Р ешението на Варшава да излезе от Истанбулската конвенция е „изключително тъжно” и „огромна стъпка назад” по темата за защитата правата на жените, заяви генералният секретар на Съвета на Европа (СЕ) Мария Пейчинович-Бурич.
За излизането на страната от Конвенцията за борба с насилието над жени настоява консервативната партия на Ярослав Качински „Право и справедливост”.
КС: Джендър противоречи на Конституцията
Министърът на правосъдието на Полша Збигнев Зебро трябва да стартира днес съответната процедура, пише „Дойче веле”. Той определи конвенцията като „феминистко творение за оправдание на хомосексуалната идеология”.
На 24 юли по улиците на Варшава излязоха около 2000 човека, за да протестират срещу плановете на кабинета.
Намерението на полското правителство предизвика критика и в Европейския парламент.
Истанбулската конвенция е одобрена на 11 май 2011 г. в Истанбул от всички 47 държави-членки на Съвета на Европа. Тя стана първото европейско споразумение, насочено към борбата с насилието срещу жени и домашното насилие.
Църквата за Истанбулската конвенция: Слава на Бога!
Документът е подписан и ратифициран от 34 държави, а други 11 само са го подписали, без да го ратифицират. В конвенцията са формулирани минималните стандарти за предотвратяване на насилието, осигуряването на защита и наказателно преследване. Държавите, ратифицирали конвенцията, се задължават да защитават и подкрепят пострадалите от този вид насилие, да отворят гореща линия, да осигурят убежище, да оказват медицинска, психологическа и правна помощ на пострадалите.
Полша подписа конвенцията през 2012 г. и я ратифицира през 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!