П олша отказа да подкрепи плана на Европейската комисия за таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел, с което блокира приемането на мярката, тъй като според Варшава той не е достатъчно нисък.
Вечерта няколко европейски дипломати заявиха, че останалите 26 държави членки са готови да приемат плана навреме, за да влезе той в сила в понеделник заедно с ембаргото на ЕС върху руския суров петрол, предаде АФП.
Един от преговарящите заяви пред АФП: "Мълчанието от Варшава е оглушително."
Кремъл: Ще гледаме интересите си, ако Западът го направи
Ембаргото ще попречи на доставките на руски суров петрол с танкери до ЕС, което представлява две трети от вноса.
Енергийни експерти като Фук-Вин Нгуен от мозъчния тръст Институт Делорс изчисляват, че Русия е спечелила 67 млрд. евро от продажбата на петрол на клиенти от ЕС след инвазията си в Украйна през февруари.
Само тази сума е по-голяма от руския бюджет за отбрана от 60 млрд. евро преди войната и е по-малка от финансовата и военната помощ, похарчена от държавите от ЕС в подкрепа на Киев.
От понеделник на танкерите вече няма да бъде разрешено да внасят руски суров петрол в Европа, а ценовият таван има за цел да затрудни заобикалянето на санкциите чрез продажба извън ЕС.
Путин обяви, че газът от „Северен поток” 1 може да мине под Черно море
Китай и Индия, например, не са ограничили вноса на руски петрол, но съгласно предложения план на европейските застрахователи ще бъде забранено да покриват разходи на танкери, които превозват петрол на цени над тавана.
Европейската комисия предложи тавана заедно със заповед, че ако търговската цена на петрола падне под 60 долара, тогава таванът ще бъде намален, докато стане с пет процента по-нисък от пазарния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!