И талия реши да „отмени“ вчера ареста и освободи иранския инженер Мохамед Абедини, издирван от САЩ за предполагаем незаконен износ на модерни технологии и части за дронове, само няколко дни след като Техеран освободи италианска журналистка от печално известния затвор „Евин“, съобщи в. „Файненшъл таймс“.
Абедини беше арестуван по искане на САЩ на 16 декември, три дни преди италианската журналистка Чечилия Сала да бъде задържана докато правеше репортаж в Иран. Сала, за която се смяташе, че е държана като разменна монета за освобождаването на Абедини, се завърна в родината си миналата седмица, отбелязва Асошиейтед прес.
Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи потвърди вчера, че Абедини, който чрез италианския си адвокат винаги е отричал да е извършил каквото и да било нарушение, е „освободен и се завръща у дома“. Иранските държавни медии, включително държавната телевизия, съобщиха вчера следобед, че той вече е пристигнал в Техеран.
Трийсет и осем годишният Абедини беше обявен за издирване в САЩ миналия месец по множество криминални обвинения, произтичащи от предполагаемата доставка на навигационни системи за ирански военни дронове от базираната в Швейцария негова компания, каквито са били използвани при нападението, при което миналата година в Йордания загинаха трима американски военнослужещи и бяха ранени още 40 души.
Бизнесменът беше арестуван на летище "Малпенса" в Милано през декември и вкаран в затвора в очакване на процедура по екстрадиция, припомня „Файненшъл таймс“.
El Gobierno italiano pide a un tribunal que revoque la detención del ciudadano iraní Mohamed Abedini.
— EP Internacional (@EPinternacional) January 12, 2025
Su caso estaba vinculado a la reciente liberación de la periodista Cecilia Sala en Teherán https://t.co/Me1u3CkDiV
Италианският министър на правосъдието Карло Нордио подаде молба до Апелативния съд в Милано за „отмяна на ареста“ на Абедини, позовавайки се на технически подробности в договора за екстрадиция между САЩ и Италия, посочи в изявление вчера неговото министерство.
Съгласно италианското законодателство съдът трябва да се съобрази с решението на Нордио, заяви говорител на министерството пред „Файненшъл таймс“.
В официално изявление по случая, публикувано от италианското министерство на правосъдието, се казва, че съгласно договорите за екстрадиция между Италия и САЩ „само престъпления, които са наказуеми съгласно законите на двете страни, могат да доведат до екстрадиция - условие, което (в случая) не може да се счита за съществуващо“. Министерството заяви, че потенциалното обвинение на САЩ срещу иранеца „не съответства на никакво поведение, признато от италианското законодателство за престъпление“, посочва АП.
Иранската държавна телевизия съобщи, че освобождаването и връщането на Абедини е станало след като иранското външно министерство е продължило работата по случая, както и след „разговори“ между иранското министерство на разузнаването и италианската разузнавателна служба.
Caso Abedini, nota del Ministero della Giustizia: "Il ministro #Nordio ha depositato alla Corte di Appello di Milano la richiesta di revoca degli arresti per il cittadino iraniano Abedini Najafabadi Mohammad. In forza dell'articolo 2 del trattato di estradizione tra il Governo… https://t.co/MjnqzaHVr2 pic.twitter.com/Yqnjet1o2o
— Ultimora.net - POLITICS (@ultimora_pol) January 12, 2025
Говорителят на иранското външно министерство Багаи изрази благодарност към „всички страни, участвали“ в усилията, довели до освобождаването на Абедини, и заяви, че иранското външно министерство няма да пести усилия, за да „подкрепя правата на иранските граждани в чужбина“.
Решението на Рим да освободи иранския инженер идва седмица след като министър-председателката Джорджа Мелони посети имението „Мар а Лаго“ във Флорида, за да разговаря с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за тежкото положение на 29-годишна италианска журналистка Чечилия Сала.
Техеран твърди, че Сала, която е имала валидна журналистическа виза за Иран, е била разследвана за неуточнено нарушение на законите на ислямската република, но нейното задържане беше широко възприето в Италия като опит да се окаже натиск върху Рим да не екстрадира Абедини в САЩ, посочва „Файненшъл таймс“.
Правителството на Мелони беше подложено на силен вътрешнополитически натиск, за да осигури освобождаването на Сала, която беше освободена от затвора и се завърна в Италия миналата сряда, предизвиквайки общонационален възторг и похвали за правителството.
Il caso dell'ingegnere iraniano #Abedini. L'uomo è stato scarcerato dopo la richiesta di revoca degli arresti firmata dal ministro #Nordio. "Su di lui", si legge in una nota, "non sarebbero emerse prove del supporto ai terroristi". Il suo caso era legato a quello di #CeciliaSala pic.twitter.com/oQvC3MVT8j
— Tg2 (@tg2rai) January 13, 2025
„Това беше сложна работа на дипломатическа триангулация между Иран и САЩ“, заяви Мелони пред журналисти ден след завръщането на Сала, потвърждавайки за първи път, че интересите на Вашингтон са били взети предвид по време на преговорите, отбелязва АП.
Въпреки че и Рим, и Техеран публично отричат каквато и да било връзка между съдбата на Сала и Абедини, Натали Точи, директор на Института по международни отношения в Рим, заяви, че предстоящото освобождаване на Абедини е било очевидно от момента, в който Сала се е върнала в Италия.
„Всички знаеха, че това ще се случи от момента, в който тя беше освободена“, каза Точи и добави, че Мелони вероятно е получила благословията на Тръмп за подобна размяна. „Италия направи това, защото имаше зелена светлина от Тръмп“, добави Точи.
В изявление от миналия месец американските прокурори твърдят, че Абедини е заговорничил с иранеца Махди Мохамед Садех, притежаващ двойно иранско и американско гражданство, и работещ за базиран в щата Масачузетс производител на микроелектроника, за избягване на експортния контрол и изпращане на технологии, компоненти и услуги с произход от САЩ в Иран за използване в дронове и други оръжейни системи. Садех беше арестуван в САЩ, припомня „Файненшъл таймс“.
* Във видеото: Има ли българска следа при взривените пейджъри на "Хизбула"
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!