И зменението на климата и глобалното затопляне се проявяват по различни начини. Най-често забелязваме по-високи температури през цялата година и по-малко снежна покривка през зимата. Но глобалното затопляне може дори да промени пейзажа около нас.
Обезпокоителен пример за това може да се види край малкото сибирско градче Батагай в Якутия, пише във „Форбс“ Скот Травърс, американски еволюционен биолог от Университета „Рутгерс“. Това, което местните жители и журналисти многозначително наричат „Портите към ада“, се назовава от учените по-резервирано - Батагайската термокарстова депресия.
Може ли "зомби вирус" от Сибир да доведе до локдаун?
Ако погледнете отгоре, обектът не изглежда толкова страшен - това е доста голямо дере с дължина повече от километър и дълбочина до 100 метра. Но депресията Батагай се различава от обикновената клисура по своя произход. Не е образувана от воден поток, а от нещо друго.
Както пише Травърс, през 60-те години на миналия век, по време на съветската власт, в този район са изсечени гори. Те са служили като вид топлоизолация за дебелия слой вечна замръзналост под тях. Без сянката на дърветата и падналите листа, тънката почнала да абсорбира повече от слънчевата топлина, което веднага довело до бавно разтапяне на древния лед, лежащ отдолу. Горният слой на почвата се срутил, докато ледът отдолу се превръщал във вода, която изтичала. И така малката пропаст постепенно се разширявала, унищожавайки пейзажа с процес, който се самоусилва.
„Невиждана досега пандемия“ и потопени градове: Ако ледовете на Антарктика се...
До 80-те години кратерът е станал достатъчно голям, за да привлече вниманието. Днес той продължава да се разширява, като постепенно поглъща околните хълмове. И най-лошото е, че този процес вече не е възможно да се спре. И докато депресията Батагай се е превърнала в източник на ценна научна информация за миналото (например там е намерено тялото на бебе мамут, добре запазено във вечно замръзналата почва), тя също така представлява потенциална заплаха не само за местния пейзаж.
Древните щамове на вируси и бактерии са запазени във вечната замръзналост. В прецедент през 2016 г. размразен труп на северен елен предизвика огнище на антракс в руския регион Ямал, разболявайки десетки хора и убивайки едно дете. Освен микробните проблеми, разширяването на депресията Батагай дава своя принос за ускоряване на глобалното затопляне, което го е причинило. Вечната замръзналост съдържа хиляди тонове въглероден двуокис и метан. Изхвърлянето им в атмосферата ще се превърне в мощен фактор за парниковия ефект.
„Зомби вируси“: Древните болести, които изменението на климата ще възкреси
Колкото повече се топи вечната замръзналост, толкова повече от тези газове ще бъдат изпуснати в атмосферата. И колкото повече въглероден двуокис и метан има в атмосферата, толкова по-горещ ще става климатът на Земята и толкова по-бързо се топи вечната замръзналост. Това е затворен кръг, в който процесът се ускорява с всяка фаза.