В ъншният министър на Великобритания Борис Джонсън също подаде оставка, след като късно снощи това направи и министърът за Brexit Дейвид Дейвис.
Джонсън става вторият министър, избрал да напусне правителството на Тереза Мей, отколкото да подкрепи плановете й за излизане от Европейския съюз.
На "Даунинг стрийт” говорител на премиерa заяви:
"Този следобед министър-председателят прие оставката на Борис Джонсън като външен секретар (външен министър, бел.р.). Заместващият го ще бъде обявен скоро. Премиерът благодари на Борис за работата му”.
Британският външен министър Борис Джонсън заяви, че е подал оставка от правителството на Тереза Мей днес, защото не може да приеме новия й план за условията по напускането на ЕС и се опасява, че мечтата на Brexit умира.
"Brexit трябва да е възможност и надежда. Възможност да правим нещата другояче, да сме по-повратливи и динамични и да извлечем максимума от особените предимства на Великобритания в една отворена, обърната навън глобална икономика. Тази мечта умира, задушена от ненужна неувереност в собствените ни сили", пише Джонсън в изявление по повод оставката си, разпространено от Би Би Си.
"Сега се насочваме към статут на колония и за мнозина ще е трудно да видят икономическа или политическа полза от това споразумение", заявява Джонсън, след като правителството обяви планове за тесни търговски отношения с ЕС след Brexit догодина, включително съобразяване с правилата на ЕС за стоките.
След като Мей спечели трудно съгласие за новия си план за излизане от ЕС на заседание на правителството в петък, "сега правителството има песен за изпълняване", пише Джонсън.
"Работата е там, че упражнявах думите през уикенда и намирам, че те засядат в гърлото", добавя подалият оставка външен министър.
Какво каза Тереза Мей
Оставките на външния министър Борис Джонсън и на министъра за Brexit Дейвид Дейвис са резултат от разногласия по въпроса за излизането на Обединеното кралство от ЕС, заяви днес министър-председателката Тереза Мей.
"Имаме разногласия за това кой е най-добрият начин да изпълним общия си ангажимент", произтичащ от резултатите на референдума от юни 2016 г., когато 52 процента от британците пожелаха страната им да напусне ЕС, посочи Мей пред парламента.
Британският премиер каза, че правителството й ще публикува в четвъртък т.нар. "Бяла книга" за Brexit.
По нейно мнение ЕС трябва да подходи по-конструктивно към новото й предложение за излизането на Великобритания от ЕС, защото в противен случай Обединеното кралство ще напусне блока без сделка.
Броени дни, след като премиерът Тереза Мей постигна трудно съгласие от главните си министри за преговорната стратегия на страната с ЕС по Brexit, след проведени консултации Джонсън е решил, че не може да подкрепи сделката, пише The Guardian.
Опасност от вот на недоверие
Възможно е членове на Консервативната партия на Тереза Мей да са си осигурили подкрепата на достатъчен брой свои депутати за задействане на вот на недоверие към британския премиер, заяви политическият редактор на Би Би Си Лора Кюнсбърг.
"Има непотвърдени слухове, че консервативните депутати са достигнали вълшебното число от 48 писма за внасяне на вот на недоверие", написа Кюнсбърг в Twitter.
Whispers Tory MP s have reached the magic number of the 48 letters required to force a confidence vote - no way of knowing yet if true - meeting at 5.30
— Laura Kuenssberg (@bbclaurak) 9 юли 2018 г.
Вот на недоверие може да бъде задействан, ако 15% от консервативните депутати напишат писмо до председателя на парламентарната си група. В момента Консервативната партия има 316 депутати, което значи, че са нужни 48 от тях за оспорване на позицията на Мей.
Представител на Мей заяви за телевизия Скай нюз, че Мей ще се съпротивлява на процедура за вот на недоверие от собствената й партия, предаде ТАСС.
По-рано днес стана ясно още, че британският министър по Brexit Дейвид Дейвис е подал оставка.
Той е известил премиера Тереза Мей, че не желае да продължи да работи като основен преговарящ с Брюксел за излизането от Европейския съюз.
Оставката беше подадена два дни след съвещанието на Тереза Мей с нейните министри. После бе обявено, че е постигнато споразумение относно желанието да се запазят тесни търговски отношения с ЕС след Brexit.
Обаче 69-годишният Дейвис, убеден евроскептик, заяви в писмото с оставката си, публикувано от "Даунинг стрийт", че курсът, следван от правителството, няма да позволи да се постигне това, за което британците са гласували.
"В най-добрия случай ще бъдем в слаба позиция за преговори" с Брюксел, заяви опитният британски политик, който беше заместник-министър по европейските въпроси от 1994 до 1997 г., преди да се опита да поеме ръководството на Консервативната партия през 2005 г., когато загуби от Дейвид Камерън.
"Националният интерес изисква министър за Brexit, който твърдо вярва във Вашия подход, а не просто да изпълнява задълженията си с неохота", добави той в писмото си до премиера.
Оставката му е била последвана от тези на заместник-министрите за Brexit Стив Бейкър и Сюела Бревърман, според британските медии.
Критик на плана на Тереза Мей за отношенията ЕС - Великобритания след Brexit беше и Борис Джонсън.
Още днес британският премиер назначи Доминик Рааб на поста на Дейвис.
Преди това Рааб беше министър по въпросите на жилищното строителство, регионите и местното самоуправление, припомня Ройтерс.
Според британските медии, оставката на Борис Джонсън ще задълбочи кризата около Тереза Мей и ще увеличи възможността тя да се изправи срещу вот на недоверие.
#BreakingNews: Boris Johnson, UK's foreign secretary, resigns https://t.co/TCIPMXSvyz pic.twitter.com/ivXv4YPF1E
— FOX Business (@FoxBusiness) 9 юли 2018 г.
Британският финансов министър Филип Хамънд каза днес, че дава пълната си подкрепа за плана на Мей, който включва близки търговски отношения с ЕС след Brexit.
Той заяви, че предложението на Мей "поставя най-напред работните места и защитава благоденствието на страната ни".
Предизвиканата от Brexit бъркотия е проблем, който няма да изчезне с политически напускания, заяви пък председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
"Политиците идват и си отиват, но проблемите, които те са създали за народа си, остават. А предизвиканата от Brexit бъркотия е най-големият проблем в историята на отношенията между ЕС и Великобритания", заяви Туск в Брюксел на молба да коментира оставката на Дейвис.
"Този проблем все още далеч не е решен, с или без г-н Дейвис. А за жалост идеята за Brexit не си е отишла заедно с г-н Дейвис. Но. . . знае ли човек?", добави Туск.
Депутатът консерватор Питър Боун, който приветства решението на Дейвис, подчерта, че в предложенията на Мей от Brexit "е останало само името" и че те са "неприемливи".
Тези предложения предвиждат създаване на зона за свободна търговия и нов митнически модел с 27-те, с цел поддържане на търговия "без търкания" с континента.
Преди да ги представи в Брюксел, Мей ще ги изложи с подробности днес пред британските депутати.
Британският премиер ще им каже, че нейният проект е "добрият Brexit", този "Brexit, който отговаря на британския национален интерес".
Въпреки това заседанието в парламента се очертава бурно, предвид депутатите консерватори, привърженици на "твърд" Brexit.
Вчера министърът на околната среда Майкъл Гоув, друг евроскептик, защити споразумението, като призна, че не е това, което е очаквал, но все пак е "реалистично".
Депутатът-консерватор и еврофоб Джейкъб Рийс-Мог осъди "пораженчеството" на правителството и заяви, че ще гласува против неговия план и няма да е единственият.
"Има много въпроси, много недоволство, много опасения", заяви колегата му Бил Кеш по телевизия "Скай нюз". "Въпросът е "ще ни позволи ли това истински Брекзит?"
Икономическите среди също твърдо отхвърлят плана, макар и по противоположни причини.
В отворено писмо основателят компанията за напитки "Иносънт" (Innocent) Ричард Рийд, осъди предложенията, заедно с още стотина предприемачи и ръководители на фирми, сред които "Прет", (Pret), "Домино" (Domino's), "Йо!Суши" (Yo!Sushi) (агро-хранителни), "Зупла" (Zoopla, недвижими имоти) и "Нет-а-порте"(Net-a-Porter, търговия с дрехи на дребно).
"Цената, сложността и бюрокрацията, породени от напускането на Митническия съюз, и приемането на алтернативни регламенти са последното нещо, от което нашите компании имат нужда. Това е нов опит на правителството да върже ръцете на британските компании", заявиха те, настоявайки Обединеното кралство да остане в митническия съюз на ЕС.
Групата "Филипс" (Philips), която е работодател на 1500 души в Обединеното кралство, от своя страна обяви, че обмисля евентуално да затвори завода си в Глемсфорд (Югоизточна Англия).
Преди "Филипс", компаниите "Еърбъс", Бе Ем Ве" и "Ягуар" през последните дни вече предупредиха британските власти за икономическите последици, които би могло да има евентуално излизане от общия пазар.
Стотици хиляди европейци може да не получат статут след Брекзит, предупреждават експерти
Посланик Ема Хопкинс: На България предстои важна роля за Brexit
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!