Покрай Тръмп войната в Украйна започна отново
Източник: БГНЕС

В ойната в Украйна се възобнови с пълна сила. Според западните медии използвайки  артилерия, танкове и ракети обединените руско-сепаратистки сили атакуват по протежение на цялата фронтова линия.

Руските медии пък твърдят, че украинската армия е нарушила примирието и обстрелва позициите на сепаратистите дори със системи за залпов огън „Град”.

Тръмп обсъжда прекратяване на санкциите срещу Русия

За руския „призрачен влак“ и приликите със Студената война

Самопровъзгласената Донецка народна република обяви, че през изминалото денонощие Киев 3016 пъти е нарушил примирието. Украинската страна 839 пъти е използвала тежка артилерия, 490 пъти реактивни системи за залпов огън „Град“, 842 пъти миномети. Използвани са също танкове, БТР-и стрелково оръжие. Убити и ранени има и от двете страни.

Според руските медии Киев изостря положението, за да внуши на американския президент Доналд Тръмп своята гледна точка и да го ангажира в противопоставянето с Русия, като заповедта за обстрела е дадена лично от украинския президент Петро Порошенко.

В западните медии пък преобладава мнението, че Русия се възползва от смяната на властта в САЩ, за да вкара Украйна във военен конфликт и с пропагандна цел.

Украинският президент Петро Порошенко свика вчера военния кабинет към Съвета за национална сигурност и отбрана, където нарече ставащото „варварщина”.

Междувременно Съветът за сигурност на ООН, сезиран от Киев, изрази тревога от опасната ескалация на ситуацията в региона и призова страните в конфликта да прекратят незабавно бойните действия.

Местните жители свързват сегашната криза с блокирането на железопътните превози през разграничителната линия между Украйна и Донецката народна република. Организаторите на блокадата, започнала на 25 януари, се представят за бивши участници в т. нар. „антитерористична операция” на властите в Киев, която целеше запазване на териториалната цялост на страната.

Депутати от Върховната рада на Украйна, подкрепили идеята за извънредно заседание на парламента във връзка със ситуацията, заявиха, че в Донбас трябва да бъде въведено военно положение. Някои приканиха Киев да се откаже от определението „антитерористична операция” и да заяви, че страната е станала обект на външна агресия.

Държавният департамент на САЩ отправи снощи призив „за незабавно трайно прекратяване на огъня и осигуряване на пълен безпрепятствен достъп за наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа”, за да се избегне по-голяма хуманитарна криза в региона.

Европейските дипломати хвърлят отговорността за ескалацията на конфликта и върху двете страни в него.

Позицията на Русия е, че агресията идва изцяло от страна на Киев.

„Вместо да полагат усилия за постигане на траен мир, украинските власти упорито се опитват да постигнат военно решение на конфликта. Безспорно и Москва, и Париж, и Берлин трябва да засилят своето влияние и натиск върху Киев, за да го принудят да се реши все пак да изпълни точките, вписани в съответните документи”, заяви вчера Дмитрий Песков, говорителят на руския президент Владимир Путин.

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

България Преди 12 минути

Няма тежко пострадали или откарани в болнични заведения

<p>Критики за прикриването&nbsp;на когнитивния спад на Байдън&nbsp;</p>

Критики за прикриването на когнитивния спад на Байдън на вечеря на кореспондентите в Белия дом

Свят Преди 16 минути

Репортер на Axios призна за пропуски в отразяването, доверието в медиите е на историческо дъно преди излизането на разкриваща книга

Желязков и Коща посетиха военния завод „Арсенал”

Желязков и Коща посетиха военния завод „Арсенал”

България Преди 57 минути

По време на посещението им ръководството на предприятието представи технологичните възможности на завода

Бойко Борисов ще води българската делегация на конгреса на ЕНП

Бойко Борисов ще води българската делегация на конгреса на ЕНП

България Преди 1 час

На форума ще бъде избран председател на ЕНП

<p>17-годишен издъхна след вдишване на газ за запалки в училищен двор</p>

17-годишен издъхна след вдишване на газ за запалки в училищен двор в Гърция

Свят Преди 1 час

Младежът с произход от Грузия е експериментирал с употребата на опасното за здравето вещество

<p>Украйна се подготвя за &quot;план Б&quot;</p>

Украйна подготвя "план Б" в случай на неуспех на мирното споразумение

Свят Преди 1 час

Белият дом все по-често настоява Украйна "да се съгласи на мирен план и да отстъпи поне една пета от територията си“.

Доц. Ангел Кунчев обясни как да се предпазим от кърлежи

Доц. Ангел Кунчев обясни как да се предпазим от кърлежи

България Преди 1 час

Според думите му голяма част от мерките трябва да са насочени към домашните любимци

<p>Ясни са причините за авиокатастрофата във Вашингтон</p>

Ясни са причините за авиокатастрофата във Вашингтон

Свят Преди 1 час

На 29 януари във въздуха се сблъскаха военен хеликоптер и пътнически самолет

Москва чака знак за преки преговори, Киев мълчи

Москва чака знак за преки преговори, Киев мълчи

Свят Преди 2 часа

"Във всеки случай Киев трябва да предприеме някакви действие в тази насока", каза Дмитрий Песков

Восъчната фигура на героя от „Междузвездни войни“ Йода, изложена в „Междузвездни войни в музея на Мадам Тюсо“ в Лондон

Джордж Лукас разкри защо Йода говори разбъркано в „Междузвездни войни"

Любопитно Преди 2 часа

Лукас ръководи „Междузвездни войни“ от първия им филм „Нова надежда“ от 1977 г. до 2012 г.

Съдът решава за подсъдимия за катастрофата на бул. "Сливница" в София

Съдът решава за подсъдимия за катастрофата на бул. "Сливница" в София

България Преди 2 часа

Пред съда днес Антонов поиска поиска делото да се върне за ново разглеждане

Били Рей Сайръс и Елизабет Хърли споделят романтични снимки

Били Рей Сайръс и Елизабет Хърли споделят романтични снимки

Любопитно Преди 2 часа

Двойката официално обяви романса си в Instagram на Великден

<p>Почина легендарен американски баскетболист</p>

Почина легендарният американски баскетболист Дик Барнет

Свят Преди 2 часа

Причини за кончината на Барнет не бяха посочени

Мерц обяви първия си кабинет: Опит, лоялност и икономически фокус

Мерц обяви първия си кабинет: Опит, лоялност и икономически фокус

Свят Преди 2 часа

Новият германски канцлер залага на партийна лоялност, експерти и иновативни реформи в ключови министерства