Двамата кандидати, които ще се състезават в края на август за премиерския пост в Япония, на практика ще продължат политическата битка между фамилиите им, започнала през 50-те години на миналия век.
Тогава начело на правителството е стояли дядовците им.
Сблъсъкът между двамата политически "аристократи" - настоящият премиер Таро Асо и съперника му Юкио Хатояма, извежда на преден план традицията на богатите и влиятелни родове, които управляват и дори "склерозират" японския политически живот още от края на войната.
Близо една трета от избраниците в парламента са "наследници", получили от член на семейството (най-често от баща си) даден избирателен район заедно с отработената система за набиране на средства.
На много места тази традиция, вдъхновена от предаването на властта на родов принцип през феодалната епоха, снижава шансовете на кандидати "от простолюдието".
27-годишният Кацухито Йококуме, който ще участва в парламентарните избори на 30 август от името на основната опозиционна формация - Японската демократическа партия, е съвсем наясно с това.
Син на шофьор, адвокатът Йококуме води кампания в разположения южно от Токио пристанищен град Йокосука - владение на консерваторите от Либерално-демократическата партия (ЛДП) на премиера Асо.
Дори и с подкрепата на Японската демократическа партия, която води в социологическите проучвания, Йококуме признава, че води крайно трудна битка, тъй като срещу себе си има Шинджиро Коидзуми, син на силно популярния и харизматичен бивш премиер Джуничиро Коидзуми, управлявал между 2001 и 2006 г.
Преди дори да поставя на разискване моята политическа програма, съм длъжен да се уверя, че избирателите ще си спомнят лицето и името ми в това владение на династията Коидзуми, доверява Йококуме, завършил голям токийски университет, благодарение на спечелената от него стипендия.
"Предложих кандидатурата си в този избирателен окръг, тъй като това, което прави Коидзуми е диаметрално противоположно, на онова, което аз искам да направя като политик. . . Иска ми се политиката да бъде отражение на вижданията на обикновените хора", допълва той.
Ако бъде избран, 28-годишният Шинджиро Коидзуми ще бъде представител на четвъртото поколение от рода, управлявал този окръг, което пък накара местен избраник да отбележи, че "династията Коидзуми има по-дълга история от тази на Ким Ир-сен в Северна Корея".
От известно време обществеността гледа с недобро око на тази традиция, най-вече откакто двама от последните министър-председатели от ЛДП - Шиндзо Абе и Ясуо Фукуда, съответно внук и син на бивши премиери - подадоха оставка след едва едногодишно управление.
След тези оставки общественото мнение остана с впечатлението, че на политиците второ и трето поколение им липсва характер, отбелязва Томоаки Иваи, преподавател по политология в университета "Нихон" в Токио.
Много бивши и настоящи членове на правителството произхождат от политически фамилии, наложили се от поколения, но емблематичните представители на тази аристокрация си остават 68-годишният Асо и 62-годишният Хатояма.
През 1955 г. Ичиро Хатояма, дядо на настоящия водач на опозицията, бе назначен за премиер от новосъздадената ЛДП, принудила дядото на Асо Шигеру Йошида от партията предтеча на ЛДП да подаде оставка.
Хатояма обаче държи да се знае, че не смята себе си за "наследник", той като е избран в окръг на северния остров Хокайдо, където родът му притежава имоти, но никой от родствениците му не е бил народен избраник.
Японската демократическа партия обеща в случай на победа да сложи край на тази династическа традиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!