Това призовава кинозвездата Анджелина Джоли в ново видеопослание, записано за Върховния комисариат по бежанците на ООН (UNHCR) по повод 20 юни, Световния ден на бежанците.
Видеоклипът включва и кадри от нейни посещения в бежански лагери в Чад и Ирак през 2007 г.
В навечерието на 20 юни Джоли присъства и на официална проява във Вашингтон, където сподели:
"Като американска гражданка познавам силата, която различието е дало на моята страна, изградена с усилията на търсещите убежище и на емигрантите, които днес някои отхвърлят. Вярвам, че трябва да убедим света -
бежанците не бива да се възприемат само като тежест
Те са оцелели. И те могат да използват своите качества, за да бъдат полезни на своето общество и на държавите, които ги приютяват. Бежанците, с които съм се запознала, промениха коренно живота ми."
Това не е първият й призив за каузата. Актрисата, която неотдавна бе обявена от сп. "Форбс" за най-влиятелната знаменитост в света, е посланик на добра воля на ООН за бежанците от 2001 г. насам.
Тогава тя посети Камбоджа, за да се снима в екранизация по компютърната игра "Лара Крофт" и осинови първото си дете - невръстния Мадокс.
Междувременно тя и партньорът й Брад Пит дариха на комисариата по бежанците
1 млн. долара в подкрепа на пакистанците,
напуснали родните си места заради сраженията между правителствените сили и талибаните.
Преди дни холивудската звездна двойка даде други 1 млн. долара на болницата Сейнт Джон в родния град на Пит - Спрингфийлд, щата Мисури. Сумата е предназначена за изграждането на ново педиатрично отделение.
По повод 20 юни Анджи гостува и в предаването на Андерсън Купър по Си Ен Ен (AC360), където си припомни сърцераздирателни срещи с деца, потърсили спасение в бежански лагери, след като семействата им са били избити.
42 млн са понастоящем бежанците по света. Най-големият лагер е Дадааб в Северна Кения, където Световната програма по прехраната на ООН WFP се грижи за 279 хил. души (вж. видео).
Основан е през 1991 г. с капацитет едва 90 хил, а 98% от обитателите му са дошли от Сомалия след гражданската война. По-късно към тях се присъединили бежанци от Етиопия и Судан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!