41

А лександър Лукашенко е на власт в Беларус от 1994 г.   

70-годишният Лукашенко встъпва в длъжност две години след разпадането на Съветския съюз, което му спечелва прозвището „последният диктатор в Европа“.   

Беларус е част от Съветския съюз до разпадането му през 1991 г.   

Александър Лукашенко възстанови контрола върху икономиката в съветски стил, възпрепятства използването на беларуския език в полза на руския и настоява за премахване на червено-белия национален флаг на страната в полза на такъв, подобен на този, който се използваше като съветска република.   

Той също така остава близък съюзник на руския президент Владимир Путин.   

По време на управлението си той разчита на субсидии и политическа подкрепа от Русия, позволява на Москва да използва територията му за нахлуване в Украйна през 2022 г. и се съгласява да приеме част от тактическите ядрени оръжия на страната.   

Подкрепата на Лукашенко за войната в Украйна доведе до скъсване на връзките на Беларус със САЩ и Европейския съюз.   

Представяме ви живота на беларуския президент Александър Лукашенко:

Дата на раждане: 30 август 1954 г. (според някои източници - 31 август) 

Място на раждане: Копис, Беларус 

Пълно име: Александър Григориевич Лукашенко 

Баща: Името не е публично достъпно 

Майка: Екатерина Лукашенко, доячка 

Брак: Галина (Желнерович) Лукашенко (1975 г. - понастоящем) 

Деца: С Галина (Желнерович) Лукашенко: Виктор и Дмитрий; с Ирина Абелска: Николай „Коля“ 

Образование: Кулешов, история, 1975 г.; Беларуска селскостопанска академия, икономика, 1985 г.   

Военна служба: Съветска армия   

Религия: Нарича себе си „православен атеист“. 

Екзитпол: Лукашенко печели изборите с 87,6% от гласовете

Други факти: 

Повече от четвърт век управлява Беларус - малка страна между Русия и Полша, членка на Европейския съюз, която е важен търговски маршрут в посока изток-запад.   

Избран е за президент на първите демократични избори в Беларус през 1994 г., но последвалите избори са помрачени от твърдения за силови методи и нарушения при гласуването и са спечелени с подозрително голяма преднина.   

Описван е като „последния диктатор в Европа“.   

Лукашенко поддържа тесни политически връзки на страната си с Русия, ограничава опозиционните движения и цензурира медиите.   

Лукашенко: Беларус не се интересува дали Западът ще признае изборите в страната

Хронология: 

1975-1977 г. - Призован е в армията и служи като инструктор в граничната охрана по западната граница на Беларус.   

1980-1982 г. - Служи в Съветската армия.   

1987-1994 г. - Ръководител на държавното стопанство „Городец“ в Могильовска област. 

1990-1994 г. - Член на Върховния съвет на Беларуската съветска социалистическа република (БССР), където става депутат, а по-късно основава фракция, наречена „Комунисти за демокрация“.   

1991 г. - Единственият член на беларуския парламент, който гласува против споразумението, довело до разпадането на Съветския съюз.   

10 юли 1994 г. - Избран е за президент на Беларус с 80% от гласовете, побеждавайки министър-председателя Вячеслав Кебич на първите президентски избори в страната.   

Май 1995 г. - Застава зад референдум, който засилва интеграцията с Русия, включително изравняване на руския език с беларуския и замяна на националното знаме и държавните символи с такива, подобни на тези на бившия Съветски съюз. Референдумът също така дава на Лукашенко правото да разпусне парламента.   

Ноември 1996 г. - Застава зад референдум, който преразглежда конституцията, за да даде повече правомощия на президента, включително ограничава правомощията на Конституционния съд и удължава президентския мандат. Опитът за импийчмънт се проваля и Лукашенко подписва нова конституция.   

1997-2021 г. - Ръководител на Беларуския олимпийски комитет.  

1999 г. - Подписва договор, с който Беларус се превръща в „съюзна държава“ с Русия.   

9 септември 2001 г. - Преизбран за президент със 75% от гласовете.   

Октомври 2004 г. - Приема референдум за премахване на ограниченията на президентския мандат.   

20 април 2005 г. - Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс нарича Беларус „последната останала истинска диктатура в сърцето на Европа“ в интервю за CNN. 

Март 2006 г. - Преизбран е за президент с над 80% от гласовете.   

Декември 2010 г. - Преизбран за президент с почти 80% от гласовете.   

Октомври 2015 г. - Преизбран за президент с 83,5% от гласовете.   

28 март 2020 г. - Говори за COVID , след като играе хокей на лед пред препълнен стадион в Минск, Беларус. Без да посочва научни доказателства, той казва, че зоната, подобна на „хладилник“, е „истинско антивирусно лекарство“. 

29 март 2020 г. - Препоръчва на хората не само да пият водка, но и да си мият ръцете с нея и да ходят на сауна, за да се борят с COVID.   

28 юли 2020 г. - Лукашенко казва, че се е заразил с COVID, но се е възстановил, без да има никакви симптоми, според доклад на държавната информационна агенция „Белта“.   

9 август 2020 г. - Лукашенко е преизбран с 80 % от гласовете. Основният кандидат на опозицията, Светлана Тихановска, получава около 10%. Тя замества съпруга си Сергей Тихановски, след като той е вкаран в затвора през май в навечерието на изборите.   

10 август 2020 г. - Демонстрациите във връзка с президентските избори водят до раняването на десетки хора по време на сблъсъци с полицията, се казва в изявление на Министерството на вътрешните работи, видяно от държавната информационна агенция „Белта“. Тихановска отхвърля предварителните резултати от изборите и подава жалба до централната избирателна комисия на Беларус с искане за повторно преброяване на гласовете. Скоро след това тя заминава за Литва. 

16 август 2020 г. - Лукашенко произнася реч, в която заявява, че Беларус е заплашена от чуждестранна намеса. 

17 август 2020 г. - Посещава фабрика в Минск, Беларус, според видеозаписи, публикувани онлайн от местни новинарски агенции, и се обръща към избирателите. „Говорите за нечестни избори и искате да се проведат нови избори“, казва той на протестиращите работници. „Ние проведохме избори и докато не ме убиете, няма да има нови избори“.   

23 септември 2020 г. - Лукашенко полага клетва за шести пореден мандат като президент на необявена церемония в Минск, Беларус, според съобщения в държавните медии. Опозиционните политици определят церемонията като „среща на крадците“ и „фарс“. Съединените щати и редица държави от Европейския съюз правят изявления, в които отхвърлят легитимността на победата на Лукашенко.   

24 септември 2020 г. - Европейският съюз публикува изявление относно президентските избори в Беларус. „Европейският съюз не признава техните фалшифицирани резултати. На тази основа така наречената „инаугурация“ от 23 септември 2020 г. и новият мандат, за който претендира Александър Лукашенко, нямат никаква демократична легитимност.“   

7 декември 2020 г. - След разследване „относно спортистите, длъжностните лица и спорта в Беларус“ Международният олимпийски комитет (МОК) отстранява Изпълнителния съвет на Националния олимпийски комитет на Беларус „от всички прояви и дейности на МОК, включително от Олимпийските игри“.  

23 май 2021 г. - Полет на Ryanair, пътуващ от Атина за литовската столица Вилнюс, е прехванат и принуден да кацне в Минск, Беларус, когато започва да се спуска. При кацането са задържани известният опозиционен активист Роман Протасевич и неговата партньорка София Сапега, които са на борда на полета. Протасевич е един от десетките журналисти и активисти, които водят кампания в изгнание срещу 26-годишното управление на Лукашенко. По-късно Лукашенко заявява, че полетът е бил отклонен заради бомбена заплаха, отправена от Швейцария, но швейцарските власти отхвърлят тези твърдения. По-късно президентът на Литва Гитанас Науседа заявява пред CNN, че имейлът, в който се посочва бомбена заплаха, е изпратен 30 минути след като литовските служители са получили сигнал от Минск за приземяване на самолета.   

24 май 2021 г. - Европейският съюз призовава авиокомпаниите да избягват въздушното пространство на Беларус в отговор на принудителното кацане на полета на Ryanair. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заявява, че блокът „затваря въздушното си пространство за самолети от Беларус“ и призовава авиокомпаниите от ЕС да не летят над страната. 

24 май 2021 г. - Съветът за национална сигурност на САЩ публикува запис на разговора между съветника по националната сигурност Джейк Съливан и лидера на демократичната опозиция Тихановска. Съливан „категорично осъжда наглото и опасно приземяване на полет на Ryanair между две държави - членки на ЕС, на 23 май и последвалото отстраняване и задържане на журналиста Раман Протасевич“. Той настоява за незабавното освобождаване на Протасевич, провеждането на честни избори и заявява, че „Съединените щати, в координация с ЕС и други съюзници и партньори, ще държат режима на Лукашенко отговорен“.   

27 май 2021 г. - Международната организация за гражданска авиация заявява, че ще проведе разследване на отклоняването на полета, а най-малко двама европейски превозвачи заявяват, че руските власти са им отказали разрешение за полет до Москва, след като са поискали да летят по алтернативен маршрут, заобикалящ въздушното пространство на Беларус.   

28 май 2021 г. - Руският президент Владимир Путин затвърждава подкрепата си за Лукашенко по време на среща, като заявява, че реакцията на Запада на прихващането и принудителното кацане на пътническия самолет „е изблик на емоции“. Същия ден американските авиационни власти предупреждават авиокомпаниите „да проявяват изключителна предпазливост“ при полети над Беларус. 

9 август 2021 г. - Докато отговаря на въпроси на местни и чуждестранни медии, Лукашенко отрича съществуването на държавни репресии в Беларус. В отговор на въпрос относно репресиите и лишаването от свобода на политически опоненти Лукашенко обвинява САЩ в „беззаконие“, като се позовава на неверни твърдения за резултата от президентските избори в САЩ.  

15 март 2022 г. - САЩ налагат санкции на Лукашенко и съпругата му за груби нарушения на човешките права и за ключова роля в подпомагането на руското нападение срещу Украйна. Преди това САЩ налагат санкции на членове на семейството на Лукашенко през декември след мигрантската криза на границата на Беларус с Полша, която също доведе до обвинения в нарушаване на човешките права.   

28 май 2023 г. - Публикувано е интервю, в което Лукашенко заявява, че на народите, които желаят „да се присъединят към Съюзната държава на Русия и Беларус“, ще бъдат предоставени ядрени оръжия, дни след като потвърждава, че е започнало прехвърлянето на някои тактически ядрени оръжия от Москва в Минск.  

Януари 2025 г. - Преизбран за президент с 87,6% от гласовете.   

* Във видеото: 31 години на власт: Лукашенко взима седми мандат като президент на Беларус

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 41
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

41 коментара
 
- Чудесен избор, господине! Нашата застрахователна компания предлага пълни застраховки. Ако колата ви, изчезне, ще ви дадем нова кола! - А ще може ли тогава…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Куриоз: Хванаха шофьор с глоби за над 17 хил. лева и отнета книжка

Куриоз: Хванаха шофьор с глоби за над 17 хил. лева и отнета книжка

България Преди 8 минути

По случая е образувано бързо производство

Путин похвали съветската армия за победата над „тоталното зло“ в Аушвиц

Путин похвали съветската армия за победата над „тоталното зло“ в Аушвиц

Свят Преди 1 час

„Идеята е да представим руснаците като жертви на западните сили, жертви в историята"

Изкуствен интелект

Изкуственият интелект вече може да се възпроизвежда и това кара експертите да се ужасяват

Технологии Преди 1 час

Много експерти смятат, че нечестният ИИ е нарастваща заплаха

<p>Камион се удари в пешеходен мост в столицата, има пострадал (СНИМКИ)</p>

Камион се удари в пешеходен мост в столицата, има пострадал

България Преди 2 часа

На мястото на инцидента "Пътна полиция" регулира движението

Какво не знаем за "Сурва"?! Кукери или сурвакари?

Какво не знаем за "Сурва"?! Кукери или сурвакари?

Любопитно Преди 2 часа

Само на фестивала в Перник всяка година виждаме маски от всички етнографски области на страната

<p>&quot;Ако отслабнете, ви изпращат в газовата камера&quot;</p>

Историята на оцеляла от Аушвиц: Ако отслабнете, ви изпращат в газовата камера

Свят Преди 2 часа

Днес, на 27 януари, е Международният ден за възпоменание на Холокоста

Наследството на Чърчил и защо Тръмп го вижда като икона, на която да подражава

Наследството на Чърчил и защо Тръмп го вижда като икона, на която да подражава

Свят Преди 2 часа

Уинстън Чърчил продължава да бъде емблематична фигура повече от половин век след смъртта му

Ханс Цимер

Саудитска Арабия поиска Ханс Цимер да направи нова версия на химна

Свят Преди 2 часа

Не е ясно защо саудитските власти обмислят преработване на химна

Подземен трус в мина в Полша, има жертва

Подземен трус в мина в Полша, има жертва

Свят Преди 2 часа

Четирима от хоспитализираните са в тежко състояние

СГС отново не успя да даде ход на делото срещу Петьо Еврото

СГС отново не успя да даде ход на делото срещу Петьо Еврото

България Преди 2 часа

Делото бе образувано на 28 юли 2021 г.

Румен Радев ще присъства на церемония по случай годишнина от освобождаването на "Аушвиц"

Румен Радев ще присъства на церемония по случай годишнина от освобождаването на "Аушвиц"

България Преди 2 часа

Международният ден в памет на жертвите от Холокоста се отбелязва от 2006 г.

Отворен е приемът за второто издание на програмата за растеж на F.A.M.E за жени предприемачи и следващо поколение жени в семейни бизнеси

Отворен е приемът за второто издание на програмата за растеж на F.A.M.E за жени предприемачи и следващо поколение жени в семейни бизнеси

Любопитно Преди 3 часа

Кандидатурите на всички желаещи да се включат в програмата ще се приемат до 16 февруари 2025 г.

<p>На кое място е Григор Димитров в световната ранглиста по тенис</p>

Григор Димитров изпадна от топ 10 в световната ранглиста по тенис

България Преди 3 часа

Той получи контузия и се отказа в мача си от първия кръг на турнира от Големия шлем в Мелбърн

.

Може ли Лос Анджелис да бъде домакин на Олимпийските игри през 2028 г.?

Свят Преди 3 часа

Лос Анджелис е известен с предишните си успешни домакинства на Игрите през 1932 г. и 1984 г.

Путин: Изборите в Беларус свидетелстват за политическия авторитет на Лукашенко

Путин: Изборите в Беларус свидетелстват за политическия авторитет на Лукашенко

Свят Преди 3 часа

Той поздрави беларуския си колега за преизбирането му за седми мандат