В ероятното огнище на бубонна чума в Китай се "управлява добре" и не се счита за високорисково. Това заявиха от Световната здравна организация (СЗО) след като здравната комисия в град Баян Нур обяви трета степен на тревога, второто най-ниско ниво по 4-степенна скала, информира Reuters.
Мрачната история на карантината
Местните власти в град Баян Нур в китайския регион Вътрешна Монголия издадоха предупреждение в неделя (05 юли), ден след като болница съобщи за възможен случай на бубонна чума.
WHO doesn't see bubonic plague in China as high risk: spokeswoman https://t.co/94UYJlEb5y pic.twitter.com/1bKEiQH7Ls
— NDTV (@ndtv) July 7, 2020
Предупреждението води до забрана за ловуване и консумиране на животни, които могат да пренасят чума. Освен това обществото е призовано да съобщава за всеки подозрителен случай на чума или температура с неясни причини.
Опасна ли е свинската чума за хората
През ноември миналата година бе съобщено за четири случая на чума при хора там, включително два от пневмонична чума, още по-смъртоносна разновидност на болестта.
"Ние наблюдаваме епидемиите в Китай, наблюдаваме това отблизо и в партньорство с китайските власти и монголските власти", заяви говорителят на СЗО Маргарет Харис на брифинг в Женева, цитирана от Reuters.
"В момента не считаме това за висок риск, но го наблюдаваме внимателно", добави тя.
Токсин, сеещ смърт сред рибите, може да помогне в борбата с рака
Бубонната чума, известна като "Черната смърт" през Средновековието, е силно заразна и често фатална болест, която се разпространява най-вече от гризачи.
Болестта може да е фатална за до 90 на сто от заразените, ако не се лекува. Терапията е с няколко вида антибиотици.
От бубонната чума се развиват тежки инфекции на белите дробове, сред симптомите са висока температура, главоболие и кашлица.
Чумата е почти изкоренена в Китай, но понякога се съобщава за случаи на заболяването, особено сред ловци, които се заразяват от насекоми, пренасящи бактерията.
Плъховете са невинни за чумата от XIV в.
Последната известна вълна от заразата е през 2009 г., когато в град в провинция Цинхай починаха няколко души.
Новината за вероятния случай на чума в Китай идва седмици, след като в страната вече няма смъртни случаи от новия коронавирус.
Китайски град е отцепен заради починал от бубонна чума
Неговото разпространение по света започна от китайския гр.Ухан миналата година. Успоредно с коронавируса, през последните седмици в Китай се борят и с африканска чума по свинете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!