М илиардерът филантроп и духовен лидер Ага Хан почина на 88-годишна възраст, съобщи неговата благотворителна организация Aga Khan Development Network, цитирана от Би Би Си (BBC). Той е „починал тихо“ в Лисабон, Португалия, заобиколен от семейството му, се казва в изявление на неговата благотворителна организация в социалните медии.
Принц Карим Ага Хан беше 49-ият наследствен имам на мюсюлманите Исмаили,
които проследяват родословието си директно от пророка Мохамед. Исмаилитите, мюсюлманска секта. имат световно население от около 15 милиона души, включително 500 000 в Пакистан. Има също големи популации в Индия, Афганистан и Африка. Принц Карим Ага Хан наследява дядо си като имам на мюсюлманите Исмаили през 1957 г. на 20-годишна възраст.
Роден в Швейцария, той имаше британско гражданство и живееше в замък във Франция. Британският крал Чарлз III е бил уведомен за смъртта на филантропа, който е бил приятел както с него, така и с майка му, покойната кралица Елизабет II. Съобщава се, че кралят е дълбоко натъжен от загубата на личен приятел от много години и поддържа частен контакт със семейството.
Благотворителните организации на Ага Хан управляваха стотици болници, образователни и културни проекти, предимно в развиващия се свят.
Принцът се радваше на охолен начин на живот, с частен остров на Бахамските острови, супер-яхта и частен самолет. Състоянието на принца се оценява на 1 милиард долара (801 милиона британски лири) през 2008 г., според списание Forbes. Наследеното му богатство е увеличено от множество бизнес интереси, включително отглеждане на коне.
Той става водещ собственик и развъдчик на състезателни коне в Обединеното кралство, Франция и Ирландия, отглеждайки Шергар, някога най-известния и най-ценен състезателен кон в света. Шергар печели Дербито в Епсъм, едно от най-престижните състезания в света, през 1981 г. с 10 дължини в изумруденозелените състезателни копринени костюми с червени пагони на Ага Хан, но е отвлечен в Ирландия две години по-късно и никога не е открит.
Въпреки загубата на любимия си кон, той каза пред Би Би Си през 2011 г. – по повод 30-ата годишнина от най-големия триумф на Шергар – че не е обмислял да изостави ирландския си развъдник.
Принцът също беше основател на благотворителната фондация Ага Хан
и даде името си на различни организации, включително и на университет в Карачи и Програмата на Ага Хан за ислямска архитектура в Харвардския университет и Масачузетския технологичен институт.
Тръстът за култура на Ага Хан беше ключът към възстановяването на гробницата на Хумаюн в Делхи. Има годишна награда Ага Хан за архитектура. Той основава и Nation Media Group, която се превърна в най-голямата независима медийна организация в Източна и Централна Африка.
Премиерът на Пакистан Шехбаз Шариф отдаде почит на принца, описвайки го като
„човек с визия, вяра и щедрост“ и „забележителен лидер“.
„Чрез неуморните си усилия за облекчаване на бедността, здравеопазване и равенство между половете, той защити каузата на маргинализираните, оставяйки незаличима следа върху безброй животи“, каза той.
Активистката и лауреат на Нобелова награда Малала Юсафзай каза: „Неговото наследство ще продължи да живее чрез невероятната работа, която ръководи за образованието, здравеопазването и развитието по целия свят“.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш го описа като „символ на мир, толерантност и състрадание в нашия размирен свят“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!