И зглежда, че в Северна Англия се увеличава броят на случаите на странно, но смъртоносно автоимунно заболяване, а нови изследвания показват, че епидемията може да е свързана с COVID-19.
Известно като Anti-MDA5 положителен дерматомиозит, заболяването е наблюдавано предимно в азиатските популации преди пандемията, но сега се разраства сред кавказките жители на Йоркшир.
Предизвикано от антитела, които атакуват ензим, наречен MDA5 (melanoma differentiation-associated protein 5), заболяването се свързва с прогресивна интерстициална белодробна болест, която се характеризира с белези на белодробната тъкан. В периода 2020-2022 г. лекарите в Йоркшир съобщават за безпрецедентни 60 случая на автоимунитет MDA5, довели до осем смъртни случая.
Анализирайки тази вълна в ново проучване, изследователите посочват, че внезапното увеличение на случаите съвпада с големите вълни от инфекции с COVID-19 през пиковите години на пандемията. Това веднага привлича вниманието им, тъй като MDA5 е РНК рецептор, който играе ключова роля в разпознаването на вируса SARS-CoV-2.
"Тук съобщаваме за рязко увеличение на броя на тестовете за положителност на анти-MDA5 в нашия регион (Йоркшир) през втората година на пандемията COVID-19, което е забележително, тъй като тази единица е сравнително рядка в Обединеното кралство", пишат авторите на проучването. Това явление, казват те, вероятно е показателно за "отделна форма на MDA5+ заболяване в ерата на COVID-19", която те са обозначили като "MDA5-автоимунитет и интерстициален пневмонит, съвпадащ с COVID-19" (MIP-C).
За да разберат механизмите, които стоят в основата на този новоидентифициран симптом, изследователите използват инструменти за обработка на данни, които търсят общи черти сред членовете на медицински общности. По този начин те откриват, че пациентите с автоимунитет MDA5 обикновено имат и високи нива на възпалителен цитокин, наречен интерлевкин-15 (IL-15).
Коментирайки това откритие в изявление, авторът на изследването Прадипта Гош обяснява, че IL-15 "може да доведе клетките до ръба на изтощението и да създаде имунологичен фенотип, който много, много често се наблюдава като отличителен белег на прогресиращата интерстициална белодробна болест или фиброза на белия дроб".
Като цяло само осем от 60-те пациенти са имали преди това положителни тестове за COVID-19, което предполага, че много от тях може да са имали безсимптомни инфекции, за които не са знаели. Това предполага, че дори леки инфекции, които не предизвикват първоначални симптоми, може да са достатъчни, за да предизвикат автоимунитет към MDA5.
"Като се има предвид, че пикът на тестовете за положителност на MDA5 е последвал пика на случаите на COVID-19 през 2021 г. и е съвпаднал с пика на ваксинацията, тези констатации предполагат имунна реакция или автоимунитет срещу MDA5 при излагане на SARS-CoV-2 и/или ваксина", заключават изследователите.
Според Гош е малко вероятно явлението да се ограничава само до Йоркшир и сега съобщения за MIP-C постъпват от цял свят.
Изследването е публикувано в списание eBioMedicine.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!