П апа Франциск почина на 88-годишна възраст, съобщи Ватиканът, предава Sky News. Аржентинският понтифик, роден като Хорхе Марио Берголио, оглавяваше Католическата църква от 2013 г., когато наследи Бенедикт XVI след историческата му оставка.
BREAKING: Pope Francis has died at the age of 88, the Vatican has announced.https://t.co/d40fgMNYxi
— Sky News (@SkyNews) April 21, 2025
📺 Sky 501 and YouTube pic.twitter.com/F1BHUy7CUM
Смъртта му бе обявена от кардинал Кевин Фарел в официално изявление: „Скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя за смъртта на нашия Свети отец Франциск. В 7:35 ч. тази сутрин епископът на Рим, Франциск, се завърна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на служба на Господ и на Неговата Църква. Той ни учи да живеем според ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов, особено в полза на най-бедните и най-маргинализираните. С огромно благодарност за неговия пример като истински ученик на Господ Исус, ние предаваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единия и Триединния Бог."
Здравословни проблеми и хоспитализации
През последните години понтификатът му беше белязан от множество болнични посещения и тревоги за здравето му.
На 14 февруари папата беше приет в болница за лечение на бронхит.
През следващите дни Ватиканът съобщи, че е диагностициран с двустранна пневмония и е получил кръвопреливания, след като изследвания показали ниски нива на тромбоцити в кръвта му – състояние, свързано с анемия.
На 22 февруари бе съобщено, че папата е в критично състояние след „продължителна дихателна криза“, изискваща подаване на кислород с висока концентрация. На следващия ден Ватиканът съобщи, че Франциск показва „начални, леки“ признаци на бъбречна недостатъчност.
През следващите дни хиляди вярващи се събраха на площад „Свети Петър“, за да се молят за неговото възстановяване. Други отидоха до болницата в Рим, където беше настанен, за да оставят цветя и картички.
Той остана в болница до края на месеца, като лекарите определиха състоянието му като „комплексно“.
На 6 март гласът му бе чут за пръв път от постъпването му в болницата, чрез аудио послание, в което благодари на всички за добрите думи и добави: „Аз съм с вас оттук.“
На Великденската неделя той поздрави множеството на празничната служба.
38-дневният му престой в болница приключи на 23 март, когато направи първото си публично появяване от пет седмици на балкона на болница „Джемели“, където се усмихна и показа вдигнат палец на събралите се отвън.
Той се завърна във Ватикана, като направи изненадваща спирка в любимата си базилика по пътя. След това започна двумесечен период на предписана почивка и възстановяване.
Лекарите заявиха, че папата ще има достъп до допълнителен кислород и 24-часова медицинска грижа при нужда. Добавиха, че макар инфекцията от пневмония да е успешно овладяна, той ще продължи да приема орални медикаменти за лечение на гъбична инфекция в белите дробове и ще продължи респираторна и физическа физиотерапия.
Първият папа от Америка
Роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Франциск бе първият папа от Южна Америка и първият йезуит, избран за глава на Католическата църква. Неговият понтификат се характеризираше с усилия за реформи, социална ангажираност и отвореност към маргинализираните общности. Той често говореше за необходимостта от състрадание към бежанци, бедни и хора в нужда, и насърчаваше диалог по въпроси като климатичните промени и социалната справедливост .
Наследство и влияние
Папа Франциск оставя след себе си наследство на смирение и ангажираност към реформите в Църквата. Той се стремеше към по-голяма прозрачност във Ватикана и насърчаваше включването на жени в ръководни позиции. Неговите усилия за модернизация и социална справедливост остават значими за милиони католици по света.
Католическата общност по света скърби за загубата на един от най-влиятелните и обичани духовни лидери на съвремието.