А таката срещу Суми не беше грешка, аномалия или инцидент. Тя се вписва в дългогодишната тактика на Русия – и Вашингтон знае това, пише Politico.
Часове след като 35 цивилни бяха убити и повече от сто бяха ранени при руска балистична ракетна атака над украинския град Суми, президентът на Съединените щати Доналд Тръмп нарече атаката „ужасно нещо“.
След това той започна да се оправдава, като заяви, че може да е била грешка и предположи, че Русия не е имала намерение да го направи.
Коментарите на Тръмп за най-смъртоносната руска атака в Украйна тази година са в ярък контраст не само с тези на украинския президент Володимир Зеленски — „само напълно луди изроди могат да действат по този начин“, каза той.
Кит Келог не търсеше оправдания и без колебание заяви, че ударът срещу Суми „прехвърля всяка граница на моралността“.
В една война, която досега е отнела живота на поне 13 000 цивилни, така са се случвали много други атаки.
Путин се „подиграва“ с добрата воля на Тръмп, казва Полша
Кремъл отрича целенасочено да е атакувал цивилни, което се счита за военно престъпление съгласно международното право. Но руски удари са добре документирани — удари по болници, училища, родилни отделения, театри... списъкът продължава. Това е утвърдена военна стратегия за Москва. Никога не става въпрос за печелене на сърца и умове, а винаги за твърда ръка.
При различно ръководство Пентагонът не е имал съмнения относно това. „Оценяваме, че Русия целенасочено е удряла цивилна инфраструктура и немилитарни цели с цел безсмислено нараняване на цивилни и опит за внушаване на терор сред украинското население“, заявиха военни представители на САЩ още през 2022 г.
И този подход продължава, като основната цел е да се пречупи волята на Украйна да се съпротивлява, да се деморализира и изтощи населението ѝ и да се принуди да се предаде от психическа и физическа умора.
Например, затова Русия е целяла енергийната система на страната през последните три години. Както кметът на Киев Виталий Кличко каза на Politico в края на 2022 г., докато подготвяше града да издържи на студената зима под руска атака: „Те искат да ни разрушат - нашето електричество, отопление и генератори.“ И те се опитаха да направят същото и през двата следващи зимни сезона.
Атаката срещу Суми не беше грешка, аномалия или инцидент. Нейната същност се вписва в дългогодишните руски тактики — удари по централната част на града два пъти в т.нар. „двойна атака“. Това е, когато първоначален удар се последва, след пауза, от втори удар с цел да бъдат убити или ранени спасители, които са се втурнали на мястото.
На Цветница вторият удар беше направен пет минути след първия. Това беше изчислено.
UNPACKED: Making excuses for Putin https://t.co/8rnSPFJbkj
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) April 16, 2025
Руски въоръжени сили са известни с използването на двойни удари срещу градове и населени места. Те го правеха в Сирия отново и отново, като целеха болници, пазари и жилищни сгради в Алепо и Идлиб, като в резултат много спасители от „Белите каски“ бяха убити. Тактиката наподобява онази на снайперист, който примамва други в зоната си за убийство, като атакува вражески войник, само за да го рани, като се надява, че неговите викове ще подтикнат съратниците му да се приближат — но в значително по-голям мащаб.
И тогава, както и сега, руски официални лица настояваха, че целта им е била военна. След удара срещу Суми Министерството на отбраната на Русия заяви, че двете тактически ракети „Искандер-М“ са целели среща на „оперативно-тактическа група на украинските въоръжени сили“ и че повече от 60 украински бойци са били убити. Киев обвини украинските власти, че използват цивилни като живи щитове, като поставят военни съоръжения в централната част на населени места.
Това е нещо, което Москва често казва за ударите си в Сирия, дори когато удряше пазарите на улицата по време на сутрешните часове или целеше импровизирани клиники и бежански лагери.
Генералите на Владимир Путин винаги водят тотална война: без ограничения, без спазване на това, което Москва счита за сантиментални международни правила на войната.
Това е и начинът, по който Путин водеше война срещу Чечения по време на мандата си като премиер, когато той ръководеше опустошителна бомбардировъчна кампания, която разруши столицата на откъсналата се република Грозни през 1999 г., принуждавайки над 100 000 души да бягат.
Всичко това е добре документирано, така че пренебрегването на случилото се от Тръмп вероятно е било предназначено да избегне всякаква директна устна конфронтация с Кремълл
Путин се срещна с представителя на Тръмп за Украйна
Но Суми е допълнително доказателство, ако някой има нужда от такова, че Путин просто го води за носа, както прави с всички мирни преговори, докато не изпълни плана си.
През март, държавният секретар на САЩ Марко Рубио каза: „План А е да спрем стрелбата“, като основната цел на Вашингтон беше да осигури бързо примирие, преди да премине към по-широки преговори за постоянно прекратяване на войната. Но това не е в плановете на Путин, което той открито демонстрира, като отказа да се съгласи на пълно 30-дневно примирие — примирие, на което Украйна се съгласи. И след телефонния си разговор с Тръмп през март, едва ли имаше пауза, преди Русия да започне масирана атака срещу Киев и други украински градове.
Предлагайки дипломатически минимум, руският лидер каза на Тръмп, че ще отложи удрянето на енергийната инфраструктура на Украйна за 30 дни, но това беше отстъпка, след като студените зимни дни вече бяха минали. Това също съвпадна с новината, че Украйна е успяла да увеличи драматично обхвата на своите мощни нехармонични крилати ракети „Нептун“ от 200 километра на 1 000 километра, което ще позволи на Киев да удря нефтени рафинерии дълбоко в Русия.
Освен това, след тази съмнителна отстъпка, няма никакво движение от страна на Русия, въпреки разговорите на специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф с Путин. Най-новият им разговор беше в петък, след който Уиткоф отново говори за това колко близо е до пробив. „Ние сме на ръба на нещо, което ще бъде много, много важно за света като цяло“, каза той.
Но Кремъл бързо подкопа неговия оптимизъм, като говорителят на Путин Дмитрий Песков каза на репортери, че няма ясна рамка за споразумение между САЩ и Русия за Украйна — въпреки че, според него, има политическа воля за движение в тази посока.
Междувременно украинците трябва да се прикриват и да се пазят.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Карта показва как Тръмп, Путин и Си могат да си поделят света