На 89-годишна възраст в Пекин почина бившият камбоджански монарх Нородом Сианук.
Той страдаше от рак, диабет и високо кръвно налягане, което налагаше често да пътува до Пекин за интензивно лечение.
Сианук е починал вследствие на сърдечен удар, съобщи личният му асистент принц Сисоват Томико
В продължение на половин век на война, геноцид и възход на страната Нородом Сианук никога не се е отдалечавал от центъра на политиката на Камбоджа, посочва АП.
През 2004 г. заради напредналата си възраст и здравословни проблеми той се отказа от трона си в полза на своя син Нородом Сихамони.
Нородом Сианук е роден на 31 октомври 1922 г. Докато учи във Франция той се увлича по левите идеи.
Възкачва се на престола 1941 г. след смъртта на чичо си по майчина линия крал Сисоват Монивонг.
През Втората световна война Камбоджа е окупирана от японците и получава национална независимост през 1953 г., като начело на държавата отново застава принц Нородом Сианук.
През 1955 г. той абдикира в полза на баща си и става министър-председател за няколко месеца. По-късно създава лявоцентристко обединение, убеден от необходимостта от радикални промени в страната. През 1956 г. става представител на Камбоджа в ООН.
След смъртта на баща си през 1960 г., той става отново държавен глава.
По време на Студената война се опитва да запази неутралитет, но постепенно се ориентира към Китай и СССР и през 1965 г. Камбоджа къса дипломатимеските отношения със САЩ.
През 1970 г., докато е в чужбина, Сианук е свален от власт чрез военен преврат от генерал Лон Нол.
Нородом Сианук получава политическо убежище в Китай, където влиза в съюз с радикалната лява групировка на "червените кхмери".
През 1975 г., след изтеглянето на американските войски от Индокитай, "червените кхмери" свалят правителството на Лон Нол и провъзгласяват Демократична Кампучия. Те извършват един от най-ужасяващите геноциди в световната история, при който са избити близо 2 млн. души, включително близки и приятели на Сианук.
В началото на тяхното управление принц Сианук е символичен държавен глава, макар властта да се държи от Пол Пот. През април 1976 г. обаче Сианук е принуден да се откаже от управлението си и да се оттегли от политиката. Той търси убежище в Китай и Северна Корея.
През 1991 г. се завръща в Камбоджа, а през 1993 г. става крал, но с много ограничена политическа власт.
През 2009 г. Нородом Сианук, който активно използваше своя интернет сайт, за да изрази мнението си по множество въпроси от най-разнообразни сфери на живота и политиката, писа, че е живял достатъчно дълго и че се надява да си отиде от този свят колкото е възможно по-скоро.
Нородом Сианук ще бъде погребан с държавни почести в Пномпен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!