П олша, Германия и Австрия са готови да подкрепят забрана за вноса на руски петрол.
Според германския министър на икономиката и климата Роберт Хабек подобна стъпка трябва да бъде добре подготвена и трябва да отчита зависимостта на други страни от ЕС от руските доставки, според Ройтерс. "Германското становище е, че трябва добре да подготвим тези стъпки и да не се допуска икономическата ситуация да излезе извън контрол. Германия постигна голям напредък по отношение на въглищата и нефта и е напът да го направи и по отношение на газа. Другите страни се нуждаят от малко повече време", каза Хабек пред репортери преди срещата на енергийните министри от ЕС. Той добави, че има какво още да се обсъди по отношение на зависимостта на отделните страни от Русия и нуждата от вземане на единно решение от Евросъюза.
Австрия също е готова за включването на забрана на вноса на руски петрол в ЕС в най-новия пакет от санкции, който в момента се обмисля, предаде ДПА, позовавайки се на изказване в Брюксел на австрийската министърка на енергетиката Леоноре Гевеслер.
"Австрия е готова до понесе последствията от ембарго на ЕС върху руския петрол, ако Европейската комисия и страните членки на ЕС решат да го въведат", каза Гевеслер на специална среща на министрите на енергетиката на ЕС. Тя добави, че Австрия интензивно е работила "да редуцира" зависимостта си от внос на руска енергия. През март Австрия не е преработвала суров петрол от Русия, посочи Гевеслер.
Австрийската министърка, която в миналото е изразявала скептицизъм към налагането на санкции срещу руската енергия, каза, че е важно ЕС да взема решенията за санкции заедно.
Полша от своя страна призова партньорите си от ЕС да се обединят и да наложат широкообхватни санкции срещу петролния и газовия сектор на Русия заради войната в Украйна, както и да не се поддават на натиска да плащат за газа в рубли, предаде Асошиейтед прес. "Ще призовем за въвеждането на незабавни санкции върху руския петрол и газ. Това е следващата, спешна и абсолютна стъпка" заяви полската министърка по въпросите на климата и околната среда Анна Москва. "Вече имаме въглищата. Сега е времето за петрола и втората стъпка е за газа. Най-добият вариант е да ги направим всички заедно", добави тя.
Миналата седмица, в ход, който в Европа беше заклеймен като "изнудване", руският енергиен гигант "Газпром" прекрати доставките до България и Полша. Това се случи, след като руският президент Владимир Путин каза, че "неприятелски" страни трябва да започнат да плащат за газа в рубли. България и Полша отказаха да направят това, както и повечето страни от ЕС. Срокът за плащането на още сметки изтича на 20 май и блокът се опасява, че тогава Русия би могла да изключи още кранове. Русия отрича твърденията за изнудване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!