П рез един топъл ден от месец юли през 1860 г. шхуна, носеща името „Клотилда”, с капитан Уилям Фостър и 110 африкански роби на борда, пристига в залива Мобил, Алабама.
„Клотилда” е последният известен американски робовладелски кораб, който отвежда пленници от Африка в САЩ. Сред повече от 100 роби на борда му е и Куджо Казоола Люис – последният известен оцелял от търговията с роби между Африка и САЩ.
Куджо Люис, чието истинско име е Косула (американците го наричат Казоола), е роден около 1840 г. в племето йоруба,
в региона Банте, който днес принадлежи към западноафриканската срана Бенин. Името на баща му е Олуале, а на майка му – Фондлолу. Косула има петима братя и сестри и още 12 полу-братя и сестри – деца на баща у от другите му две съпруги.
In 1928, Zora Neale Hurston made a *film* about Cudjoe Lewis, the subject of Barracoon. Autumn Womack has been thinking about this work for years. Some useful context from @amariewomack before the book's publication tomorrow: https://t.co/fxCSEfC73M pic.twitter.com/K9ke9eh3ol
— Josh Begley (@joshbegley) May 7, 2018
През пролетта на 1860 г., когато Куджо е само на 19 години, той е пленен от армията на кралство Дахомей*, след което е отведен на брега. Там той и повече от 100 други мъже и жени са продадени в робство и натъпкани на „Клотилда”.
Пленниците са отведени в залива Мобил, Алабама.
По това време международната търговия с роби е била незаконна от повече от 50 години.
Заедно с много европейски страни и САЩ забраняват практиката през 1807 г., но пътуването на Люис доказва как търговците на роби заобикалят закона, за да продължат да превозват роби.
Cudjoe Lewis is thought to be the last African to have been enslaved in the US, after slave trade abolition in 1808. pic.twitter.com/tawXnYKMyq
— History Facts ²⁴⁷ (@historyfacts247) December 30, 2015
Въпреки това, за да се избегне разкриването от страна на властите, похитителите на робите ги прибрали в Алабама в тъмните часове на денонощието и ги накарали да се крият в блатото за няколко дни. За да се отърват от всякакви твърди доказателства, те подпалили 86-метровия „Клотилда”. Смята се, че останките на кораба са открити през януари 2018 г.
Ако не беше Зора Нийл Хърстън – антрополог и известна фигура от Харлемския ренесанс – може би никога нямаше да научим историята на Куджо от самия Куджо. Около 60 години след премахването на робството, тя прави удивително откритие и намира последния оцелял роб – Куджо – от последния робовладелски кораб, който да вкарва африкански роби в САЩ. Зора провежда
многобройни интервюта с Куджо и се опитва да ги публикува.
Meet Cudjoe Lewis of Africatown, Alabama https://t.co/qOdbRZYJtG pic.twitter.com/FEndlDKILk
— Naked Departure (@SheriVeronica) July 20, 2016
Една от основните причини за отхвърлянето е, че Зора отказва да промени думите на Куджо, за да се впишат в рамките на стандартния американски английски. В крайна сметка книгата ѝ „Историята на последния „черен товар” е публикувана през май 2018 г.
Книгата на Зора разказва историята на Куджо Люис и животът му. Тъжният разказ осигурява поглед от първа ръка върху травмата, която робството причинява. След като Куджо бил отвлечен от дома му, той бил принуден да се качи на кораб със стотици непознати. Те прекарват няколко месеца заедно, за да бъдат разделени в Алабама, където трябвало да работят в различни плантации.
„Много съжалявахме, че ни разделят. 70 дни плавахме заедно от бреговете на Африка и сега ни разделяха. Ето защо плачехме. Скръбта ни беше толкова тежка, че едва издържахме.
Мислех, че умирам в съня си, когато сънувах майка ми”,
разказва Куджо.
Той описва и какво е да пристигнеш в плантация, където никой не говори езика ти и не може да ти обясни къде си, какво се случва, какво трябва да прави. „Не знаехме защо сме отведени от родината ни, за да работим така. Всички ни гледаха странно. Искахме да говорим с хората с другие тъмнокожи хора, но е не ни разбираха”, обяснява Куджо.
Разбира се, г-н Луис очаквал да получи обезщетение за това, че е бил пленен и продаден в робство, и е бил ядосан, когато разберал, че дългоочакваната еманципация не идва с обещанието за „четиридесет акра и муле“ или друг вид репарации.
Разочаровани, Куджо, заедно с група от 31 други свободни хора, спестили достатъчно пари, за да закупят земя близо до столицата на щата Мобил,
която те наричали Африкатаун. Днес паметникът на Куджо Люис с гордост стои в Африкатаун, Мобил, Алабама, напомняйки за борбите, които хората са преживели. Тя е изваяна през 2016 г. от Ейприл Тера Ливингстън се намира пред Обединената мисионерска баптистка църква.
* Дахомей е държава в Западна Африка, съществувала от началото на XVII век до 1904 година
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!