Д нес е вторият ден от Срещата на върха за бъдещето, която се провежда в рамките на 79-ата годишна сесия на Общото събрание на ООН. Срещата на върха за бъдещето има за цел преодоляване на предизвикателствата и пропуските в глобалното управление и съживяване на многостранната система с ООН в нейната основа. В резултат вчера бе приет Пакт за бъдещето, който ще включва като анекси Декларацията за бъдещите поколения и Глобалния цифров договор.
Редица политически лидери отправиха своите послания от трибуната на организацията, ето какво казаха те:
Джорджа Мелони
Италианският министър-председател Джорджа Мелони говори за необходимите усилия в борбата срещу климатичните изменения, икономическите предизвикателства и военните конфликти по света.
"Живеем във времена на кризи, нямаме избор, освен да действаме", изтъкна Мелони и добави, че "кризите ни дават възможността да правим избори, да заемем позиция и да предприемем действия".
По думите ѝ това може да се случи единствено чрез сътрудничество и общ ангажимент.
"Италия твърдо подкрепя мултилатерализма", заяви италианският премиер. Мелони каза, че ООН е мястото, в което всеки глас е чут и всички страни са призовани да се уважават и учат едни от други.
По-късно в речта си от трибуната Мелони говори за необходимостта от реформа в ООН и особено в Съвета за сигурност, но без да се нарушават принципите на демокрация и равенство.
"Всички сме родени свободни и равни. Не искаме нови йерархии", заяви италианският лидер.
Като пример за усилията на Италия в областта на многостранността Мелони посочи плана на страната си за сътрудничество със страни в Африка, "базиран на уважение и респект".
"Това е нашият начин за развитие, стабилност и за постигане на най-важната свобода - тази да не се налага човек да имигрира", каза тя.
По отношение на изкуствения интелект, една от основните теми на Срещата на върха за бъдещето, Мелони каза, че хората не са достатъчно информирани по въпроса какво всъщност може да постигне технологията и за какви цели трябва да се ползва.
"Важно е изкуственият интелект да е управляван от човека и да е насочен към него. Това е в дневният ред на Италия, като член на Г-7. Но всички тези идеи трябва да се превърнат в действия", заключи италианският премиер Джорджа Мелони.
Нарендра Моди
Моди изрази задоволство от това, че говори от името на най-голямата демокрация в света и е глас на 1,5 милиарда индийци в ООН.
"Най-големият ни приоритет, що се отнася до глобалното бъдеще, са устойчивото развитие, здравеопазването и продоволствената сигурност", заяви той.
Индийският премиер изтъкна, че правителството му е изкарало много хора от бедност в страната и Индия е готова да сподели опита си за постигане на успех с целия Глобален юг.
"Успехът на човечеството се крие в колективната ни сила, а не на бойното поле", подчерта Моди.
По думите му постоянното членство на Африканския съюз в Г-20 е важна стъпка в тази посока. Според Моди "при обсъждането на глобалното бъдеще най-голям приоритет трябва да се даде на подхода, ориентиран към хората" и "приоритизирането на устойчивото развитие, за да се гарантира благосъстоянието на хората, продоволствената и здравната сигурност".
"Докато, от една страна, тероризмът продължава да бъде сериозна заплаха за световния мир и сигурност, от друга страна, области като киберпространството, морето и космоса се очертават като нови театри на конфликти", изтъкна индийският министър-председател.
Той добави, че глобалните действия трябва да съответстват на глобалните амбиции.
"Имаме нужда от баланс, от регулации на световно ниво, свързани с отговорното ползване на технологиите. Дигиталната инфраструктура трябва да бъде мост, а не пречка", заяви индийският лидер.
Той обяви, че страната му е готова да сподели дигиталната си инфраструктура с всички страни.
В заключение Моди увери, че Индия ще продължи да работи за каузата на "защитата на правата на цялото човечество и глобалния просперитет".
Ван И
"Бъдещето носи надеждата на човешкото развитие с трансформации, невиждани от векове", заяви Ван И от трибуната на ООН. "Човечеството има само една планета и тя е нашият общ дом", добави той.
Дипломатът говори за инициативите, в които участва Китай, свързани с бъдещето.
"Китай предлага да създадем бъдеще, изградено на равенството", подчерта Ван И. "Няма страна, която да избяга от рисковете и предизвикателствата на времето, в което живеем", добави той.
"Държавите не плават в 190 отделни лодки, а плават заедно в един голям кораб, на който ни преследва общата ни съдба", заяви министърът на външните работи на Китай. "Този кораб обаче може да пребори бурите", изтъкна той.
Според него големите страни трябва да служат за пример и да са котва за международния мир за изграждането на бъдеще на просперитет.
Той заяви, че светът трябва да се стреми към "универсална икономическа глобализация и общ просперитет, към бъдеще на справедливост, в което всички страни, независимо малки или големи, са равни".
В речта си той призова за подсилване на върховенството на закона.
"Трябва да спрем да прилагаме законите на джунглата, в които по-силният надделява", заяви Ван И.
По въпроса за изкуствения интелект, който е един от основните в срещата, Ван И заяви, че технологичната революция създава нови предизвикателства и страните трябва да намерят нови начини за глобално управление.
"Китай подкрепя ООН в това да бъде основен канал за управление на изкуствения интелект", заяви той. "Трябва да насърчим креативността у младите и да ги насърчим да допринесат с нея за човечеството", каза дипломатът.
Срещата на върха за бъдещето има за цел преодоляване на предизвикателствата и пропуските в глобалното управление и съживяване на многостранната система с ООН в нейната основа. В резултат бе приет Пакт за бъдещето, който включва като анекси Декларацията за бъдещите поколения и Глобалния цифров договор.
Ухнаагийн Хурелсух
Президентът на Монголия Ухнаагийн Хурелсух изнесе реч по време на Срещата на високо равнище на ООН за бъдещето. Монголската новинарска агенция МОНЦАМЕ представи пълния текст на обръщението на държавния глава.
„Г-н генерален секретар,
Уважаеми делегати,
Дами и господа,
Тази Среща на върха на бъдещето е важно събитие, фокусирано върху очертаването на пътища към мирно, устойчиво, приобщаващо и проспериращо бъдеще, както се подчертава в доклада на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш "Нашият общ дневен ред“.
Бих искал да изразя дълбоката си благодарност на постоянните представители на Намибия и Германия за успешната координация на подготовката за тази среща на върха.
Също така бих искал да изкажа сърдечните си благодарности на генералния секретар на ООН г-н Антониу Гутериш за инициирането на тази Среща на върха на бъдещето, която има за цел да оцени текущото състояние на изпълнението на "Програма 2030 за устойчиво развитие“ и да даде нов тласък за нейното развитие и подобряване на нейните дейности.
Документите "Пакт за бъдещето", "Декларация за бъдещите поколения" и "Глобален цифров договор", които току-що приехме въз основа на многобройни дискусии и консултации, представляват значителна стъпка в препотвърждаването на нашите споделени цели и политически стремежи по време на настоящите сложни времена.
Като страна, която се придържа към мирна, отворена, независима и многопосочна външна политика, Монголия уважава плурализма, който произтича от историята, културата, цивилизацията, националните интереси и пътищата на развитие на всички страни и се ангажира да изгражда международни отношения, основани на многостълбов подход.
Страната ни вярва също, че укрепването на многостранното сътрудничество, основано на международното право и Устава на ООН, е ключов начин за гарантиране на международния мир и сигурност, като засиленият диалог, взаимното разбирателство и доверието служат като основа за глобална стабилност и мирно съжителство.
Убедени сме, че тази Среща на върха на бъдещето ще изиграе решаваща роля в постигането на целите за устойчиво развитие, включително изграждане на мира, борба с изменението на климата, защита на глобалното здраве, намаляване на икономическите неравенства, гарантиране на справедливост и насърчаване на науката, технологиите, иновациите, ангажираността на младите хора, и реформа на управлението.
В подготовката за тази среща нашата страна си сътрудничи с ООН за организиране на различни събития, по-специално успешното домакинство на Световния форум на жените през август под надслов "Към по-зелено бъдеще“, който завърши с приемането на Уланбаторската декларация "Към устойчиво Бъдеще”.
Радваме се, че основните идеи от тази декларация са отразени в документите, които приехме на днешната среща на върха.
Продължавайки напред, ние ще продължим да подкрепяме и насърчаваме централната роля на ООН в глобалните дела и ще засилим многостранното сътрудничество, съсредоточено около ООН във всички аспекти.
Пожелаваме успех на дейностите на Срещата на върха за бъдещето. Благодаря ви за вниманието!"
* Във видеото: Пакт за бъдещето за ООН: Търсене на решения на световните кризи
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!