Д окато на бойното поле се развиват ранните етапи на украинската контраофанзива срещу руските нашественици, стотици военни самолети на някои от най-големите поддръжници на Киев са в небето над Германия, където НАТО провежда най-големите си военни учения.
Air Defender 2023 ("Въздушен защитник 2023") събира 250 военни самолета - включително 190 изтребителя - и 10 000 военнослужещи в учения, предназначени да повишат готовността и способността на алианса "да се защитава от самолетни, безпилотни летателни апарати и ракетни атаки срещу градове и критична инфраструктура", се посочва в прессъобщение на НАТО.
Viel los heute... #adsb #germany #AirDefender2023 pic.twitter.com/xRzRBAHmMD
— Björn ✪ (@techniker) June 15, 2023
Въпреки че водените от Германия учения се подготвят от няколко години, тяхното провеждане в момент, когато Москва отприщва наказателни въздушни атаки срещу украински градове като част от продължаващата вече 16 месеца инвазия в съседната страна, е навременно послание, особено към руския президент Владимир Путин, пише CNN.
В ранните часове на вторник руски ракети атакуваха централния украински град Кривий Рих, като убиха най-малко 11 души и раниха 28, според Олександър Вилкул, ръководител на военната администрация на град Кривий Рих.
Още трима души са загинали в черноморския пристанищен град Одеса, след като Русия е изстреляла четири крилати ракети "Калибр", по данни на Оперативното командване на Украйна "Юг".
Warum ich von Luisa Neubauer, Letzte Generation u.v.m. nicht viel halte?
— Abbé Pierre (@AbbePrimo) June 15, 2023
Das NATO Militärmanöver #AirDefender23 #AirDefender2023 in Deutschland, schadet der Umwelt massiv. Dennoch finden keine Proteste bzw Kritik statt. 🤫🤐😶🫢🙈🙊🙉https://t.co/g8Vjr2ufDn
След като руската инвазия започна през февруари 2022 г., в НАТО се притесняват, че разрушенията, които Москва нанесе на украинските градове, могат да се разпространят извън границите на страната.
Военната подкрепа, която членовете на НАТО оказват на Украйна, включително танкове, бронирани превозни средства и други оръжия, които се използват в настоящата офанзива на Киев, постоянно предизвиква заплахи за ответни действия от страна на Русия.
Членовете на Алианса планират да доставят на Украйна изтребители F-16 от същия тип, които участват в настоящите военни игри.
Организацията на Северноатлантическия договор е създадена след Втората световна война, за да защитава западните държави от Съветския съюз, и алиансът поддържа клауза за взаимна отбрана, според която нападение срещу един от членовете се счита за нападение срещу всички.
@Boeing F/A-18F Super Hornet AJ-213 from the VFA-213 'FIGHTING BLACKLIONS' departing Fliegerhorst Hohn for a new mission during the Air Defender 2023 exercise@USNavy pic.twitter.com/vb7cmmsjLN
— Fly High Aeromedia (@FHAeromedia) June 15, 2023
Държавите от НАТО твърдят, че нахлуването на Москва в Украйна е направило тази клауза за отбрана още по-важна.
"Air Defender е необходим, защото живеем в по-опасен свят. Тъй като сме изправени пред най-голямата криза в сигурността от едно поколение насам, ние сме единни, за да запазим сигурността на нашите страни и на нашите хора", се казва в изявление на говорителя на НАТО Оана Лунджеску.
"Бих била доста изненадана, ако някой световен лидер не вземе под внимание това, което показва по отношение на духа на алианса, което означава силата на този алианс, и това включва и г-н Путин", заяви посланикът на Съединените щати в Германия Ейми Гутман преди началото на ученията.
"Територията на НАТО е червена линия и ние сме готови да защитаваме всеки сантиметър от нея", заяви генерал-лейтенант Инго Герхарц, началник на военновъздушните сили на Германия, пред Ник Робъртсън от CNN.
Страхотна "смесица" от оръжия
Ученията на НАТО включват пет страни членки, които имат обща граница с Русия - Норвегия, Финландия, Естония, Латвия и Литва. Две от тях - Естония и Латвия - ще бъдат домакини на малки части от ученията.
Другите участници са членовете на НАТО Белгия, България, Хърватия, Чешката република, Дания, Франция, Гърция, Унгария, Италия, Нидерландия, Полша, Румъния, Словения, Испания, Швеция, Турция, Обединеното кралство и Съединените щати, както и кандидатът за членство в НАТО Швеция и Япония, която засилва връзките си с алианса.
Сред изтребителите са американските стелт изтребители F-35 и F-15, F-16 от САЩ, Турция и Гърция, Eurofighter от Испания и Обединеното кралство, германски Tornado, американски и финландски F/A-18, унгарски Gripens, както и американски изтребители за наземно нападение A-10.
W Niemczech rozpoczęły się największe w historii NATO ćwiczenia „Air Defender 2023”.
— W cztery strony świata (@czterystrswiata) June 15, 2023
Udział w nich bierze 10 tys. żołnierzy i 250 samolotów z 25 krajów członkowskich. #niemcy #nato #AirDefender2023 pic.twitter.com/kGoIjRjtbm
Това е голям брой участници и самолети, които биха могли да създадат трудности при координирането на действителен конфликт. Но според анализаторите именно това прави Air Defender толкова важен.
Той "точно отразява смесицата от оръжейни системи, проектирани от различни държави, които би трябвало да действат заедно като част от кампания за противовъздушна отбрана", казва Брин Таннехил, анализатор в мозъчния тръст RAND Corp. и бивш пилот от ВМС на САЩ.
Участващите летци отбелязват и значението на практиката.
"Подобни тренировки са важни, защото в следващия конфликт, в който може да бъдем призовани да защитаваме НАТО, няма да се получи тренировъчен изстрел", каза майор Адам Кейси, пилот на американски А-10.
Танехил заяви, че планиращите ученията са успели да включат в тренировките сценарии в реално време от конфликта в Украйна.
#AirDefender2023 in full swing.#WeAreNATO #F15eagle pic.twitter.com/pCFPS7exhO
— Hermen 🛩✈️📸🚁 (@Goldphlyer) June 15, 2023
"Това отразява някои от тактическите проблеми, наблюдавани в Украйна, като прихващане на ракети и тактическа въздушна поддръжка на войските", каза тя.
Питър Лейтън, сътрудник в Института Грифит за Азия и бивш офицер от Кралските австралийски военновъздушни сили, заяви, че Air Defender 2023 трябва да даде на руските военни плановици много за размисъл.
"Мащабът на учението и сложността на тренировката значително надхвърлят възможностите, които руските военновъздушни сили са демонстрирали в Украйна. Учението е доказателство за много сложни възможности на въздушните сили, които руснаците не изглеждат способни да сравнят", каза той.
Като цяло САЩ имат най-големия контингент от самолети, участващи в Air Defender 2023 - 100 самолета от 42 различни щата - като повечето от тях са привлечени от части на Националната въздушна гвардия.
#FacciamoRete #FacciamoInformazione#UE #Germania#AirDefender2023: dal 12 al 23 giugno, 10 mila militari e 250 aerei, la più grande esercitazione aerea della #NATO di tutti i tempi
— giulia33 (@giu33liana) June 15, 2023
Ogni giorno, 800 voli civili costretti a cambiar rotta...https://t.co/QGO4c2hXkO pic.twitter.com/EPKwqQDtQG
Анализаторите казват, че използването на самолети на Въздушната национална гвардия, а не на обикновени самолети на ВВС, позволява на планиращите да бъдат по-сигурни, че ученията ще се проведат според очакванията.
Подразделенията на Въздушната национална гвардия "могат да бъдат ангажирани за дълъг период от време с достатъчна увереност, че няма да бъдат пренасочени към извънредна операция в последния момент", казва Лейтън.
"Ако участват единици на активна служба, това означава, че те не изпълняват нормалната си работа", каза Танехил.
Двуседмичното учение на НАТО приключва на 23 юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!