С ветовноизвестният шведски поет Томас Транстрьомер, носител на Нобелова награда за литература през 2011 г., почина след кратко боледуване на 83-годишна възраст, съобщиха Франс прес и ТАСС, като се позоваха на информация от издателство "Бониер".
Томас Транстрьомер, един от най-големите поети на ХХ век в света, е роден през 1931 г. в Стокхолм.
През 60-те години съвместява професията си на психолог с призванието на поет. Томас Транстрьомер е най-превежданият шведски поет.
В миналото пътува много, включително на Балканите, живее с музиката, самият той свири на пиано и орган. Прекарва много лета на остров Рунмарьо и много зими във Вестерос (градче на около 60 км от Стокхолм).
Във Вестерос основават специална награда на името на Транстрьомер. През 1990 година Транстрьомер получава международната награда за литература "Нойщад", предшествана от множество други. Томас Транстрьомер е превеждан на повече от 30 езика по целия свят.
Малко преди да загуби говора си след тежък инсулт през 1990 година, издава стихосбирката "За живите и мъртвите".
Сред другите му стихосбирки са "17 стихотворения" ( 1954 г.); "Тайни по пътя" (1958); "Недовършеното небе" (1962); "Звуци и следи" (1966); "Да виждаш в тъмното" (1970); "Пътеки" (1973); "Балтийски морета" (1974); "Бариерата на истината" (1978); "Дивият площад" (1983); "За живите и мъртвите" (1989); "Траурната гондола" (1996); "Затвор" (2001).
От 50-те години на миналия век Томас Транстрьомер е близък приятел с американския поет Робърт Блай, който е превеждал на английски език много от творбите му. По думите на Блай, Транстрьомер притежава "странен гений за образа и умело комбинира сцени от природата и технологията, за да илюстрира един свят в преход".
"Транстрьомер е невероятно умел творец на образи, неговите метафори откриват света пред нас и го правят по-конкретен. Той пише за "Големите въпроси" - за смъртта, историята, паметта и природата", казва постоянният секретар на Шведската академия по литература Петер Енглунд през 2011 година, при обявяването на Транстрьомер за Нобелов лауреат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!