П алестинското министерство на здравеопазването казва, че броят на смъртните случаи в Газа е надхвърлил 25 000, докато служители на ООН предупреждават за нарастващ глад и болести в ивицата Газа. Израел обаче казва, че допуска храна в Газа и проблемът е разпространението ѝ.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Линда Градщайн в своя репортаж от Йерусалим.
ООН казва, че хуманитарната ситуация в Газа става все по-отчайваща, с недостиг на храна и болести, заплашващи цивилното население.
„Хората умират не само от бомби и куршуми, но и от липса на храна и чиста вода, болници без ток и лекарства. Те са изтощени от пътувания до все по-малки населени места, за да избягат от битките“, посочва Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН.
Организацията на обединените нации предупреждава, че 2,3 милиона жители на Газа са на ръба на глада, като около 380 000 се борят с тежка продоволствена криза.
Но според COGAT, звеното на израелската армия, което се занимава с палестинските цивилни въпроси, Израел прави всичко възможно, за да позволи големи количества хуманитарна помощ да бъдат доставени в Газа.
От COGAT казват още, че проблемът с разпределението е от страна на Газа, че бойците на “Хамас” крадат част от помощта и агенциите на ООН не са ефективни при разпределянето ѝ.
„Знаем, че хуманитарната ситуация в Газа е по-добра от това, което “Хамас” твърди”, коментира Йотам Шефер, който е ръководител на външните отношения на COGAT.
Служители на COGAT казват, че преди войната от 400 до 500 камиона - включително около 70 до 80 превозващи храна - са влизали в Газа от Израел всеки ден.
Сега средно около 200 камиона влизат в Газа дневно, а около 150 от тях са изцяло натоварени с хранителни продукти. Освен това големи количества брашно ще бъдат транспортирани през израелското пристанище Ашдод, на около 20 мили северно от Газа, в споразумение, обявено наскоро от администрацията на Байдън. Това ще снабдява пекарните в Газа, които произвеждат 2 милиона пити хляб дневно. Производството е част от споразумение със Световната програма за храните на ООН.
В допълнение към недостига на храна палестинските служители предупреждават, че болестите се разпространяват поради пренаселеността на почти милион и половина палестинци в училищата и приютите на ООН в южната част на Газа и липсата на подходящи санитарни условия, предава VOA.
„Някои болести започнаха да се разпространяват скоростно. Това включва стомашно-чревни заболявания при възрастни и деца, както и заболявания на дихателната система, кожни заболявания и други”, твърди д-р Саид Салах, който работи като педиатър в Газа.
Хуманитарната криза е най-остра сред 1 милион палестинци, които избягаха в южната част на Газа, когато израелската армия започна военната си офанзива в северната част на анклава. Армията казва, че все още не е безопасно тези хора да се върнат. Дори когато боевете приключат. Нов доклад на Световната банка казва, че почти половината от всички жилищни сгради са били разрушени или са твърде повредени, за да бъдат обитавани, предава VOA.
„Нищо не остана в страната, нито училища, нито университети, нито здравни услуги, нищо. Помислете за бъдещето на всички тези деца, какво ще бъде то? Как могат да живеят след това", казва разселен палестинец.
Докато войната все още бушува, нарастващата хуманитарна криза засили международните призиви за прекратяване на огъня, припомня VOA.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!