П оредицата от неотдавнашни корупционни скандали, които разтърсиха висшия ешелон на китайската армия, трябва да накара Пекин да се замисли дали силите му са готови да се бият, заяви високопоставен служител на отбраната на САЩ, цитиран от Newsweek.
Широко разпространените чистки в ракетните войски на Китай, както и в целия отбранително-промишлен комплекс на страната и при изпълнителите на отбранителни услуги "трябва да накарат ръководството на Китай да се замисли колко дълбока и колко системна е корупцията", заяви Ели Ратнър, помощник-секретар по въпросите на сигурността в Индо-Тихоокеанския регион, в подкаста War on the Rocks.
"Основният въпрос е дали ще успеят, ако решат да приложат агресия?", каза той.
Ратнър отговаряше на въпрос на водещия на предаването Райън Евънс относно нашумелите случаи на корупция, свързани с Китайската народноосвободителна армия, които се появиха от миналата година насам. Корупцията продължаваща и днес е довела до изчезването на висши китайски служители в Пекин.
"Врагове навсякъде": Параноична чистка в Китай
"Въпросът за корупцията е важен не само защото показва системното гниене, но и защото се отразява на изчисленията на ръководството на Народната освободителна армия (НОАК) и КНР за реалните възможности на НОАК", каза Ратнър.
Миналия месец президентът на Китай Си Дзинпин, който в продължение на 10 години се опитва да изкорени културата на подкупи в китайското правителство, определи продължаващата корупция като "тежка и сложна". Неотдавна Пекин се занимаваше с разузнаване, свързано с Цин Ган, бившия външен министър на страната, който изчезна от общественото полезрение през юни миналата година след само шест месеца на поста.
НОАК е "много корумпирана организация, както и Китайската комунистическа партия. Има много подкупи. Пари се въртят в една непрозрачна система, а много хора си пълнят джобовете", казва Ратнър.
Служителят посочва, че някои доклади са разкрили не само традиционните форми на подкупи, "но и степента, в която те оказват съществено влияние върху програмата им за модернизация".
"Systemic rot" in China's military should give Beijing pause—US official https://t.co/OqkCG0iX4N
— Michał Kudzia (@MikeKubus) February 14, 2024
"Така че корупцията се разкрива не само защото някой генерал има наистина тлъста банкова сметка в Швейцария, а по-скоро защото определена способност не работи. И парите, които са били източени, са довели до вредни последици за определено звено", казва той.
Ратнър, който беше назначен в Пентагона през юли 2021 г., заяви, че САЩ и техните съюзници нямат място за самодоволство въпреки многобройните предизвикателства пред НОАК.
Той повтори оценката на Министерството на отбраната, че китайската армия е в разгара на " много бърза, агресивна програма за военна модернизация във всички области - ядрена, космическа, кибернетична, морска, въздушна и сухопътна"
"Има въпроси около способността им действително да действат съвместно... и в голям мащаб. Те нямат опит във воденето на бойни действия, който имат другите държави", каза Ратнър. "Но по отношение на оборудването, ученията и операциите, които стават все по-сложни, действащи по-далеч от китайските брегове - всичко това се случва безпроблемно", допълва той.
Сред дългосрочните цели на Пекин е политическият контрол над Тайван- демократично управляван остров, който от десетилетия се съпротивлява на китайското управление - с американска помощ.
Китай: Ще смажем опитите за независимост на Тайван
Корупцията в китайската армия може да повлияе на способността ѝ да извърши това, което според политиците на Вашингтон ще трябва да бъде "кратко и рязко" нахлуване и окупация, или да рискува продължителен конфликт, подобен на войната на Русия в Украйна, който би могъл да изтощи ограничените ресурси с течение на времето.
Нахлуването в Тайван "не е нито предстоящо, нито неизбежно", казва Ратнър. "Продължаваме да виждаме, че Китай поставя тайванския въпрос в по-широка концепция за развитието и възхода на Китай, и не виждаме Си Дзинпин да е готов да изложи на риск всичките си стремежи за Китай, както и ролята му в света, за да реши тайванския въпрос."
Ролята на САЩ и техните съюзници, каза Ратнър, е да продължат да поставят Пекин пред "предизвикателства и проблеми".
"Ние също така разработваме нови оперативни концепции, които правят много по-трудно за Китай да успее с вида способности и стратегия, които изгражда, със сигурност в степента, в която изгражда силите си срещу стария американски начин на водене на война", добавя той.
* Видеото е архивно: Тайван: Най-опасният въпрос в американско-китайските отношения
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!