Подпалени коли, барикади от автомобилни гуми и разбити витрини - това не е поредното описание на размириците във Великобритания, а резултатът от протест на студенти и университетски преподаватели в чилийската столица Сантяго.
Демонстрантите настояват правителството да увеличи разходите за държавните училища и да осигури равноправно и безплатно държавно образование.
Отначало протестът започна мирно, както и при предишни подобни демонстрации участниците пееха, танцуваха, облечени в живописни традиционни костюми.
После обаче групички
демонстранти с маскирани лица
се отделиха и се опитаха да пробият полицейските барикади, блокиращи пътя към президентския дворец.
Протестиращите започнаха да палят коли и издигнаха барикади от автомобилни гуми по улиците на столицата. Те разбиваха витрини и хвърляха парчета от мебели по полицаите, нападнаха жилищен блок и разбиха с камъни прозорците.
Полицейски части за борба с безредици използваха
сълзотворен газ и танкове с водометни оръдия,
за да ги изтласкат.
Спорадични сблъсъци избухнаха и в други градове на Чили.
До вечерта бяха арестувани 273 протестиращи, от тях 73 в столицата Сантяго, заяви зам.-министърът на вътрешните работи Родриго Убиля.
Президентката на студентския съюз в Чилийския университет (Универсидад де Чиле) Камила Вайехо заяви, че около 150 хил. души са демонстрирали по странични улици в столицата, след като правителството отново не им разреши да преминат по централния булевард. Според полицията в демонстрацията в Сантяго са участвали между 70 и 80 хил. души.
В провинцията демонстрации имаше в Калама, Ла Серена, Арика, Консепсион и Валпараисо.
Това беше петият протест от два месеца насам, в който десетки хиляди преподаватели, студенти, родители и симпатизанти от профсъюзите демонстрираха в центъра на чилийската столица.
Чили е страната с най-висок доход на глава от населението от която и да е от страните в Латинска Америка, но тя също така е и с най-голямото неравенство в доходите за региона. Студентите искат по-достъпно висше образование: повечето от обучаващите се в колежи в страната вземат заеми за да посещават частни университети, защото обществените учебни заведения са малко и не разполагат с достатъчно средства.
Студентите искат още държавата да поеме отговорността за системата на обществените училища, в която се обучават 90% от учащите. В момента те се управляват от местните власти, което според протестиращите води до дълбоки неравенства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!