Н еотдавнашните прояви на насилие между войници и имигранти на полско-беларуската граница накараха полското правителство да засили сигурността и да въведе отново 200-метрова буферна зона на границата с Беларус в началото на тази седмица. Полша разглежда последния приток на мигранти от Беларус като тактика за водене на хибридна война.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Мирослава Гонгадзе в своя репортаж от Източна Европа.
На границата между Полша и Беларус, Беловежката гора, популярна сред туристите и любителите на природата, стана място на скорошни сблъсъци между полски войници и мигранти, което накара Полша да въведе отново 200-метрова буферна зона. Районът е частично разделен от ограда от 2021 г. насам, когато Полша за първи път се сблъска с приток на мигранти от Беларус.
Тогава полското правителство обвини Беларус, че използва мигрантите, някои от които от Близкия изток, като тактика на хибридната война, за да дестабилизира ситуацията на границата с Европейския съюз и НАТО.
Михал Бура, старши щабен офицер от полската гранична охрана, казва, че този път насилието по границата се е увеличило.
„Ситуацията по границата е много опасна. Всеки ден имаме по няколкостотин случая на незаконно преминаване. Мигрантите са много агресивни и нападат полските граничари“, обяснява Бура.
Само миналата седмица двама полски граничари бяха лекувани в болница, след като получиха наранявания на границата от нападения на мигранти. Един от тях бе намушкан с нож.
„Тази миграция е изкуствено създадена. Правителствата в Москва или Минск решават кога и колко хора да прокарат през границата. Това не е естествен миграционен процес. Това е един от елементите на хибридната война. Това е тест за нашата сила, възможности и отвличане на вниманието от войната в Украйна“, коментира полският граничар Михал Бура.
Беларуски официални лица отхвърлиха обвиненията, че страната им е помагала за насочването на мигранти към полската граница.
След като наскоро посети този район, полският министър-председател Доналд Туск обяви възстановяването на 200-метровата буферна зона по границата, която беше установена през 2021 г. и отменена година по-късно, когато беше завършена оградата по границата.
Оливия Хърли е доброволец в групата „Граница“, която помага на мигрантите по границата и следи за нарушения на човешките права. Тя казва, че мигрантите се използват като пионки от Беларус.
„Те искат да влязат в Европейския съюз. Не искат да бъдат арестувани и вкарани в затвора за това, че са убили, например, полски граничар. Беларуските мигранти много пъти са се опитвали да провокират полската армия и граничните служители“, коментира Хърли.
Тя припомня, че мигрантите разказват истории за жестоката бруталност, на която са подложени в Беларус.
„Побоища, изнасилвания, гладуващи хора и високо ниво на подкупи, ето защо те молят полските сили да не ги изтласкват обратно в Беларус“, казва Хърли.
Хърли казва, че буферната зона няма да реши проблема и може да навреди на местния бизнес.
Туристите вече са започнали да отменят плановете си да посетят района.
Хърли и други казват, че трябва да се намери комплексно решение, което да осигури сигурността на границата и да защити човешките права на търсещите убежище.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!