„Разбира се, суверенно решение на Северна Македония е да промени ли конституцията си. Най-вероятният сценарий, ако основният закон не бъде променен, ще бъде, че преговорният процес ще спре провеждането на междуправителствената конференция и следващите стъпки ще изчакат решаването на този въпрос. Не защото трета държава ще наложи вето, а защото решението на Северна Македония би означавало оттегляне от ангажимент, поет двустранно с България“.
"Само Слънцето е по-старо от Македония"
Това каза в седмичното интервю за Радио Свободна Европа посланикът на ЕС в Република Северна Македония Дейвид Гиър.
Той отказа да коментира искането на опозицията в страната за провеждане на референдум, но препоръчва да бъде погледната „голямата картина“ и стратегическият избор, който Северна Македония е направила преди много години.
Османи: Различните исторически интерпретации не бива да са причина за език на омразата
„Това е суверенно решение. ЕС е доброволен проект, основан на реформи и демократични принципи. Възможно е да напуснете, дори ако сте член. Видяхме това с Обединеното кралство. Така че целият проект и целият подход не се основават на принуда, а на сътрудничество и доброволно желание да се присъедините и да бъдете част от този съюз, който се основава на фундаментални демократични принципи.... Вижте страните, които станаха членове. Явно няма причина тази държава да поставя под съмнение своята идентичност. Попитахте дали има гаранции, нека бъдем ясни, гаранции няма. Самият процес няма 100 процента гаранция. Самият процес се състои от поредица от моменти, в които трябва да се вземат единодушни решения. Така работи за всички държави и никоя преговорна рамка не гарантира, че няма да бъдат повдигнати и други въпроси, но ако те бъдат повдигнати, ЕС ще се справи с тях, както е правил в процеса на членството на други държави", поясни Гиър.
Груевски: България планира да създаде от РСМ втора българска държава на Балканите
„Депутатите в парламента на Република Северна Македония трябва да бъдат на нивото на европейската задача и всички решения, които вземат в интерес на гражданите, трябва да са във връзка с членството в ЕС, включително приемането на закони и промените в конституцията“, заяви междувременно премиерът Димитър Ковачевски и отново повтори, че опозицията от ВМРО-ДПМНЕ най-напред трябва да се изясни дали иска да види Република Северна Македония като член на ЕС, или не.
Скопие: Мицкоски е в Унгария за инструктаж от Груевски
„От деня на първата междуправителствена конференция тази страна започна пътя към членството си в ЕС. От този път няма връщане назад или наляво, а още по-малко има надясно, тоест на изток, така че искането на ВМРО-ДПМНЕ за някакъв референдум, който да бъде изявление против присъединяването към ЕС, е напълно без значение“, каза Ковачевски в Тетово, където откри кампанията за избор на общински съвет.
„ВМРО-ДПМНЕ е партията, която беше против членството на страната в НАТО, сега заедно с новия си коалиционен партньор „Левица“ са единствените против ЕС. Те ясно показаха това по време на гласуването на предложението на ЕС за започване на преговори с Република Северна Македония. Преобладаващият брой народни представители – 68, обаче взеха решение страната да започне преговори. Референдумът, за който говорят от ВМРО-ДПМНЕ, е само за тяхна вътрешна политическа употреба, защото няма друга политическа партия, освен партньорската им левица, която е против ЕС и НАТО и за някакъв средноазиатски съюз с Русия“, посочи Ковачевски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!