Н апрежението между САЩ и Турция може да се усети от всеки един анализатор и дипломат, който следи отблизо ситуацията в Сирия. Администрацията на Тръмп опитва да преговаря с идеята да предотврати турска интервенция в Североизточна Сирия, която се очаква през следващите две седмици. Представители на американското и турското правителство се срещнаха в Анкара.
Турция и САЩ се договориха да създадат координационен център за съвместни операции в Северна Сирия, съобщи турското Министерство на отбраната. Договорено било също "зоната за сигурност ще се превърне в коридор на мира", като ще бъдат предприети и необходимите мерки за връщане на сирийските бежанци у дома. Районът с ширина от 30 до 40 километра по протежение на сирийско-турската граница ще бъде контролиран от Турция в координация със САЩ, съобщава Анадолската агенция. Според нея членовете на кюрдските формирования ще трябва да напуснат тази територия и да предадат тежкото въоръжение.
Междувременно, президентът Реджеп Ердоган обяви, че операцията – насочена срещу кюрдските сили в Сирия – е в подготовка и турската администрация очаква САЩ да действат като съюзници.
През последните седмици турската армия изпраща допълнителни части и оборудване по границата със Сирия.
В същото време, американското министерство на отбраната изпраща свои представители в Анкара. Напрежението между съюзниците в НАТО е заради американската подкрепа за сирийските кюрдски части, познати като YPG, които съставляват и голяма част от Сирийските демократични сили (СДС).
СДС в момента контролира цяла Източна и Североизточна Сирия, като има претенции и върху граничния район между Турция и Сирия. Тъй като СДС проведоха успешна кампания срещу Ислямска държава, Вашингтон остави силите им да контролират тези територии, изпращайки допълнителна помощ.
Any Turkish incursion into Syria 'unacceptable,' will prevent it: Pentagon chief
— NRT English (@NRT_English) August 6, 2019
Esper says no 'ambition' to abandon the SDF, but stops short of protection guaranteehttps://t.co/WKgmq7j4YI #NRTnews #TwitterKurds #Syria #US #YPG #SDF #Turkey #Rojava pic.twitter.com/wOju3YPmmE
Ако САЩ не успеят да убедят Анкара да забави или прекрати плановете си за интервенция, турската армия ще навлезе в Североизточна Сирия. Американската дипломация предложи компромисно решение, което включва съвместни патрули между турската и американската армия в зоната около турско-сирийската граница – общо около 15 км навътре в сирийска територия и с дължина около 140 км. Според американския план, кюрдските сили ще се изтеглят от съответната зона и ще бъдат разрушени фортификациите им.
Турция вече отказа предложения план, като настоява за установяване на подсигурена зона от най-малко 32 км навътре, която да бъде контролирана от Турция самостоятелно. Анкара смята да установи допълните зони, които да оформят територия, където да бъдат върнати част от 3,6-те милиона сирийски бежанци, които в момента се намират на турска територия.
Не за първи път Турция заплашва с интервенция в Североизточна Сирия.
Този път, обаче, заплахата е реална според международните наблюдатели. Ако турската администрация категорично отхвърли американското предложение, САЩ едва ли ще имат възможност да се намесят, за да защитят кюрдските части, въпреки публичните изявления за обратното. Причина за това са стоповете, наложени от Конгреса.
Напрежението се случва и на фона на проблема със закупуването от Анкара на системи С-400 от Русия. Американското законодателство налага на Тръмп той да наложи икономически санкции върху Турция, но засега американският президент избягва този ход, тъй като това би унищожило всяка възможност за сделка относно кюрдите.
Руските С-400 пристигат в Анкара, но Турция и Русия буксуват в Сирия
Междувременно, кюрдските сили заявиха, че ако започне конфликт с Турция, това ще навреди на патрулите им, които пазят от завръщането на Ислямска държава. В момента СДС контролира няколко затворнически лагера в Източна Сирия, където се намират около 10 000 бойци на групировката – 8000 сирийци и иракчани и 2000 чуждестранни бойци. Самите затвори не са допълнително укрепени, като някои от сградите са бивши училища. Това би направило възможен пробив много лесен, особено на фона на подновената активност на силите на Ислямска държава през последните месеци.
Ситуацията е особено важна за САЩ.
От една страна Вашингтон трябва да се справи с проблема откъм Турция, а от друга е Ислямска държава. В самата американска армия също има различни мнения – за голяма част от американските военни, кюрдите са доказана военна сила, принудила ИД да напусне Сирия, докато дипломатите настояват да се реши първо напрежението с Анкара в името на НАТО.
За Турция, обаче, СДС е проблем заради участието на сирийския клон на ПКК, YPG. Кюрдската работническа партия се сражава с турската армия в продължение на десетилетия и Анкара не може да пренебрегне факта, че дългогодишният ѝ враг се окопава по границата със Сирия, възползвайки се от бунта от 2011 година. Крайната цел на кюрдските сили е най-малкото постигане на автономия в Източна Сирия или дори независима кюрдска територия.
NEW: #Turkey -US Standoff in #Syria
— Joyce Karam (@Joyce_Karam) August 6, 2019
• Talks End: No Breakthrough
• Turkey Incursion possible after Eid Adha (this weekend)
• M. Esper: “Unacceptable”
• @Charles_Lister : US Ambiguity
• @aaronstein1 : Turkey may invade regardless https://t.co/gPXZTdwVfv
За да контрира разширяването на кюрдските територии, през 2016 Турция стартира военна кампания около турско-сирийската граница. Бяха извършени две големи офанзиви, които изтласкаха кюрдите от един от най-важните им кантони – Африн. Впоследствие беше извършена и демографска промяна в района, като в Африн бяха заселени жители от съседни арабски селища.
Крайната цел, обаче, е град Манбидж. Доминираният от арабско население град не трябваше да влиза под контрола на СДС, но в хода на кампанията срещу Ислямска държава, той беше завзет и така кюрдските части преминаха западно от река Ефрат – червената линия, установена с договорки между САЩ и Турция преди кампанията.
Когато миналият декември Тръмп – след разговор по телефона с Ердоган – обяви, че смята да заповяда изтегляне на американските сили от Сирия, кюрдското командване заяви, че се притеснява от това Турция да засили атаките си. През януари Тръмп обяви, че „ще смаже Турция икономически, ако атакува кюрдите“, но също така допълни, че „не иска кюрдите да провокират Турция“. Обявяването на възможно оттегляне беше сред главните причини за оттеглянето на генерал Джим Матис като министър на отбраната. Неговото място остана незаето чак до миналия месец, когато беше назначен Марк Еспър.
В момента американските войници са 1000 – 1500 бяха изтеглени през последните месеци.
Тъй като напрежението расте заедно с възможността за турска интервенция, кюрдското командване поддържа контакт с режима на Асад и руснаците. Сирийските правителствени сили, заедно с ирански части, делят Източна Сирия с кюрдите като основен сблъсък за контрол е провинция Дейр ез Зор. Засега не се очертава постигане на компромис между режима и кюрдите, тъй като Дамаск вижда в СДС и кюрдските милиции сепаратисти.
Не така стои въпросът с Русия.
Москва вече няколко пъти опитва да влезе в близък контакт с кюрдските командири, предлагайки защита срещу турската армия. Не е ясно обаче дали има доверие между двете страни, след като Кремъл си затвори вече веднъж очите при турска офанзива – тази, която завзе Африн и изтласка оттам YPG.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!