Руският президент Дмитрий Медведев и премиерът Владимир Путин размениха вчера остри изявления във връзка с Либия, отбелязва московският печат.
Министър-председателят нарече резолюцията на ООН непълноценна и осъди поведението на Запада.
В отговор президентът прикани към предпазливост в думите и подчерта, че макар да не е идеална, резолюцията отразява позицията на руското ръководство, обобщава "Комерсант".
Кремъл припомни, че определянето на външнополитическия курс е президентски прерогатив.
Експерти посочват, че това е най-резкият диалог между участниците в управляващия тандем, откакто бе създаден през 2008 г.
Резолюцията на Съвета за сигурност за Либия напомня средновековните призиви за кръстоносни походи, заяви вчера Путин.
Той фактически повтори думите на Муамар Кадафи, че срещу Либия бил обявен "кръстоносен поход", отбелязва "Комерсант".
Медведев реагира на практика незабавно - определи израза "кръстоносен поход" като недопустим, пише вестникът и цитира президента: "Не смятам тази резолюция (на ООН) за неправилна; тази резолюция отразява като цяло и нашето разбиране за ставащото в Либия, но не по всички моменти".
Медведев разкритикува "абсолютно безобразното поведение на либийското ръководство и престъпленията, извършени срещу собствения му народ".
"Ако днес се опитаме да кажем, че не сме разбирали какво правим, няма да е вярно: направихме го съзнателно и такива бяха инструкциите ми към външното министерство. Те бяха изпълнени", заяви руският лидер, цитиран в статията.
Събеседник на "Комерсант" в Кремъл изтъкнал, че Путин е изразил личното си мнение, а за външната политика отговаря президентът и затова "всички ресорни ведомства, включително външното министерство, ще действат според указанията на първото лице".
Медведев и Путин не за пръв път застъпват различни мнения за външната и вътрешната политика. За пръв път обаче разногласията по толкова сериозен въпрос се открояват за часове, констатира всекидневникът.
Въпросът е дали виждаме проява на обичайните за тандема "стилистични разногласия" или на далеч по-съществени противоречия, изострили се във връзка с наближаващите избори (за президент през 2012 г. - б. р.) и предстоящото определяне на кандидат за поста, коментира "Комерсант".
Медведев и Путин са взели единодушно решението Русия да се въздържи при гласуването за Либия в ООН.
"После обаче е започнала игра главно на вътрешнополитическото поле", заявява руски експерт пред изданието. Друг московски политолог нарича наистина необичаен сигнала, отправен от Путин.
Досега президентът и премиерът свиреха твърде умело на четири ръце и ще е жалко да изгубят това умение, подчертава той. Според анализатора Путин е създал повод за хората, които търсят разкол в тандема и това е грешка на премиера, добавя "Комерсант".
Медведев се готви за втори мандат и тази полемика е част от подготовката за предизборна кампания, твърди руски наблюдател, чието мнение четем в друга статия от броя.
Сегашният президент на Русия трябва да тръгне към втори мандат като модернизатор, привърженик на алианса със Запада. Затова е необходимо Путин, независимо дали той го желае, да бъде представен като привърженик на всичко архаично и на конфронтацията със Запада, обяснява експертът.
Ако вярваме на "Уикилийкс", американците не хранят илюзии кой командва в тандема, пише "Утро". Изданието напомня разгласени дипломатически депеши, в които Медведев е наричан "политически заложник на Путин, блед и нерешителен", а самият Путин - "алфа мъжкар" и "водач на глутницата".
Медведев може би е защитил резолюцията на ООН "с напълно конкретна цел: в навечерието на важни преговори да демонстрира, че е независим като политик от "своя старши другар". От премиера се е искало само да подаде топката", предполага "Утро".
Изявленията на Путин не са случайни, позицията на Русия по либийския въпрос трябва да бъде коригирана, настоява служител от руското правителство пред "Ведомости". Източникът обещал руският премиер да се изкаже допълнително по въпроса.
Утре Путин ще посети Сърбия, а на 24 март 1999 г. започнаха бомбардировките на НАТО над Югославия и дискусиите по либийския въпрос със сръбския президент на тази дата ще са неизбежни, обяснил чиновникът.
За Русия би било изгодно активно да съдейства на въстаниците в Либия. Тъкмо те най-вероятно ще формират новото правителство и ще са благодарни на онези, които им помогнали, смята авторът на коментар във "Ведомости".
По този начин Москва "би запазила, дори умножила руските интереси в Либия, включително петролните. Би било възможно да получи в замяна и отстъпки от Запада, примерно по грузинския въпрос или за (приемането на Русия в) Световната търговска организация", добавя той.
Ако пък Москва е стигнала до извода, че Кадафи ще се задържи на власт, би било логично да блокира резолюцията на ООН и да подкрепи Триполи. Подобна позиция изглежда морално неприемлива и на практика слабо обоснована, но поне щеше да е разбираема.
Съвсем неразбираемо обаче е днешното седене на два стола. От една страна, Русия не блокира военната операция, от друга - тутакси я разкритикува. Тази позиция е губеща и в двата случая - и при победа, и при поражение на въстаниците, пише коментаторът.
Позицията на Русия според него има само едно обяснение - решението е било предизвикано от инстинктите на руския елит, а не от националните интереси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!