Словенският президент Данило Тюрк побърза да напусне сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк вчера, за да се върне в Любляна, след като левоцентристкото правителство на Словения бе свалено с вот на парламента.
Премиерът Борут Пахор получи само 36 гласа "за", а 51 депутати гласуваха против правителството в 90-членния парламент, съобщава АФП.
В комюнике, разпространено снощи от президентството, Тюрк заяви, че вотът на недоверие срещу кабинета на социалдемократическия премиер Борут Пахор
сериозно е изострил политическата криза в страната.
Държавният глава призова всички политически партии да се ангажират смело и възможно най-бързо в търсенето на решения в интерес на гражданите.
Прекратих участието си в Общото събрание на ООН, за да се върна в Словения и да започна консултации с парламентарните лидери, добави той.
Президентът разполага със седем дни, за да предложи на парламента нов министър-председател.
Съгласно конституцията, ако депутатите не утвърдят правителство през следващите 30 дни, Тюрк може да свика предсрочни парламентарни избори, които ще се състоят в края на годината или в началото на следващата. Нормално в Словения трябва да има парламентарни избори през есента на 2012 г.
В случай че се стигне до предсрочни избори, което изглежда повече от вероятно, бившият шеф на консервативното правителство Янез Янша ще бъде фаворит властта, предаде АФП.
От пролетта насам премиерът социалдемократ ръководи
правителство на малцинството,
в което участват две партии - партия Социалдемократи и Либералдемократическата партия. Правителството се ползваше сега с подкрепата на едва 33 от общо 90 депутати, след като през юни Демократичната партия на пенсионерите ДЕСУС и либералната партия Зарес напуснаха коалицията.
Ябълката на раздора бе проект за реформа на пенсионната система с увеличаване на възрастта за пенсиониране от 63 на 65 години. Реформата обаче бе отхвърлена от словенците на референдум на 5 юни.
За реформата настояваха Европейската комисия, МВФ и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) във връзка със застаряването на населението и с цел оздравяване на държавните финанси.
Словения бе тежко засегната от финансовата и икономическа криза през 2008/2009 г.,
като безработицата в страната нарасна почти двойно за три години. Държавният дълг се увеличи от 22,5% от БВП на 43,3% от БВП между 2008 и 2010 г.
За да оздрави държавните финанси и да вземе под внимание намаляването на икономическия растеж, правителството трябваше да ореже държавните разходи: парламентът одобри на 16 септември с гласовете на консервативната опозиция икономии в размер на 365 млн. евро, които трябва да дадат възможност на страната да изпълни целта си за бюджетен дефицит от 5,5% от БВП тази година. През 2010 г. БВП нарасна с 0,9%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!