Б ившият президент на Зимбабве Робърт Мугабе почина на 95-годишна възраст, съобщи в Туитър настоящият държавен глава на африканската държава Емерсън Мнангагва, цитиран от Ройтерс.
Мугабе е починал в Сингапур, където често се лекуваше през последните години, съобщи пред Ройтерс източник, запознат с въпроса. „С невероятна тъга съобщавам за кончината на бащата – основател на Зимбабве и бивш президент, другаря Робърт Мугабе”, писа Мнангагва.
It is with the utmost sadness that I announce the passing on of Zimbabwe's founding father and former President, Cde Robert Mugabe (1/2)
— President of Zimbabwe (@edmnangagwa) 6 септември 2019 г.
За кончината на първия лидер на страната след получаването на независимост потвърдиха и от семейството му, като посочиха, че той е имал сериозни проблеми със здравето си.
Мугабе беше един от лидерите на 7-годишната въоръжена съпротива срещу режима на бялото малцинство
в страната, наричана тогава Южна Родезия. След свалянето на расисткия режим на Ян Смит през 1980 г. той застана начело на страната, първо като премиер, после като президент, и остана на този пост до 2017 г.
Тогава той беше свален от власт от въоръжените сили на Зимбабве след остри критики срещу неговото близо 40-годишно авторитарно управление и острата икономическа криза в страната.
Кой беше Робърт Мугабе?
Робърт Мугабе е роден на 21 февруари 1924 г. в тогавашна Родезия – британска колония, управлявана от бялото малцинство в страната. След като критикува правителството на Родезия през 1964 г. Мугабе е хвърлен в затвора без съд за повече от десетилетие, пише Би Би Си (BBC).
През 1973 г., докато е още в затвора, той е избран за президент на Африканския национален съюз в Зимбабве, на който е бил основател. След като е освободен, той отива в Мозамбик, от където координира партизански набези в Родезия, но също така е смятан за
умел преговарящ.
Политическите споразумения за прекратяване на кризата доведоха до новата независима република Зимбабве. С високия си статус в движението за независимост, г-н Мугабе си осигури огромна победа при първите избори в страната през 1980 г.
През десетилетията, в които беше на власт Мугабе винаги е имал множество критици в международната общност, които го определяха като диктатор. През 2000 г. той изземва земя от белите ѝ собственици, а през 2008 г. използва жестоки милиции, за да заглуши политическите си опоненти по време на изборите.
Известно е, че Мугабе е казал, че
само Бог може да го отстрани от длъжност.
През 2009 г. обаче, на фона на икономическия срив на страната, е принуден да сподели властта с със съперника си Морган Цвангирай, когото назначава за министър-председател.
През 2017 г. обаче предвид опасенията, че готви съпругата си Грейс за негов наследник, армията, която дотогава е негов дългогодишен съюзник, се обръща срещу президента и го принуждава да се оттегли.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!