П реди дни на посещение в Унгария пристигна президентът на Чад Идрис Диби Итно. Той се срещна с премиера на европейската държава Виктор Орбан, като двамата се споразумяха за задълбочаване на сътрудничеството в сфери като отбраната, икономиката, образованието, културата и земеделието. Освен това, Будапеща възнамерява да разположи около 200 войници в африканската страна – решение, което предизвика много коментари. Докато ЕС приветства този ход, някои критици на Орбан смятат, че външната му политика все повече напомня на тази, водена от руския държавен глава Владимир Путин.
Hungary's prime minister wants to send soldiers to Chad to supposedly stem migration. Observers say Orban seeks to mimic Russian President Putin's growing influence in Africa. https://t.co/Jb6Cb2m3gO
— DW News (@dwnews) September 11, 2024
Борба с миграцията
Чад е държава, която има стратегически важна роля в борбата срещу миграцията, идваща от региона на Сахел, написа Орбан по повод на визитата на Диби Итно в Унгария. „Миграцията от Африка към Европа не може да бъде спряна без страните от този район. По тази причина, Унгария задълбочава партньорството си с Чад“, написа министър-председателят във „Фейсбук“. В интерес на истината, Будапеща обяви намерението си да изпрати свои войници в страната, които да обучават местните сили и да им помогнат в борбата срещу екстремистките организации, още през октомври миналата година. Тогава унгарският министър на отбраната нарече Чад „единствената стабилна държава в региона“, но също така предупреди, че ако ситуацията там се влоши, „ще видим как се отварят вратите за стотици милиони мигранти, които се отправят към Европа“.
Подобни мрачни прогнози са твърде преувеличени, коментират експерти. Чад е обширна страна с население от едва 19 млн. души. В същото време, тя е приела около 1,2 млн. бежанци – повече от всяка друга африканска държава. Голяма част от тях са от съседен Судан, където сраженията между враждуващи военни групировки не стихват. Освен това, анализаторите са единодушни, че Чад е от съществено значение за европейските геополитически интереси. Брюксел нееднократно отправя остри критики срещу военните режими в страни като Мали и Нигер, където присъствието на Русия става все по-осезаемо. Подобни изказвания по адрес на Чад няма, въпреки дефицитите на Нджамена по отношение на демокрацията и човешките права. „Със сигурност има смисъл да се стабилизира Чад, защото страната е много важна за Централна Африка, а в същото време е заобиколена от съседи, в които Кремъл разширява влиянието си“, коментира пред „Дойче веле“ Улф Лесинг, ръководител на проектите на фондация „Конрад Аденауер“ в Сахел.
“Sometimes we think of my brother and my father, and we cry.”
— UNICEF (@UNICEF) July 18, 2024
Roumaiza, 14, has seen her life change drastically after escaping violence in Sudan and fleeing to neighbouring Chad.
UNICEF and partners are on the ground to support families like hers.#ForEveryChild, peace. pic.twitter.com/1grR6W6DIL
Амбициозните планове на Унгария
За никого не е тайна, че Унгария няма исторически връзки с Африка и по-специално с Чад. Орбан, обаче, цели да промени това. През последната година, връзките между Будапеща и Нджамена се задълбочиха, като европейската страна отвори център за хуманитарна помощ и свое дипломатическо представителство в Чад. Какви са причините за това? Повечето експерти акцентират върху икономическите интереси на Унгария. По данни на ООН, Чад е петата най-бедна държава в света, а около 80 процента от населението ѝ живее под линията на бедността. Въпреки това, на нейна територия има големи находища на нефт, злато и уранова руда, поради което съществуват условия за привличането на значителни чуждестранни инвестиции.
Орбан също така се опитва да се възползва от факта, че останалите европейски страни, сред които е Франция, изтеглят своите военни части от района на Сахел. Основният въпрос е какво всъщност могат да постигнат 200 унгарски войници в Чад – страна с площ от 1,2 млн. кв. км. Повечето анализатори са на мнение, че мисията на Будапеща няма да доведе до някаква значителна промяна в страната. Според тях, целта на Орбан до известна степен е символична – да демонстрира, че Унгария е страна, която не се притеснява да предприема подобни стъпки, защитавайки както своите интереси, така и тези на ЕС. От друга страна, след края на мисията на НАТО в Афганистан, в която участваха и унгарски военни, те провеждаха единствено „сухи“ тренировки. Изпращането на войници в Чад на свой ред е отлична възможност за участие в реални операции – и то в държава, изправена пред сериозни проблеми по отношение на сигурността.
From @WSJopinion: From Libya to South Africa, Putin is capitalizing on American and Western mistakes to acquire lucrative mineral resources, complicate Western security planning, and enhance the Kremlin’s ability to evade sanctions, writes @wrmead https://t.co/vNV4ru2TMM
— The Wall Street Journal (@WSJ) May 15, 2024
По стъпките на Путин
Въпреки че отношенията между Брюксел и Будапеща са, меко казано, обтегнати, ЕС приветства решението на Орбан. Говорител на Евросъюза отбеляза, че „е важно повече международни партньори да работят с Чад“ на фона на увеличаващите се вътрешни и регионални предизвикателства. В същото време, опонентите на унгарския премиер не споделят това мнение и определят хода му като „опасен и разточителен“. Според тях, Будапеща няма как да отдели достатъчно средства, за да поддържа постоянна мисия в Сахел. Други пък подозират, че с течение на времето контингентът на Унгария дори може да се увеличи, като целта е ясна – гарантиране на достъп до по-значителна част от ресурсите на Чад.
Няма как да се отрече, че външната политика на Орбан спрямо Африка в много отношения прилича на тази, водена от Путин. Това кара някои анализатори да прогнозират, че Будапеща, която поддържа добри отношения с Москва и според мнозина е сред най-важните партньори на Кремъл, може да се превърне в проводник на руските интереси в Сахел. По този начин, влиянието на Путин в района, което и без това е значително, ще се засили още повече. Унгарското правителство отхвърля подобни твърдения. Негови представители на няколко пъти отбелязаха, че мисията в Чад няма да защитава чуждестранни интереси, а само тези на Будапеща. Несъмнено, решението за изпращането на военни в страната изненада мнозина и представлява рискован ход, резултатите от който е трудно да бъдат прогнозирани.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
Най-абсурдното състезание в историята на Олимпийските игри
Тръмп или Харис – за кого ще гласуват младите американци
Подкрепят ли САЩ създаването на палестинска държава?
„Враждебен сексизъм“: Готови ли са САЩ да изберат жена за президент
Войната в Украйна и растящото влияние на Русия в Африка
Най-скандалните крайнодесни групировки, за които не сте чували
Непознатата история на Статуята на свободата
Атаката, която изненада Русия и новата тактика на Украйна
Конгресът на републиканците и звездният миг на Доналд Тръмп
Войната в Газа – голямото предизвикателство пред отношенията между САЩ и Израел
Звездният миг на крайната десница
Великобритания по пътя на промяната
Рискованият ход на Макрон – накъде ще поеме Франция след предсрочните избори
Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои
Севернокорейската авантюра на Путин
Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница
Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха
Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна
Марсианците, които нападнаха Еквадор
Изборите, които ще решат съдбата на ЕС
Разделената Европа – нападението срещу Роберт Фицо и задаващите се избори за ЕП
Война срещу природата – екологичните последици от конфликтите в Украйна и Газа
"Руският закон", който предизвика масови протести в Грузия
Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП
Дипломатическият ребус на Си Цзинпин
Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия
Имигрантите, които спасиха американската икономика
Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток
Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа
Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект
Кой се страхува от Доналд Тръмп?
Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин
Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!