Пш ша отхвърли заключенията на руския доклад за катастрофата на полския правителствен самолет "Ту-154" край Смоленск на 10 април м.г., в която загина президентът Лех Качински.
Руският доклад за катастрофата в Смоленск на 10 април
миналата година е "непълен" и Полша ще поиска продължаване на
дискусията с Русия по тази тема, каза на пресконференция
във Варшава полският премиер Доналд Туск.
"Ако тези разговори се провалят, може да прибегнем до
международни специалисти. Ако съм обезпокоен от нещо,
това е политическият контекст на разследването на Русия", каза
Туск и призна, че полската страна носи главната отговорност за
катастрофата, в която загинаха полският президент Лех Качински и
десетки видни полски политици, военни и общественици.
В огласения вчера доклад на руската следствена комисия
вината за катастрофата се хвърля върху полските пилоти и се
казва, че техни началници са им оказвали психологически натиск.
Според полския премиер Чикагската конвенция дава право
на Полша да се стреми към изработване на съвместна позиция с
Русия за причините за катастрофата. Доналд Туск каза, че Варшава
ще се възползва от тази възможност, а ако преговорите с Москва
са безрезултатни, ще се обърне към международни институции.
По-рано днес полската агенция ПАП съобщи, че Полша обмисля
дали да не са обърне за съдействие към Международната
организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО).
В Москва обаче бе заявено, че Русия няма намерение да влиза в полемика с Полша по повод огласения вчера доклад на руския Междудържавен авиационен комитет (МАК) за катастрофата. Това заяви днес руският министър на транспорта Игор Левитин.
Днес варшавският в. "Газета виборча" определя за невярно твърдението на председателя на МАК Татяна Анодина. Тя каза вчера, че Полша се е отказала от услугите на руски навигатор в самолета "Ту-154".
Днес "Газета вуборча" посочва, че всъщност руската страна не е откликнала на полската молба да бъде пратен навигатор във Варшава.
"От лидер се отказа полската страна", повтаряше Анодина вчера на пресконференцията в Москва. По този начин тя отхвърляше обвиненията, че липсата на навигатор (наричан "лидер") е причината за трагедията", посочва вестникът.
Съгласно руските правила, когато чуждестранен самолет каца на военно летище в Русия (каквото е "Северний" край Смоленск), в кабината трябва да има руски навигатор. Лидерът познава задължителните процедури за конкретния аеропорт, неговите параметри и разполага с актуални карти. При кацането той има задачата да помага на екипажа. Освен това той кореспондира с контролната кула и превежда командите.
Варшавският вестник пише, че на 18 март 2010 г., три седмици преди церемониите в Катин, планирани на 7 и 10 април, 36-и ВВС полк, който обслужва полетите на полски ВИП пътници, е изпратил с дипломатическа поща до белоруските и руските власти т.нар. кларис - писмо с молба за тяхното съгласие за прелитане над Беларус и прелитане и кацане в Русия.
Освен това Полша е помолила за актуалните схеми и процедури на "Северний", обслужване на самолета, две подвижни стълби, зареждане с гориво, а също и за "изпращане на лидер преди отлитането от Варшава", се казва в дипломатическата грама, с която твърди, че разполага "Газета виборча".
До 30 март депешата остава без отговор, поради което полската страна уведомява на 31 март руснаците, че се отказва от навигатор за полетите на 7 и 10 април, но продължава да настоява да получи актуални данни за летището край Смоленск.
Тези данни не са били получени и на двете дати полският "Ту-154" лети без руски лидер и без информация за летището. Вестникът посочва още, че не е ясно защо в писмото си от 31 март полската страна съобщава, че екипажът ползва руски език. Но днес е известно, че това не е така.
Руски е знаел само командирът на фаталния полет, а навигаторът (чиято задача е била да комуникира с кулата) не е разбирал руски. По тази причина командирът е извършвал повечето от дейностите в кабината и е билизвънредно ангажиран.
"Газета виборча" цитира изявление на вдовицата на загиналия на 10 април командир на полските ВВС генерал Анджей Блашик. Ева Блашик заяви днес пред полския Сейм, че смята заключенията на руския МАК за позорящи паметта на съпруга й, като подчерта, че той никога не е употребявал алкохол.
В руския доклад се посочваше, че при аутопсията в кръвта на генерала са открити 0,6 промила алкохол и че освен това Блашик е бил до последния момент в кабината и е оказвал натиск върху екипажа.
"Виждам, че полските колеги имат още въпроси. Не искам да встъпвам в полемика с тях, защото, напомням, се води разследване и в неговите рамки може да бъдат изяснени всички въпроси, ако има останали такива у някого", каза днес руският министър Левитин.
Същевременно той изрази учудване от твърденията на полски представители, че нямало доказателства, че високопоставени пътници са оказвали натиск върху екипажа и че пилотите не са искали да кацат. После отново каза, че не желае да влиза в спор.
Левитин изрази удивление и от твърденията, че диспечерите в кулата на Смоленск е трябвало да забранят кацането. Той поясни, че по действащите правила командирът на специалния международен самолет самостоятелно взема решенията за кацане и излитане.
Полско-руският спор за трагедията с "Ту-154" се задълбочава
Варшавският в. "Газета виборча" определя за невярно твърдение на руски представител, а Москва заяви, че няма намерение да влиза в полемика
13 януари 2011, 21:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!