С ъдът на Европейския съюз наложи на Полша глоба от един милион евро на ден заради неизпълнение на негово решение, предаде Ройтерс.
Става дума за неизпълнението на постановеното в средата на юли решение на Съда за замразяването на дейността на Дисциплинарната камара към полския Върховен съд.
"С решението си от днес заместник-председателят на Съда задължи Полша да плаща глоба от един милион евро на ден, от датата, на която Полша се е запознала с решението", заяви Съдът на Европейския съюз.
Poland ordered to pay 1 million euros a day in law battle with the EU https://t.co/237qcDX77R
— CNBC (@CNBC) October 27, 2021
Полските власти заявиха, че ще разпуснат Дисциплинарната камара като част от по-големи реформи, но не представиха детайли.
Ангажимент за разпускането на камарата бе поет от полския премиер националист Матеуш Моравецки, отбелязва Франс прес. Според Брюксел този орган подкопава независимостта на магистратите.
EU fines Poland €1 million per day over judicial reforms https://t.co/VMBtW4uWQA
— Veasna Srun (@veasna_srun) October 27, 2021
Полша заклейми решението на Съда на ЕС
и го определи като като "изнудване", предаде БТА.
"Европейският съд изцяло пренебрегва полската конституция и решенията на полския Конституционен трибунал", написа в "Туитър заместник-министърът на правосъдието Себастиан Калета. На въпрос дали сега Полша ще започне да плаща по едни милион евро на ден лидерът на парламентарната група на управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС) Ришард Терлецки пък заяви: "Не сме плащали нищо досега, така че без паника".
На 14 юли Съдът на Европейския съюз постанови Полша незабавно да преустанови дейността на камарата.
Това решение на Съда не бе изпълнено от полската страна и по тази причина Европейската комисия поиска от Съда на ЕС да наложи санкции.
Изпълнението на мерките, постановени на 14 юли, е необходимо за нормалното функциониране на европейския правов ред и за защитата на ценностите, върху които почива Европейският съюз, един от които е правовата държава, става ясно от днешно изявление на базирания в Люксембург Съд на ЕС.
Липсата на независимост на полската съдебна власт и подкопаването на принципа за предимство на европейското право пред националното право бяха основна тема на срещата на европейските лидери миналата седмица.
Варшава от години е в конфликт с Брюксел
във връзка с провежданите от полските власти съдебни реформи, отбелязва Франс прес.
Напрежението се засили на 7 октомври, когато полският конституционен съд постанови, че някои текстове от европейските договори са несъвместими с полската конституция.
Статутът на т.нар. дисциплинарна камара към полския Върховен съд
е основният елемент в присъдата на европейските магистрати. Но това е само част от дългогодишния по-широк спор между Варшава и представители на Европейската комисия, които се опасяват от подкопаване на върховенството на закона в Полша.
Промените в статута на дисциплиниращия орган са необходими, "за да се предотврати сериозна и непоправима вреда на правния ред на Европейския съюз и на ценностите, на които съюзът се основава, в частност на върховенството на закона", се казва в решението на Съда на ЕС.
Правителството на консервативната полска партия ПиС твърди, че въпросната дисциплинарна камара, създадена при провежданата съдебна реформа в страната, е част от необходимата модернизация на съдебната система и обвинява Съда на ЕС, че взема политически мотивирани решения. Европейската комисия смята, че тази камара към Върховния съд, предназначена "да дисциплинира" съдиите, не е достатъчно независима от изпълнителната власт.
В интервю за "Файненшъл таимс" по-рано тази седмица полският премиер Матеуш Моравецки обвини Брюксел, че обмисля индиректно да започне "трета световна война" срещу Полша. Той се зарече, че страната му няма да преговаря за своята съдебна реформа "с пистолет, опрян в главата".
Междувременно резултати от анкета на Института за пазарни и обществени изследвания, огласени днес от вестник "Жечпосполита" и цитирани от Ройтерс посочва, че
близо три четвърти от поляците смятат, че правителството трябва да приеме някои от забележките на Европейската комисия (ЕК)
и да оттегли някои от промените в съдебната система, които според Брюксел нарушават върховенството на закона.
Според 40,8% от респондентите правителството трябва да признае поражението си и да сложи край на конфликта възможно най-бързо, а 32,5% заявяват, че властите трябва да направят компромис и да приемат някои от условията на Брюксел.
Едва 23% от запитаните са на мнение, че правителството не трябва да отстъпва, даже ако това означава да бъде загубен достъпът до финансиране от ЕС. Полша вече е изложена на риска за изгуби милиарди евро европейско финансиране заради отказа си да отмени промените в своята съдебна система.
Резултатите от анкетата свидетелстват за силно несъгласие на гражданите на Полша с твърдата позиция на правителството на консервативната партия "Право и справедливост" спрямо критиките от Европа. Напрежението между Варшава и Брюксел се засили, след като на 7 октомври полският Конституционен трибунал (съд) постанови, че някои елементи от договорите за ЕС са в разрез с конституцията на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!