Ф ренският крайнодесен лидер Марин льо Пен и осем депутати от нейната партия Национален сбор (НС) бяха признати за виновни от парижкия съд за присвояване на публични средства, предаде АФП.
Съдът изчисли, че общата загуба възлиза на 2,9 млн. евро, тъй като евродепутатите от НС са накарали „Европейския парламент да плаща за хора, които всъщност са работили за крайнодясната партия“.
На Марин Льо Пен е забранено да се кандидатира за длъжност в продължение на пет години. Това означава, че тя няма да може да участва в президентските избори във Франция през 2027 г.

Най-голямото безпокойство за Льо Пен бе, че съдът може да я обяви за неправоспособна да се кандидатира за поста „с незабавно действие“ - дори ако обжалва. Тя определи подобен сценарий като „политическа смърт“.
56-годишната Льо Пен зае второ място след президента Еманюел Макрон на президентските избори през 2017 г. и 2022 г., а електоралната подкрепа на партията ѝ нарасна през последните години.
Льо Пен и още 24 служители от нейния Национален сбор бяха обвинени, че са използвали пари, предназначени за парламентарни сътрудници на Европейския съюз, за да плащат на служители, които са работили за партията между 2004 и 2016 г., в нарушение на разпоредбите на 27-членния блок. Льо Пен и нейните съучастници отричат да са извършили нарушения, съобщи France24.
След като процесът приключи през ноември, държавният прокурор поиска присъди "виновни" за Льо Пен и нейните колеги, които отричат да са извършили каквото и да било нарушение, пише Euronews.
Прокурорът също така поиска Льо Пен да бъде глобена с 300 000 евро, да изтърпи до 10 години затвор и, което е изключително важно, да бъде лишена от правото да се кандидатира за публична длъжност с незабавно действие за срок от пет години, ако бъде призната за виновна, бе съобщено по-рано.

„Моята политическа смърт“
Тримата съдии не бяха длъжни да изпълняват препоръките на прокурора, пише BBC.
След решението, Льо Пен, която е на 56 години, няма да може да се кандидатира на президентски избори, в които е сочена за потенциален победител.
„Те преследват моята политическа смърт“, каза тя през ноември.
Много френски коментатори – и не само тези, които подкрепят Льо Пен – предупредиха за тежки последици за демокрацията, ако съдебната система се смята за намеса в избора на лидер на страната.
„Съдбата на Марин Льо Пен е в ръцете на съдебната система… Да бъде осъдена за каквото и да е нарушение е напълно нормално. Но да я спреш да участва в президентските [избори] – това е съвсем друг въпрос“, пише анализаторът Франц-Оливие Гийсберт в дясноцентристкото списание Le Point.
„Не е ли опасно да се възлага на съдиите задачата да определят дали този или онзи кандидат е способен да се кандидатира за поста?“, казва Бруно Жоди, редактор на вестник La Tribune Dimanche в неделя.
Марин льо Пен заяви пред същия вестник: „Лично аз не се притеснявам. Но виждам защо хората смятат, че може да съм. Съдиите имат власт на живот и смърт над движението. Но не мисля, че ще стигнат толкова далеч, че да го направят“.

Четири начина, по които можеше да се развие ситуацията
Първо, Льо Пен може да бъде освободена от вина в аферата с парите на Европейския парламент. Това се смята за малко вероятно.
Второ, съдиите биха могли да я осъдят, но да направят така, че лишаването от права да не е автоматично. В този случай тя ще обжалва незабавно и лишаването от права ще се прилага едва след втори съдебен процес (а вероятно и след трети във Върховния апелативен съд).
Това би я оставило свободна да се кандидатира през 2027 г., макар и с недостатъка на присъдата за злоупотреба с публични средства. Въпреки това не е ясно дали една присъда би й нанесла големи щети, като се имат предвид поредицата от скандали за финансиране на партии, които засегнаха всички френски партии през годините.
На трето място, съдиите могат да последват прокурора и да постановят автоматично лишаване от правоуправление. В този случай тя ще обжалва и другите части на присъдата (глоба и затвор) ще бъдат отложени. Тя обаче няма да може да се кандидатира през 2027 г.
Четвърто, съдът би могъл да й определи по-кратък срок на автоматична неправоспособност - да речем една година - което теоретично би й позволило да се кандидатира.
През 2027 г. Марин льо Пен ще участва в четвъртата президентска надпревара и ще има най-голям шанс да спечели.
По време на деветседмичния съдебен процес, който се проведе в края на 2024 г., тя твърди, че недопускането до участие в изборите „ще ме лиши от възможността да бъда кандидат за президент“ и ще отнеме правото на глас на нейните поддръжници.
„Има 11 милиона души, които са гласували за движението, което представлявам. Така че утре, потенциално, милиони и милиони французи ще се видят лишени от своя кандидат в изборите“, каза тя пред състава от трима съдии.
Ако Льо Пен не може да се кандидатира през 2027 г., нейният изглеждащ естествен наследник ще бъде Жордан Бардела, 29-годишното протеже на Льо Пен, който я наследи начело на партията през 2021 г.
Льо Пен отхвърли обвиненията, че е била начело на „система“, целяща да изсмуче пари от Европейския парламент в полза на партията ѝ, която тя ръководеше от 2011 до 2021 г.
Вместо това тя твърдеше, че е приемливо работата на помощниците, на които се плаща от Европейския парламент, да се адаптира към нуждите на депутатите, включително и някои силно политически дейности, свързани с партията, която по това време се наричаше Национален фронт.
Докато даваше показания, Льо Пен заяви пред съда: „Абсолютно не смятам, че съм извършила и най-малката нередност, и най-малката незаконна стъпка“.
Изслушванията показаха, че част от парите на ЕС са били използвани за заплащане на бодигарда на Льо Пен - който някога е бил бодигард на баща ѝ - както и на личния ѝ асистент.
Прокурорите поискаха от съда да признае Льо Пен за виновна, като поискаха присъда от две години затвор и пет години лишаване от права.
Льо Пен заяви, че според нея те се интересуват „единствено“ от това да ѝ попречат да се кандидатира за президент.