С ъветът за сигурност на ООН се оказа неефективен пред лицето на кризата в Украйна и трябва да бъде реформиран, заяви от трибуната на Общото събрание на ООН президентът на Полша Бронислав Коморовски.
Според мнението на полския лидер причините за това се крият в „нормите на неговото функциониране“.
„Без корекция на тези правила сме заплашени от още по-голямо затъване в безсилие“,
добави той.
Русия е готова да обсъди реформата на Съвета за сигурност на ООН, но се противопоставя на извършването на всякакви промени в процедурата за използване на правото на вето, заяви постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин.
„Преговорите по реформата на Съвета за сигурност трябва да бъдат продължени.
Ние сме против всяка промяна по отношение на правото на вето“,
каза Чуркин.
В четвъртък край общия дебат в Общото събрание на ООН се проведе среща, посветена на въпроса за ветото в определени ситуации. Срещата беше организирана от Франция, която активно се застъпва за такава реформа, въпреки че и тя е постоянен член на Съвета за сигурност.
Министерската среща бе организирана една година след като президентът Франсоа Оланд представи предложението си постоянните членки на Съвета за сигурност доброволно да се въздържат от използване на вето в случаи на масови нарушения на правата на човека в определена държава.
Тази инициатива е подкрепена от значителна част от държавите членки на ООН,
като на състоялата се среща над 70 страни бяха представени на високо ниво, включително всички държави постоянни членки на Съвета за сигурност.
България смята, че
има основания за обсъждането на въпроса за целесъобразността от прилагане на вето в Съвета за сигурност на ООН
в случаи на геноцид, военни престъпления, етническо прочистване и престъпления срещу човечеството, заяви министърът на външните работи Даниел Митов в изказването си на министерската среща, посветена на проблема за ограничаване на използването на вето в Съвета за сигурност на ООН,
В изказванията си представителите на участващите страни заявиха обща подкрепа за крайната цел на инициативата – да се повиши доверието в Съвета за сигурност като орган, който съгласно Устава на ООН носи главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!