Б ившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео пише в мемоарите си, публикувани днес, че Индия и Пакистан са били близо до ядрена война през 2019 г. и че намесата на САЩ я е предотвратила.
"Не мисля, че светът знае колко близо беше съперничеството между Индия и Пакистан до това да се разрази в ядрен пожар през февруари 2019 г.", посочва вероятният бъдещ кандидат за президент в "Никога не отстъпвай и инч" - мемоарите му за времето, когато беше първи дипломат на Доналд Тръмп, а преди това началник на ЦРУ, предава БГНЕС.
Какво ще се случи при ядрена война между Индия и Пакистан
През февруари 2019 г. Индия започна въздушни удари на пакистанска територия, след като обвини тамошна войнствена групировка за самоубийствен атентат, при който загинаха 41 индийски войници в размирния регион Кашмир.
В отговор Пакистан свали индийски военен самолет, като залови пилота.
Помпео, който тогава е бил в Ханой за срещата на върха между Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун, пише, че е бил събуден със спешно обаждане от високопоставен индийски служител:
"Той смяташе, че пакистанците са започнали да подготвят ядрените си оръжия за удар. Индия, информира ме той, обмисля ответна реакция".
Сблъсъкът Индия - Китай е начало на по-голяма криза
"Помолих го да не прави нищо и да ни даде една минута, за да уредим нещата", спомня си Помпео.
Американските дипломати са убедили и Индия, и Пакистан, че нито една от двете страни не се готви да удари първа с ядрени бойни глави.
Две ядрени сили са на прага на война
"Никоя друга нация не би могла да направи това, което ние направихме онази нощ, за да избегнем ужасен резултат", посочва Помпео.
Той добавя, че Пакистан вероятно наистина е обмислял да започне ядрена война. Затова Помпео е нарушил протокола и е разговарял директно с тогавашния началник на армията генерал Камар Джавед Баджва.
Защо Индия и Китай струпват армия на границата си
По време на кризата Помпео публично защити правото на Индия да действа.
В книгата си той разглежда Ню Делхи като център на сила, противостоящ на Пекин в Азия.
Индия беше "опорната точка на моята дипломация за противодействие на китайската агресия", пише Помпео, наричайки Индия и Съединените щати "естествени съюзници".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!