Т емата за продължаващия натиск върху Европейския съюз, който беларуските власти оказват върху общността, пропускайки контролирано групи мигранти през границата си, е сред коментираните в западните издания, предаде БТА.
Анализ на британския вестник "Гардиън" е озаглавен "По границите на Европа се случват жестоки неща".
В него са отбелязва, че те са свързани не само с Беларус. Авторът задава въпроса дали случващото се не е знак за нещо още по-лошо, което се задава.
Коментаторът Даниъл Трилинг отчита, че е
лошо, когато държавите нарушават собствените си правила
и се отнасят зле с хората, но когато те започнат да променят правилата, вече наистина има причина за тревога. Авторът има предвид три неотдавнашни случая, на три различни места по границите на Европа, които навеждат на мисълта, че правителствата преминават нова разделителна линия в използването на насилие, в начина, по който охраняват границите си.
Това развитие на нещата е вредно само по себе си, но е и смущаващ прецедент за това как държавите в богати части на света могат да се отнасят към миграцията на хора, бягащи не само от война и преследване, но и от климатичната криза, пише "Гардиън".
Dark things are happening on Europe's borders. Are they a sign of worse to come? | Daniel Trilling https://t.co/JvVkq8xRpx
— The Guardian (@guardian) November 8, 2021
В Обединеното кралство министерството на вътрешните работи се опита тихомълком
да промени законопроект, даващ право на граничните служители на имунитет от съдебно преследване, ако не успеят да спасят живота на хора в морето. Вътрешната министърка Прити Пател твърди, че това е доброжелателна мярка, защото, ако лодките в Ламанша биват връщани към Франция, това в крайна сметка ще спре хората да се опитват да предприемат опасното пътуване. Но всъщност такъв ход подкопава ключов принцип на международното морско право, което вменява в дълг да бъдат спасявани хора в беда.
В Полша правителството наскоро прокара спешен законопроект,
позволяващ на властите да връщат бежанци, които влизат в страната "незаконно". Това е най-новото развитие в дипломатическото противопоставяне с Беларус, който цинично насърчава хора от Ирак, Иран и части на Африка, да преминават в ЕС в отговор на санкциите, наложени на Минск по-рано тази година. Твърдият отговор на Варшава оставя много хора в капан в ничията земя между двете държави, а хуманитарните агенции предупреждават за наближаваща хуманитарна криза с настъпването на зимата. До момента на тази граница са умрели най-малко 8 души, повечето от измръзване, припомня авторът на "Гардиън".
Международен екип журналисти разкри, че в Югоизточна Европа Гърция и Хърватия използват "сенчеста армия"
- части в цивилно облекло и със скиорски маски, свързани с редовните сили за сигурност в тази две страни, които изтласкват хората от границите си. "Гардиън" пише още, че в Хърватия тези хора са заснети как бият чужденци с палки по границата с Босна, а в Гърция тези хора са обвинявани, че прехващат лодки в Егейско море и изоставят пътниците на спасителни салове в турски води.
Британският анализатор отбелязва, че
не по-малко шокиращо от самите разкрития е безразличието,
с което те до голяма степен се посрещат от служители на ЕС, чието финансиране, според "Гардиън", помага за поддържането на гранични прегради в двете държави членки. Освен това 12 държави от ЕС настояват общността да промени правилата си, за да финансира "по-нататъшни превантивни мерки", включващи стени и огради, по външните си граници.
Взети заедно, тези истории внушават, че отблъскването на мигранти от територията на дадена страна, дори ако това ги излага на опасност или отменя правото им на убежище, става утвърдена практика. Нещо, което преди се е вършило в сянка, сега става все по-открито, като някои правителства се опитват да легализират тази практика.
Авторът на "Гардиън" допълва също, че
по-богатите държави вече са започнали да милитаризират границите си
- процес, ускорен в отговор на придвижването на бежанци през последното десетилетие. В това си начинание те са подкрепяни от процъфтяваща индустрия за гранична сигурност, наричана "гранично-индустриален комплекс", посочва коментаторът на британския вестник.
Бежанците: Какво не знаем за тях?
Кои са апатридите – хората без държава
ООН: Броят на бежанците достигна невиждан рекорд
Четири деца се удавиха при потъване на лодка с мигранти край гръцки остров
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!