ия и 20-ия ден след кончината на папата, тоест между 5 и 10 май.
По време на конклава кардиналите ще гласуват за нов папа в Сикстинската капела на Ватикана. Гласуването ще е по четири пъти на ден – два пъти сутринта и два пъти следобед, докато бъде избран нов папа.