Т ази нощ почина либерийски лекар, заразен с ебола и лекуван в Либерия с експериментален американски серум, съобщи днес за Франс прес либерийският министър на информацията Луис Браун.
Д-р Ейбрахам Борбор "показваше признаци на оздравяване, но в крайна сметка почина. Правителството скърби за тази загуба и поднася съболезнования на семейството", добави министърът.
Други двама медици, получавали серума ZMapp, "все още са на лечение; има обнадеждаващи признаци", посочи Браун.
На 21 август Световната здравна организация (СЗО) съобщи за "значително подобрение" в състоянието на един лекар и един санитар, лекувани със ZMapp в Либерия. Организацията уточни, че още един лекар се чувства по-добре, но все още е в тежко състояние.
На 13 август Либерия получи от САЩ за тези трима лекари пратка от експерименталното лекарство срещу ебола ZMapp.
Преди това дози от него бяха отпуснати на двама американци, обявени за излекувани миналата седмица, и на испански свещеник, починал на 12 август - и тримата заразени в Либерия, напомня АФП.
Междувременно Япония е готова да предложи експериментално лекарство срещу ебола, предаде Франс прес.
Препаратът е създаден от японска лаборатория и според създателите му е в състояние да бори срещу вируса, предизвикал най-смъртоносната епидемия, засегнала четири страни от Западна Африка.
По думите на главния секретар на японското правителство и министър, отговарящ за въпросите на националната сигурност Йошихиде Суга, страната му е в състояние да предложи медикамента съвместно с неговия производител, при молба от страна на СЗО.
Лекарството, неречено фавипиравир (или "Т-705"), е пуснато на пазара под наименованието "Авигар" (Avigar) от фармацевтичната компания "Тойама Кемикъл" (Toyama Chemical).
Компанията е филиал на "Фуджифилм Холдинг", специалист в областта на изображението, която развива значителна дейност и в медицинската област.
От "Тойама Кемикъл" заявиха, че разполагат със запаси, достатъчни за над 20 000 души. Според тях приемът на лекарството под формата на хапчета може да улесни лечението в райони с ограничена медицинска инфраструктура.
За момента не съществува нито една ваксина или антивирусен препарат срещу ебола, който е между най-заразните и смъртоносни вируси при човека, чиято смърт може да предизвика за няколко дни.
Заради разрастващата се епидемия, която е най-сериозната от откриването на този вирус преди 40 години, международната медицинска общност одобри в средата на юли използването на експериментални лекарства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!