Полският философ Лешек Колаковски почина на 81-годишна възраст в Оксфорд, Великобритания.
Той е смятан за един от водещите интелектуалци на XX век, специалист по марксизма, постмарксизма и въпросите на морала и епистемологията.
Колаковски е роден на 23 октомври 1927 г. в Радом, централна Полша.
Доктор по философия от Варшавския университет. Отначало е бил убеден комунист, а след това става яростен критик на системата.
Изключен е от Полската комунистическа партия, след като през 1966 г. публично прави критична равносметка на режима в Полша.
През 1968 г. е уволнен от Варшавския университет, след като подкрепя бунтовете на полски студенти срещу режима, които дават повод на властите да започнат мащабна антисемитска кампания.
След нея между 15 и 20 хил души от еврейски произход са принудени да напуснат страната.
Лешек Колаковски напуска Полша през 1970 г. и се установява във Великобритания.
Преподавал е в едни от най-престижните университети в света, сред които Йейл, Бъркли, и Оксфорд във Великобритания.
Публикувал е над 400 книги и други трудове, преведени на няколко езика.
Носител е на много международни награди, сред които Наградата на германските книжари, на Конгреса на САЩ и Наградата на Ерусалим.
Долната камара на полския парламент почете паметта му с минута мълчание.
На български език са преведени книгите му „Религията или ако няма бог...”, „Метафизичният ужас”.
У нас е издадена и "Основни направления на марксизма", в която той определя марксизма като "най-голямата фантазия на нашия век", "идея, която води началото си от Прометеевския хуманизъм и кулминира в чудовищната тирания на сталинизма".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!