Полиция обгради швейцарското посолство в Триполи днес, след като либийските власти поставиха ултиматум на Швейцария да им предаде до днес на обяд двамата си граждани, намиращи се в сградата на мисията.
Впоследствие бизнесменът Макс Гьолди се предаде на либийската съдебна полиция, която го отведе в затвора Аин Зара край Триполи.
Малко преди това световните агенции предадоха, че другият швейцарски бизнесмен - Рашид Хамдани, напуска Либия с кола на път за Тунис.
Хамдани е един от двамата швейцарски бизнесмени, задържани в Либия от 19 месеца.
Той напусна швейцарското посолство в Триполи, където се укриваше и посети паспортната служба за получаване на изходна виза.
Оттам отпътува за Тунис в кола, карана от либийски служители, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Макс Гьолди бе осъден в Либия на четири месеца затвор за незаконен престой и незаконна икономическа дейност, който потърси убежище в мисията на своята държава.
Макс Гьолди бе съден заедно с Хамдани. На 6 февруари Гьолди бе глобен с 1000 либийски динара (780 долара) по това дело, а на следващия ден Хамдани бе оправдан. Преди това Хамдани бе оправдан и по обвиненията за незаконно пребиваване в Либия.
Двамата швейцарци бяха задържани в Либия на 19 юли 2008 г., малко след като в Женева бяха арестувани Ханибал Кадафи и съпругата му, обвинени от домашни прислужници, че са ги малтретирали.
Скоро след това Либия забрани на двамата швейцарски бизнесмени да напускат територията й, а впоследствие ги осъди за визови нарушения.
Джамахирията отрече да има връзка между двата случая, но аферата с Ханибал влоши отношенията между Либия и Швейцария и двете страни предприеха ответни мерки една срещу друга.
ЕС бе намесен в спора, защото Швейцария е член на Шенгенското пространство за свободно движение, в което влизат и повечето страни от ЕС.
Спорът се разрасна миналата седмица, след като високопоставен либийски представител заяви, че Швейцария е изготвила забранителен списък на над 180 либийски представители, които не се допускат на територията й.
В отговор Либия реши да забрани достъп на гражданите на Швейцария и повечето страни от ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!