Р умънски правителствени служители ще заминат за Малта в сряда, за да докажат, че човешките права на избягалия принц няма да бъдат нарушени, ако той бъде екстрадиран, разкрива POLITICO.
Пол Филип, потомък на един от последните крале на страната, беше арестуван в Малта по-рано тази година по искане на румънските власти, които през 2020 г. го осъдиха за нагла схема за незаконно придобиване на собственост върху стари кралски земи и го осъдиха на три години затвор.
Instanța din Malta a decis măsura controlului judiciar și eliberarea lui Paul-Philippe al Românieihttps://t.co/PaDWDxIsuo pic.twitter.com/4OECFrFvF6
— EURACTIV România (@EurActivRomania) July 8, 2024
Принцът беглец беше преследван из цяла Европа в дългогодишна правна сага, простираща се от Румъния през Франция до Малта, където полицията го задържа през април по време на събитие с други европейски високопоставени лица
Първоначално малтийският съд отказа да предаде 76-годишния принц на Букурещ, като през май постанови, че човешките му права ще бъдат нарушени, ако той изтърпи наказанието си в румънски затвор поради тесните условия в затворите в страната. Решението се позовава и на неговата "напреднала възраст" и "уникално положение по отношение на монархическата история на Румъния".
Това решение беше отменено миналия месец, но адвокатите му започнаха обжалване пред Конституционния съд на Малта, което продължава. В понеделник, след като прекара два месеца в малтийски арест, принцът беше пуснат под гаранция при условие, че няма да напуска средиземноморската островна държава.
Romanian government officials will travel to Malta today to argue that a fugitive prince’s human rights won’t be violated if he is extradited, POLITICO can reveal.https://t.co/Bchn9CLb1B
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) July 10, 2024
Адвокатът му Джейсън Азопарди заяви пред POLITICO, че по необичаен начин румънските власти ще изпратят делегация от официални лица във Валета в сряда, за да заявят пред съда, че човешките права на принца няма да бъдат нарушени, ако той бъде затворен в румънски затвор.
Говорител на румънското министерство на правосъдието потвърди, че четирима представители на затворническата администрация и на министерството на правосъдието на страната ще пътуват до Малта, за да свидетелстват.
"Трябва да споменем, че условията в затворите са много подобрени през последните години", заяви говорителят пред POLITICO.
Въпреки по-ранната присъда, Ацопарди заяви, че упоритото преследване на клиента му от страна на властите е политически мотивирано преди парламентарните и президентските избори в Румъния по-късно тази година, описвайки стремежа на Букурещ да прибере принца у дома като "антагонистична мания да го получи на всяка цена".
"Министърът на правосъдието го иска като трофей, за да подкрепи кампанията си за президентските избори през декември", добавя той. "Това е краткият извод."
Румънският министър на правосъдието Алина-Стефания Горгиу досега не е обявила намерение да се кандидатира за президент.
Говорителят на Горгиу заяви, че тя "се интересува от всички "бегълци", без значение от името на определено лице", и единствената ѝ цел е "да върне всички лица, които се опитват да избягат от дългата ръка на правосъдието".
"Убедени сме, че целите на взаимното доверие и сътрудничество" между Румъния и Малта "ще бъдат постигнати", добави говорителят.
Пол Филип е внук на крал Карол II, който управлява Румъния от 1930 г. до абдикацията си през 1940 г. Монархията е премахната през 1947 г. от комунистическия режим, а кралското семейство е прогонено, въпреки че днес то все още се радва на голяма част от предишния си статут и блясък.
През 2012 г. румънски съд признава княжеското потекло на Пол Филип, но той не е член на кралския дом на Румъния.
Той бяга от страната, след като румънските власти осъждат него и няколко други лица за участие в незаконна схема за реституция и търговия с влияние, включваща гората Снагов и кралската ферма Баняса - недвижими имоти, които преди са принадлежали на кралското семейство, струващи на румънската държава 145 млн. евро.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!